تازه نفس ها در راهند

به گزارش پریها، شورایار باید فراغ بال داشته باشد و برای امور محله وقت کافی بگذارد.

تازه نفس ها در راهند

علی نایبی مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه 16 این نکته را در پاسخ به این سؤال که از نگاه شما مهم ترین ویژگی شورایار پس از تعهد و مسئولیت پذیری چیست، مطرح می نماید و برآن تأکید می ورزد. نایبی سابقه چند دوره حضور در شورایاری محله خانی آبادنو جنوبی منطقه 19 را داشته و به خوبی شرایط کار و دغدغه های این نهاد مردمی را می شناسد.

یکی از ویژگی های شاخص مناطق جنوبی شهر این است که سابقه تشکیل انجمن ها و نهادهای مردمی در محله هایش بیش از 50 سال است. به همین دلیل فرهنگ مشارکت و همیاری در این محله ها چنان ریشه دوانده که می توان آثار مثبت آن را در ابعاد گوناگون مشاهده کرد.

شورایاری ظرفیت بسیار خوب و مناسبی در محله است، به شرطی که صندلیش را پیدا و شهرداری به بهترین نحو از آن استفاده کند. نایبی با بیان این مطلب می گوید: کار شورایاری به هیچ وجه جناحی و سیاسی نیست و فقط باید دیدگاه محله ای در آن وجود داشته باشد. به جرئت می توان گفت بسیاری از اتفاقات خوبی که در محله های شهر تهران افتاده، به واسطه حضور شورایاران بوده است. شورایاران به دلیل اشراف و آگاهی که به محله دارند، موقعیت و امکانات آن را می شناسند و بر مسائل نیز واقفند، بنابراین می توانند در سایه تعامل و همکاری با مدیریت شهری خواسته های به حق مردم را از مراجع مربوطه پیگیری و به پایان برسانند. او ادامه می دهد: موقعیت محله ها با هم تفاوت دارد و می توان گفت هر محله برای خودش شهری است. این گستردگی کار مسئولان را سخت تر می نماید و به نظر می رسد که وجود شورایاران می تواند در خدمت رسانی و بهبود وضعیت محله ها یاری کند. به شرط آنکه مدیریت صحیحی در کنار آنها باشد. من به وجود شورایاران در محله خوش بین هستم و امیدوارم در این دوره افراد تازه نفس بیایند و یاری نمایند تا نگاه های منفی درباره شورایاران تغییر کند.

  • حضور جوانان در شورا دلچسب است

نایبی عقیده دارد که وقتی جوان ها وارد عرصه شورایاری شوند می توانند شور و نشاط بیشتری به محله تزریق نمایند و از طرف دیگر صاحب تجربه ای می شوند که در آینده به یاریشان می آید. او با بیان اینکه حضور جوانان در شوراها بسیار دلچسب است، اضافه می نماید: در گذشته وقتی صحبت از معتمد محله می شد، ناخودآگاه ذهنمان دنبال ریش سفیدان می رفت. معتمدان محلی پس از گذر زمان در محله ها جا افتادند و به عنوان بزرگ محله به مردم خدمت می کردند و حتی قدرت اجرایی هم داشتند، اما حضور جوانان در عرصه شورایاری هیچ منافاتی با کار معتمدان و ریش سفیدان محله ندارد. جذب جوان ها در این برهه می تواند محور فعالیت های شورایاری را تغییر دهد، چراکه این تشکل به نیروی جوان و محرک هم احتیاج دارد. شهر تهران جامعه جوانی دارد، قطعاً حضور این قشر در جمع شورایاران یاری شایانی به آبادانی و رونق محله ها می نماید. مطالبه نسل جوان جامعه فرق نموده و همان طور که مدیریت شهری تأکید دارد تهران شهری برای همه است، پس باید همه طیف ها را در نظر گرفت. جوان گرایی در امور خوب است، اما باید با تدبیر و بینش باشد. در واقع با تلفیق دو قشر سن وسال دار و جوان در شورایاری محله، کارایی و بازدهی آنها بیشتر می گردد.

  • کارنامه خوب شوراها فراموش نمی گردد

مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه عقیده دارد که از زمان تشکیل شورایاری ها در شهر تهران، این نهاد کارنامه و نتیجه قابل قبولی به جا گذاشته که فراموش نمی گردد، البته موفقیت و کامیابی شورایاران در دوره پنجم برای حل مسائل مردم در دوره اول تا سوم بیشتر بود و در دوره چهارم کمی کاهش پیدا کرد که مدیریت شهری با جدیت کوشش می نماید تا شورایاران در دوره پنجم دوباره به صندلی واقعی شان بازگردند. نایبی به نقش محوری شورایاری ها در بالا بردن کیفیت زندگی در شهر و محله، یاری به توسعه موزون و هماهنگ شهر، جذب سرمایه گذار و... و. اشاره می نماید و می گوید: کیفیت زندگی در محله بستگی به فرایند آن دارد. فرایندی که همه شهروندان اعم از شهردار، شورایار، کاسب، دانشجو و... در آن نقش آفرینی نمایند. خوشبختانه این ظرفیت و موقعیت در بافت های جنوب شهر وجود دارد که با همکاری و مشارکت شهروندان کیفیت زندگی در محله ها را بالا ببریم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 مرداد 1398 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2575

به "تازه نفس ها در راهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه نفس ها در راهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید