تردید در مورد اخبارگوی هوش مصنوعی چینی

به گزارش مجله پریها، هفته گذشته خبر اولین اخبارگوی رباتیک مبتنی بر هوش مصنوعی که خودش 24 ساعته خبر می خواند، منتشر شد.

تردید در مورد اخبارگوی هوش مصنوعی چینی

به گزارش خبرنگاران، توانایی خبرخوانی 24 ساعته و خستگی ناپذیر توسط ربات خبرخوان ساخت شینهوا و Sogou.com که در کنفرانس جهانی اینترنت رونمایی شد؛ این سؤال بزرگ را عنوان کرد که آیا واقعاً این محصول یک نمونه واقعی مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) است؟

ویل نایت سردبیر هوش مصنوعی در MIT Technology Review به آن مشکوک است.

وی می گوید: استفاده از اصطلاح هوش مصنوعی در این زمینه کمی مکارانه است، چراکه این محصول هیچ هوشی از خود ندارد و تنها نوعی از یادگیری ماشین است که در زیرمجموعه هوش مصنوعی بوده و سعی می نماید با شبیه سازی با مجری واقعی، صدا را روی تصویر سازگار کند.

نایت با دیدن مجری خیال کرد یک تقلید شگفت انگیز را می بیند که با بازسازی چهره و انداختن صدا روی آن می توان روی بالقوه قدرتمند بودن فناوری انگشت گذاشت.

وی معتقد است اگر مجری خودش خبر را بنویسد، گزارش های متفاوت را بخواند، تلفن زده و گزارش بگیرد؛ آن وقت می توان گفت با یک هوش مصنوعی واقعی روبرو هستیم.

به عقیده نایت باید مراقب باشیم چه زمانی از اصطلاح هوش مصنوعی استفاده باید کنیم و آنچه چینی ها ساخته اند یک عروسک پیچیده دیجیتال است!

علی شفتی از محققان AI در امپریال کالج لندن به CNBC گفت: مجری چینی نمی تواند فکر کند و آنچه چینی ها ساخته اند، استفاده از الگوریتم هوش مصنوعی برای سینک کردن حرکت لب ها و تصاویر با صوت از قبل تولیدشده است و استفاده از اصطلاح هوش مصنوعی در این زمینه کمی ثقیل است.

به گفته وی تعریف AI ساده نیست. این اصطلاح مربوط به محصولی غیرانسانی یا الگوریتمی است که رفتار و اقداماتی که فقط یک انسان هوشمند می تواند انجام دهد را امکان پذیر می سازد و حتی ممکن است بالاتر از هوش انسانی اقدام کند.

به همین دلیل مردم به اشتباه تصور نموده اند که مجری چینی قادر به فکر کردن و سپس خواندن است.درحالی که او اصلاً باهوش نیست و هنگام قرار دریافت در موقعیت واقعی، هوشمندانه کار نمی نماید.

تیمی که شفتی در آن کار می نماید، اخیراً با بررسی کردن پرونده پزشکی 100 هزار بیمار مبتلابه مسمومیت خونی توانستند بهترین درمان را حتی بهتر از یک پزشک، برای بیمار پیش بینی نموده و به اجرا بگذارند.

به چنین چیزی هوش مصنوعی گفته می گردد که بتواند ضمن پیش بینی بهتر از انسانی، در درمان نیز مؤثر باشد اما آنچه چینی ها ابداع نموده اند، صرفاً یک کار ابتدایی بدون هوش است.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 آبان 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 904

به "تردید در مورد اخبارگوی هوش مصنوعی چینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تردید در مورد اخبارگوی هوش مصنوعی چینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید