تاثیر مشاغل خانگی بر وضعیت زنان روستایی

به گزارش پریها، نقش زنان روستایی در سر و سامان دادن امور روستاها و همچنین توسعه کسب وکارها، همیشه به عنوان نقشی مشخص کننده در نظر گرفته می گردد. اما چگونه می توان با راه اندازی کسب وکارهای خانگی توسط این اعضای مهم جامعه روستایی، به فعالیت آن ها رونق بخشید؟

تاثیر مشاغل خانگی بر وضعیت زنان روستایی

به گزارش پریها، آنالیز های اجرا شده در کشورهای دنیا سوم بیانگر این است که زنان، با مشارکت در فعالیت های تولیدی اعم از دامداری، کشاورزی و کسب وکارهای کوچک نقش بسزایی در مناطق روستایی ایفا می نمایند، بر همین اساس تحقق توسعه پایدار و به طور خاص توسعه روستایی مستلزم مشارکت فعال همه اقشار جامعه ازجمله زنان است. در همین زمینه طرح توسعه مشاغل خانگی به منزله یکی از راهکارهای پیروز تجربه شده در سایر کشورها در سال های اخیر مورد توجه دولت قرار گرفته است.

به عقیده کارشناسان، این نوع کسب وکار خانگی به منزله گزینه ای متناسب با شرایط زندگی فردی و اجتماعی زنان روستایی می تواند باعث ارتقای وضعیت اقتصادی و اجتماعی آنان گردد، به طوری که اکثر صاحبان کسب وکارهای خانگی بر این باورند که کار کردن در خانه، کیفیت زندگی آن ها را بهبود می بخشد. بی شک، توفیق این طرح در گرو بسترسازی مناسب و توانمندسازی جامعة زنان است و توجه ناکافی به آن، یکی از دلایل بارزی است که باعث می گردد در کشورهای در حال توسعه بسیاری از اهداف توسعه روستایی محقق نگردد.

در این رابطه، مطالعه ای علمی پژوهشی در کشور صورت گرفته است که در آن تأثیر مؤلفه های سرمایه اجتماعی بر توانمندسازی زنان دارای مشاغل خانگی مورد آنالیز واقع شده است. در این تحقیق سعی بر این بوده تا به سوالات زیر پاسخ داده گردد: توانمندی زنان روستایی دارای مشاغل خانگی در چه وضعیتی واقع شده است؟ وضعیت مؤلفه های سرمایه اجتماعی زنان روستایی دارای مشاغل خانگی چگونه است و مؤلفه های سرمایه اجتماعی چه تأثیری بر توانمندسازی زنان دارند؟

پژوهش فوق، توسط محققانی از دانشگاه بوعلی سینای همدان و بر روی 226 نفر از زنان روستایی دارای مشاغل خانگی شهرستان رزن صورت گرفته است و بدین منظور، پرسش نامه، ابزار اصلی محققان برای جمع آوری اطلاعات بوده است.

نتایج حاصل از آنالیز ها نشان می دهد که حدود 63 درصد از زنان مطالعه شده، ازنظر توانمندی، ضعیف و 21 درصد نسبتاً توانمند بودند. بر این اساس، تنها حدود 15 درصد از افراد، کاملاً توانمند ارزیابی شدند.

طبق این نتایج، عوامل مهمی که این گروه ها را از هم متمایز می نمایند به ترتیب عبارت اند از: تأمین مشارکت اجتماعی، اعتماد اجتماعی و انسجام اجتماعی.

در این خصوص، هاجر وحدت مؤدب، محقق توسعه کشاورزی دانشگاه بوعلی سینا همدان و همکارش می گویند: بدیهی است هر چه میزان سرمایة اجتماعی بین زنان روستایی افزایش یابد، به همان نسبت توانمندی و توانایی زنان در برخورد با آسیب های اجتماعی بیشتر خواهد شد. به عبارت دیگر، سرمایة اجتماعی با ایجاد همبستگی بین افراد به منزلة منبع کنش های اجتماعی عمل می نماید و افزایش همکاری در جهت رسیدن به منافع عمومی، تسهیل کنش جمعی و ایجاد مشارکت، انسجام و اعتماد بین زنان به توانمندسازی و بهبود توانمندی های آنان در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را به دنبال خواهد داشت و درنتیجه به پررنگ تر شدن نقش آن ها در فرایند توسعه روستایی منجر می گردد.

آن ها افزوده اند: با توجه به نتایج به دست آمده، معین شد که ازنظر شاخص های توانمندی، اکثریت افراد مورد مطالعه ضعیف اند. ازآنجاکه سه بعد سرمایه اجتماعی، تأثیر چشمگیری در سطح توانمندی این افراد دارد، سرمایه اجتماعی با ایجاد هنجارها و تشکیل شبکه هایی که قادر به کنش جمعی اند، دسترسی به منابع اقتصادی و دارایی های اجتماعی و در نتیجه توانایی افراد برای کنترل زندگی خویش را افزایش می دهد.

پژوهشگران فوق با توجه به نتایج تحقیق صورت گرفته پیشنهاد داده اند که به وسیله تقویت تشکل های گروهی و شبکه های اجتماعی همچون تعاونی ها و انجمن های زنان روستایی و شبکه های تولیدی، زمینه های افزایش انسجام، اعتماد و مشارکت گروهی و تسهیل کنش جمعی و تبع آن توانمندسازی زنان را فراهم کرد.

آن ها اعتقاد دارند: برای ارتقای توانمندی های زنان روستایی و بهره مندی از مزایای مشارکت آنان در برنامه های توسعه ضروری است در جهت برطرف موانع قانونی و همچنین وضع قوانین حمایتی از ایشان اهتمام ورزید تا با افزایش میزان مشارکت اجتماعی شرایط لازم برای بهبود سطح سرمایه اجتماعی و به تبع آن توانمندسازی فراهم گردد. همچنین، با بهره گیری از ظرفیت رسانه های گروهی، برنامه های ترویجی در سطح روستا و برگزاری کارگاه ها و کلاس های آموزشی با هدف بهبود ارتقای سطح دانش و آگاهی زنان نسبت به حقوق، توانمندی ها و استعدادهای خود، مشارکت اجتماعی و فرصت های اقتصادی می تواند گامی مؤثر در راستای بهبود مشارکت اجتماعی زنان روستایی باشد.

این یافته ها که می توانند برای بهبود مشارکت اجتماعی زنان روستایی به وسیله ارتقای سطح مشارکت اجتماعی، اعتماد اجتماعی و انسجام اجتماعی آن ها مفید واقع شوند، در نشریه زن در توسعه و سیاست متعلق به دانشگاه تهران منتشر شده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2294

به "تاثیر مشاغل خانگی بر وضعیت زنان روستایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر مشاغل خانگی بر وضعیت زنان روستایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید