تا خاتمه سال کمبود روغن نداریم

به گزارش مجله پریها، حسن خلخالی، مدیرعامل روغن مارگارین با اشاره به اینکه ذخایر مواد اولیه روغن برای ماه های پیش رو کافی است گفت انتظار کمبود توزیع روغن در سطح کشور وجود ندارد.

تا خاتمه سال کمبود روغن نداریم

وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر بازار روغن یکی از باثبات ترین بازارها بوده که نه با کمبود جدی روبه رو شده و نه قیمت آن چندان جهش داشته است، گفت: یکی از دلایل این ثبات در نبود صادرات روغن بوده است که بازار را با کمبود روبه رو نکرده است، با این حال باید از ظرفیت های تولید بیشتر استفاده کنیم تا بتوانیم علاوه بر تامین نیاز داخل صادرات هم انجام بدهیم.

تا سرانجام سال کمبود روغن نداریم

وی با اشاره به اینکه مهم ترین مشکل کنونی در حوزه روغن نباتی مساله تخصیص ارز است، گفت: درصد قابل توجهی از مواد اولیه مورد نیاز در صنعت روغن های خوراکی از خارج وارد می شود و به همین دلیل به شدت به بهای ارز و موجودی ارز متکی است و در این مدت با وجود مسائل ارزی که به خاطر تحریم های ظالمانه آمریکا به وجود آمده، با تلاش های وزارت محترم صنعت و بانک مرکزی و شرکت های همکار در صنعت روغن کشور با تمام توان همچون سال های گذشته، پرقدرت سنگر تولید را حفظ کرده و نگذاشته ایم مردم عزیزمان در تامین این کالای اساسی به مشکل بر بخورند.

خلخالی با اشاره به اینکه درحال حاضر دولت و بانک مرکزی در تلاشند تا بخشی از مسائل را برطرف کنند به موضوع تهاتر ارزی با صادرکنندگانی که نتوانسته اند ارز خود را به کشور باز گردانند اشاره کرد و گفت: دولت در تلاش است تا با این تهاتر مشکل تولیدکنندگانی مانند تولیدکنندگان حوزه روغن را برطرف سازد ضمناً بانک مرکزی پرداخت مابه التفاوت ارز 4200 تومانی و ارز نیما را نیز تقبل خواهد کرد و به این ترتیب مواد اولیه با قیمت مناسب در اختیار تولیدکننده قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل مارگارین با بیان اینکه اگر اتفاق خاصی نیفتد بازار فعلا در حوزه روغن باثبات خواهد بود و با کمبود خاصی در این محصول روبه رو نخواهیم شد، گفت: وزارت صمت در تلاش است تا بازار را متعادل نگه دارد لذا این روزها ارزهای مرغوب در اختیار تولیدکننده قرار می گیرد یا بازرگانی دولتی با واردات ارقام مناسب روغن خام در تلاش است مانع از بروز نوسان در این بازار شود.

به گفته خلخالی نسبت به یک ماه قبل نیز از منظر ذخایر استراتژیک در شرایط مناسبی قرار داریم و به همین دلیل انتظار نمی رود مشکل خاصی در تولید روغن وجود داشته باشد. از سوی دیگر در گمرک نیز ذخایر مناسبی وجود دارد که با یک اراده قوی در حوزه ارز می توان آن را آزاد و به چرخه وارد کرد.

وی با اشاره به اینکه با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد کشور امکان پیش بینی بلند مدت در هیچ صنعتی وجود ندارد گفت: لذا هر نوع برنامه ریزی بلندمدت در حوزه روغن نیز عملی نیست؛ ولی درحال حاضر در ماه های آینده شرایط بازار متعادل خواهد بود.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 3 آذر 1399 بروزرسانی: 3 آذر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3763

به "تا خاتمه سال کمبود روغن نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا خاتمه سال کمبود روغن نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید