اعتراضات سودان و زنی که ملکه شد

به گزارش پریها، خبرنگاران - گروه بین الملل: به یاری فضای مجازی اعتراضات اخیر سودان موجب شهرت یافتن یک زن شد تا جایی که وی را کنداکه یا همان ملکه می نامند.

اعتراضات سودان و زنی که ملکه شد

این چهره جدید زنی جوان است که آلاء صالح نام دارد. وی دختر بیست و دوساله ای است که دانشجوی رشته معماری دانشگاه خارطوم است و می گوید اولین بار در 19 دسامبر 2018 (28 آذر 97) بعد از تصمیم دولت برای سه برابر کردن قیمت نان در تظاهرات شرکت کرد. اما او به سرعت مشهور و محبوب شد تا جایی که حالا در میان انقلابیان سودان لقب کنداکه گرفته که در اصطلاح باستانی این کشور به معنی ملکه یا شاهزاده است و تصویر او ایستاده بر بالای ماشینی در میان جمعیت معترض سودانی، به نماد اعتراضات مردم تبدیل شده است.

وی از زمانی معروف شد که تصاویر شعر خواندن او در میان معترضین در فضای مجازی به صورت گسترده منتشر شد. او درباره دنیای شدن تصویرش به گاردین گفته بابت دیده شدن تصویرش در این سطح راضی است زیرا این عکس به مردم سراسر دنیا این امکان را داده که از این طریق از انقلاب سودان باخبر شوند.

صالح می گوید: روزی که آن عکس گرفته شد، من به 10 تجمع مختلف رفتم و سرود انقلاب را برای مردم خواندم. بار اول به میان پنج شش زن رفتم و آغاز به خواندن کردم؛ آنها هم آغاز به همخوانی کردند و بعد تجمع بزرگی شکل گرفت.

لانا هارون زنی که این عکس را برای بار اول در اینترنت منتشر کرد، در مصاحبه با سی ان ان گفت: او (آلاء صالح) در کوشش بود تا به همه امید و انرژی مثبت دهد و این کار را هم کرد. او نماینده زنان و دختران سودان بود و داستان زنان سودان را گفت … او کامل بود.

صالح به سمبل اعتراضاتی بدل شده که به گفته خودش در فرهنگ این کشور شاکله ای زنانه داشته است؛ همچنان که در اعتراضات اخیر سودان هم زنان نقش پررنگی دارند و بخش بزرگی از تظاهرات نمایندگانی که در خیابان ها و در مقابل پادگان های ارتش تجمع نموده بودند را تشکیل می دهند.

رسانه ها مدعی هستند که یکی از دلایل معروف شدن آلاء صالح، نوع پوشش وی بوده است. وی با وجود آنکه جوان است به سبک زنان سنتی سودان لباس می پوشد و با لباسی بلند (عبا) به رنگ سفید در میان معترضین حاضر می گردد.

امروزه پوشش زنان در سراسر قاره آفریقا به طور کلی تلفیقی از عناصر غربی و سنتی است، در سودان پوشش سنتی زنان سودان چیزی شبیه پوشش آلاء صلاح است، عبایی که از روی پیراهن و دامن پوشیده می گردد و یک شال بلند برای پوشش سر.

یکی از کسانی که اولین تحلیل ها را درباره لباس آلاء صالح انجام داد، خانم هند مکی نویسنده آفریقایی آمریکایی بود که در یک رشته توییت به تحلیل این عکس پرداخت و نوشت:

او (آلاء صالح) عبایی سفید بر تن نموده و گوشواره های طلا دارد. این روپوش سفید توسط زنان کارگر و کارمند در ادارات پوشیده می گردد و ممکن است از پنبه (عمده صادرات سودان) فراوری شده باشد، بنابراین این لباس نشانگر زنان شاغل در شهرها و یا بخش کشاورزی در مناطق روستایی است.

گوشواره های طلایی او از جواهرات عروسی سنتی هستند. لباس او نیز یادآور لباس های مادران و مادربزرگان ما در دهه های 60، 70 و 80 میلادی است، زمانی که آنها در خیابان ها در برابر دیکتاتوری نظامی در تظاهرات شرکت می کردند و اینگونه لباس می پوشیدند.

مکی سپس به نحوه آرایش موهای آلاء صالح اشاره نمود که در پشت سر جمع شده بود، روشی که به گفته وی بسیار سنتی است و با الگو دریافت از پوشش سنتی زنان سودان خلق شده است. امروزه زنان سودان نه این طور آرایش می نمایند و نه لباس می پوشند.

مکی پیش از اینکه عکس این چنین مورد استقبال قرار بگیرد گفته بود کاملاً مطمئنم که این عکس به تصویر انقلاب تبدیل خواهد شد.

کلام آخر آنکه آنچه تعیین است قدرت فضای مجازی برای چهره سازی از شخصیت های عادی در جریان تحولات مهم است. نظیر اتفاقی که در روزهای اخیر برای آلاء صالح افتاده در سال های اخیر بارها در کشورهای مختلف دنیا اتفاق افتاده و با توجه به آنکه اغلب این چهره ها، افرادی کم سن و سال و بدون تجربه هستند به سرعت به حاشیه رفته و رسانه ای (فضای مجازی) که به سرعت نام آنها را بر سر زبان ها انداخته بود با همان سرعت آنها را فراموش می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 15 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2400

به "اعتراضات سودان و زنی که ملکه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراضات سودان و زنی که ملکه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید