تاثیر بهار بر مزاج انسان و توصیه های وزارت بهداشت برای انتخاب غذاها

به گزارش مجله پریها، از آنجاکه از دیدگاه طب سنتی هر فصل مزاج مخصوص به خود را دارد که ممکن است مزاج اصلی افراد را تحت تأثیر قرار دهد؛ مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت به آنالیز مزاج فصل بهار و ارائه راهکارهایی برای عدم تغییر مزاج در این فصل پرداخت.

تاثیر بهار بر مزاج انسان و توصیه های وزارت بهداشت برای انتخاب غذاها

دکتر محمود خدادوست در گفت وگو با خبرنگاران، ضمن بیان این که بعضی منابع، فصل بهار را دارای مزاج گرم و تر و بعضی دیگر معتدل توصیف می نمایند، گفت: مزاج در افراد به صورت مادرزادی است که این مزاج مادرزادی با تغییر فصل، تغییر مکان زندگی و افزایش سن تغییر نمی کند، اما این عوامل یاد شده می توانند بر مزاج اصلی افراد سایه بیندازند.

وی اضافه کرد: با آغاز فصل بهار و گرم شدن هوا، اخلاط در بدن به جنب و جوش درآمده و به همین علت شاهد بروز حساسیت های فصلی هستیم که به همین دلیل توصیه می گردد برای کاهش عوارض حساسیت، از خوردن مواد غذایی تند و تیز پرهیز نموده و بیشتر از مواد غذایی که باعث کاهش حرارت بدن می شوند مانند شربت هایی با ترشی معتدل، ماءالشعیر طبی، سوپ جو و شربت های انار و زرشک استفاده نمایند.

خدادوست ادامه داد: به طور کلی در فصل بهار بهتر است مصرف خوراکی هایی نظیر گوشت، شیرینی جات، مغزها و غذاهای تند و تیز که باعث افزایش حجم خون می شوند را کاهش دهیم. همچنین توصیه می گردد از انواع آش ها و سوپ هایی که زمینه ترش مزگی دارند و کاهو سکنجبین در این فصل استفاده گردد.

وی با بیان این که در طب سنتی، یبوست به عنوان مادر امراض شناخته می گردد، اضافه کرد: نکته قابل توجه در تمام فصول بویژه فصل بهار تعادل در میزان ورودی مواد غذایی و خروج سموم از بدن است که یکی از راه های پاکسازی بدن لینت مزاج است.

مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره بعضی توصیه ها به حجامت در فصل بهار، حجامت با تجویز پزشک متخصص را بهترین راه پاکسازی و پیشگیری از افزایش اخلاط دانست و اضافه کرد: حجامت با تجویز پزشک و رعایت اندیکاسیون (موارد مجاز) و کنتراندیکاسیون (موارد غیر مجاز) در این فصل جزو موارد خوب پاکسازی است که باید در حد فاصل بین روزهای 15 تا 25 ماه قمری انجام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 تیر 1398 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2409

به "تاثیر بهار بر مزاج انسان و توصیه های وزارت بهداشت برای انتخاب غذاها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر بهار بر مزاج انسان و توصیه های وزارت بهداشت برای انتخاب غذاها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید