انتقاد نماینده زرتشتی ها: برای دریافت مجوز جشن سده در یزد مشکل داریم ، دانشگاه یزد را در زمین وقفی دخمه ساختند ؛ پس هم نمی دهند

به گزارش پریها، نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی در نشست اقلیت های دینی یزد با دستیار ویژه رییس جمهوری از علی یونسی خواست مطالبات جامعه زرتشتی این استان مورد توجه قرار گیرد.

انتقاد نماینده زرتشتی ها: برای دریافت مجوز جشن سده در یزد مشکل داریم ، دانشگاه یزد را در زمین وقفی دخمه ساختند ؛ پس هم نمی دهند

پریها - اسفندیار اختیاری با بیان اینکه جشن سده در کرمان توسط شهرداری آن شهر برگزار می شود ولی در یزد باید آن قدر پیگیری کنیم تا به ما مجوز برگزاری این جشن ملی را بدهند گفت: جامعه زرتشتی یک جامعه سیاسی نیست بلکه یک جامعه فرهنگی است. سده و مهرگان همانند نوروز، جشن های ایرانی هستند و چون این جشن ها دغدغه های فرهنگی ما هستند برای حفظ فرهنگ ایرانی از آنها کوتاه نمی آییم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه وقف از آن زرتشتیان و شیعیان است، گفت: 60 تا 70 درصد موقوفات یزد متعلق به زرتشتیان است.

وی با بیان اینکه اداره کل مسکن استان می خواهد 185 هکتار زمین موقوفه زرتشتیان را برای ساخت مسکن استفاده کند از نماینده رییس جمهور خواست تا به مدیرکل مسکن استان بگوید شکایتش را از انجمن زرتشتیان یزد پس بگیرد.

اختیاری افزود: سرانه شهدای زرتشتی از شهدای دیگر اقشار بیشتر است و حال سوال این است که چند مدیر زرتشتی در استان یزد داریم؟.

سپنتا نیکنام رئیس انجمن زرتشتیان یزد هم در این نشست گفت: یزد پایتخت فرهنگی زرتشتیان است و اصلی ترین زیارتگاه های معاصر زرتشتیان در یزد قرار گرفته است.

سپنتا نیکنام با اشاره به اینکه زرتشتیان و مسلمانان در طول سال ها زندگی مسالمت آمیزی در یزد باهم داشتند، گفت: تمایز انسان ها قبل از آنکه به لحاظ دین باشد از نظر اندیشه و کردار است در حالی که همه ایرانی هستیم.

وی به مسائل زرتشتیان در یزد اشاره کرد و گفت: زمین دخمه، وقف است و بعد از انقلاب به دانشگاه یزد واگذار شده که نتوانستیم آن را پس بگیریم.

عضو شورای اسلامی شهر یزد از بی نام و نشان بودن پارک مارکار انتقاد کرد و گفت: فردی که زمین را به پارک واگذار کرده خواسته است تا نام او بر روی پارک بماند.

نیکنام با بیان اینکه درخواست داده بودیم تا بلوار جلوی دخمه را به نام بلوار شهدای زرتشتی بگذارند تا بدانند زرتشتیان هم برای خاکشان شهید دادند، گفت: این موضوع به امری برای تخریب من تبدیل شد و گفتند این کار تبلیغ محسوب می شود.

جشن سده موضوع دیگری بود که رییس انجمن زرتشتیان یزد از آن انتقاد کرد و گفت: چرا باید برای جشن سده حساسیت ایجاد شود در حالی که این یک جشن ملی و ایرانی است و نباید جشنی مختص زرتشتیان به حساب آید.

وی پنجاه درصد علت ثبت جهانی یزد را آثار زرتشتیان خواند و گفت: دو مورد را برای ثبت جهانی یزد پذیرفتند که یکی از آن زندگی زرتشتیان در یزد بوده است.

منبع: چمدان
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3010

به "انتقاد نماینده زرتشتی ها: برای دریافت مجوز جشن سده در یزد مشکل داریم ، دانشگاه یزد را در زمین وقفی دخمه ساختند ؛ پس هم نمی دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد نماینده زرتشتی ها: برای دریافت مجوز جشن سده در یزد مشکل داریم ، دانشگاه یزد را در زمین وقفی دخمه ساختند ؛ پس هم نمی دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید