استقرار استارت آپ ها و مراکز فناوری در بافت فرسوده تهران

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران، آیین تبادل تفاهم نامه همکاری مشترک بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران با موضوع تسهیل استقرار استارت آپ ها، شتاب دهنده ها و ایجاد مراکز فناوری کارخانه های نوآوری در بافت های فرسوده و پهنه های صنعتی متروکه شهر تهران در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید.

استقرار استارت آپ ها و مراکز فناوری در بافت فرسوده تهران

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این مراسم با تاکید بر اینکه همواره شهرداری تهران حامی ایده های ما در معاونت علمی بوده است، گفت: بر همین اساس تفاهم نامه ای با موضوع توسعه نوآوری در شهر تهران را با شهرداری منعقد کردیم.

وی تاکید نمود: با توجه به اینکه آموزش در آینده و مفاهیم آن به صورت کلی متحول می گردد و دوره های دبستان، هدایت، دبیرستان و حتی در دانشگاه ها روند تغییر یافته ای به خود می گیرند از این رو درصدد هستیم که آماده این تحولات باشیم.

ستاری با تاکید بر اینکه موضوعی اکنون در حال ترویج است که می توان از آن آموزش تا لحظه مرگ یاد کرد، گفت: مردم مجبورند با وسایل و اپلیکیشن های جدید کار نمایند اما این موضوع احتیاج به فرهنگ سازی دارد.

به گفته معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در همین راستا موضوع شهر هوشمند ارائه می گردد که این نشان می دهد چالش ها به واسطه فناوری ها رفع خواهد شد.

وی اضافه نمود: در یکی از آخرین گزارش ها تهران یکی از پنجاه شهری است که قابلیت تبدیل شدن به شهر هوشمند را دارد.

ستاری ادامه داد: کمتر شهری وجود دارد که این همه دانشجویان مستعد و جوان و پتانسیل خدماتی داشته باشد؛ جرم علمی و جرم نیروی انسانی متخصص و جوان پتانسیل های خوبی هستند که می توان روی آنها سرمایه گذاری کرد.

وی با تاکید بر اینکه بخش های خصوصی آماده سرمایه گذاری هستند، گفت: آینده شهر تهران جز فناوری چه چیزی خواهد بود؟ در همین راستا بحث اصلی ما با شهرداری این بوده که تهران را به شهر هوشمند و فناوری تبدیل کنیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه در راستای شهر هوشمند کارخانجات نوآوری زیادی در تهران در حال تاسیس هستند، گفت: ابعاد این کارخانجات بزرگ هستند که قرار است یکی از آنها تا قبل از انتها سال جاری افتتاح گردد؛ در حال حاضر بیش از 3500 تا 4 هزار کارآفرین در این کارخانه مشغول به کار هستند که این اقدام نیز با همکاری شهرداری تهران بوده است.

وی ادامه داد: کارخانجات نوآوری مرکز تجمع استارت آپ ها و شرکت های نوآوری هستند که قرار است قراردادهای جانبی را در راستای ارائه خدمات به مردم منعقد کند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به تفاهم معاونت علمی با شهرداری تهران در خصوص تسهیل استقرار استارت آپ ها، شتاب دهنده ها، ایجاد مراکز فناوری و کارخانه های نوآوری در بافت های فرسوده گفت: طبق این تفاهم نامه شهرداری مناطقی که بلااستفاده هستند و بافت های فرسوده ای که باید بازسازی شوند را با تسهیلاتی به شرکت ها و شتاب دهنده ها اختصاص می دهد. از این رو می توان گفت بافت های فرسوده ای را به زندگی شهری تبدیل کنیم.

ستاری ادامه داد: مراکز شهری معمولا قابلیت ارتباطی فوق العاده ای دارند از این رو با به کارگیری آنها و در اختیار قرار دادن مناطق نزدیک مرکز شهر می توان هم از این مناطق بهره برد و هم فناوران وارد چرخه کاری شوند.

وی تاکید نمود: قطعا این یک الگوی بزرگ برای شهرهای کشور خواهد بود که جوان های فارغ التحصیل و مستعد بتوانند در همان شهر یا استان خود مشغول به کار شوند و این موضوع می تواند از جابجایی آنها جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه شهرداری جزو حامیان این طرح است گفت: شهرداری تهران حمایت می نماید تا کارخانه های نوآوری بیشتری داشته باشیم تا عملا شهر تهران را به پارک فناوری تبدیل کنیم.

وی با تاکید بر اینکه با استقرار استارت آپ ها و شتاب دهنده ها در مرکز شهر هزینه های کمتری برای دریافت خدمات داخلی توسط مردم از نتایج فعالیت این محققان فراهم می گردد، گفت: آینده این شهر در برج و مال سازی نیست بلکه آینده شهر، شهر نوآوری است و قرار است درآمد اصلی آن از محل مغز و ایده ها باشد.

ستاری گفت: با شرکت های کوچک برای مستقر شدن در این مناطق طرف نیستیم بلکه با شرکت های بزرگ سرمایه گذاری که در توسعه شتاب دهی مشارکت و فعالیت می نمایند طرف هستیم.

وی تاکید نمود: شهرداری تهران یک بودجه ای را در اختیار شرکت ها و شتاب دهنده های متقاضی استقرار در مناطق فرسوده تهران قرار می دهد تا بتوانند آن را تجهیز نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 مهر 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 615

به "استقرار استارت آپ ها و مراکز فناوری در بافت فرسوده تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقرار استارت آپ ها و مراکز فناوری در بافت فرسوده تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید