استرس عامل پرفشاری خون

به گزارش مجله پریها، یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: استرس عامل پرفشاری خون و بیماری های قلبی و عروقی است.

استرس عامل پرفشاری خون

دکتر عزت الله فاضلی مقدم در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، با بیان اینکه کسانی که مشکل پرفشاری خون و بیماری قلبی و عروقی دارند ترکیباتی کافئین دار استفاده نکنند، اضافه کرد: برای خانم های باردار موادی که ترکیبات کافئینی دارند، توصیه نمی شود.

وی با اشاره به اینکه اکثراً پرفشاری خون جنبه ژنتیکی دارد، گفت: استرس سبب انقباض عروق می شود و عاملی برای افزایش پرفشاری خون و در کنار مسائل زمینه ای و ژنتیکی مشکل ساز می شود.

فاضلی مقدم اینگونه افراد را دعوت به آرامش کرد و یادآور شد: البته این مهم در کنار رعایت رژیم غذایی سرشار از پتاسیم و کاهش مصرف نمک نتیجه بهتری را به دنبال دارد.

سبزیجات و میوه جات بهترین منابع غذایی سرشار از پتانسیل

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی بهترین منابع غذایی سرشار از پتانسیل را سبزیجات و میوه جات برشمرد و با بیان اینکه به افرادی که پرفشاری خون و بیماری قلبی و عروقی دارند توصیه می شود سبزیجات و میوه جات را زیاد مصرف کنند چراکه داری فیبر و پتانسیل هستند، گفت: خیلی از سکته ها به خاطر استرس ایجاد می شود، این افراد پیش زمینه ای دارند و یک فشار عصبی می تواند منجر به سکته در آنها شود.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه نمک به دو شکل مستقیم و پنهان استفاده می شود که باید میزان مصرف را محدود کنیم، بیان کرد: نمک آشکار همان نمکی است که بر سفره ها قرار می گیرد و بخش قابل توجهی از نمک های پنهان در نان، پنیر، خیارشور، غذاهای کنسرو شده و فست فودها وجود دارد که مصرف اینها باعث افزایش فشار خون می شود.

مصرف نمک دریا به دلایل مختلف مورد تایید نیست

وی در ادامه با اشاره به اینکه مصرف نمک دریا را به دلایل مختلف تایید نمی کنیم، اضافه کرد: عده ای سودجو که به دنبال تجارت و سود هستند، تبلیغات وسیعی برای مصرف این ماده دارند.

فاضلی مقدم با بیان اینکه نمک دریا ناخالصی و فلزات سنگین دارد، اضافه کرد: مصرف این ماده سبب رسوب شدن موادسمی در بدن و اسیب رسیدن به کلیه می شود و در درازمدت ایجاد سرطان می کند.

این مدرس دانشگاه شرح داد: بر خلاف تبلیغاتی که می شود میزان ید نمک دریا بسیار پایین است و قابل مقایسه با نمک های تصفیه شده یددار نیستند.

کاهش مصرف نمک یدار تصفیه شده در لرستان

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی اظهار کرد: متأسفانه لرستان جز استان هایی است که در مقایسه با استان های دیگر کمترین مصرف نمک های یددار را دارد و این می تواند باعث بروز اختلالات ناشی از کمبود ید از جمله گواتر شود.

فاضلی مقدم یادآور شد: از سال 68 تاکنون با غنی کردن نمک ها با ید شیوع گواتر از 70 درصد به زیر 10 درصد رسیده است.

وی هشدار داد: جایگزین کردن نمک دریا به جای نمک های یددار تصفیه شده می تواند سبب بروز بیماری های ناشی از کمبود ید نظیر گواتر شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 مهر 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 667

به "استرس عامل پرفشاری خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس عامل پرفشاری خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید