از هر سه سکته مغزی یک مورد به دلیل فیبریلاسیون دهلیزی

به گزارش مجله پریها، شرکت داروسازی دکتر عبیدی به مناسبت روز جهانی بیماری فیبریلاسیون دهلیزی، در راستای مسئولیت اجتماعی خود و با هدف آگاهی رسانی درباره این بیماری، روز شنبه هفدهم شهریورماه 1397 مراسمی عمومی با عنوان جریان در شریان را در مجموعه تفریحی توچال تهران برگزار کرد.

از هر سه سکته مغزی یک مورد به دلیل فیبریلاسیون دهلیزی

در این برنامه که با حضور دکتر محمدحسین نجفی، متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی و فریبا کوثری، بازیگر و سفیر اطلاع رسانی بیماری فیبریلاسیون دهلیزی برگزار گردید، ضرورت و اهمیت آگاهی رسانی درباره بیماری و دلایل بروز آن مورد بحث نهاده شد و توصیه های لازم به مردم حاضر در مجموعه توچال ارائه شد.

دکتر نجفی، سن بالای 60 سال و فشار خون بالا را از جمله مهم ترین عوامل ایجاد این بیماری دانست و گفت: بیماری های قلبی مختلف از جمله بیماری های عروق کرونر مانند سکته قلبی، نارسایی قلبی، بیماری های دریچه ای قلب و سابقه جراحی قلب نیز از دیگر دلایل بروز این بیماری هستند. وی همچنین در خصوص روش های تشخیص و پیشگیری از این بیماری گفت: برای تشخیص بیماری فیبریلاسیون دهلیزی، دریافت نوار قلبی و معاینات عمومی قلب کافی است. همین طور برای پیشگیری از عوارض ناشی از این بیماری همچون سکته مغزی، داروهای ضد انعقاد خون با تشخیص پزشک برای بیمار تجویز می گردد.

در بیماری فیبریلاسیون دهلیزی، ریتم و سرعت ضربان قلب از حالت طبیعی خارج گردیده و نامنظم می گردد. این بیماری شایع ترین اختلال ریتم قلب است و در صورت عدم تشخیص و پیشگیری، می تواند منجر به سکته مغزی گردد. بیماری فیبریلاسیون دهلیزی نشانه های اختصاصی ندارد اما تپش قلب، تنگی نفس، سرگیجه، خستگی و ضعف می تواند از نشانه های ابتلا به آن باشد.

حملات سکته مغزی مهم ترین و خطرناک ترین عارضه فیبریلاسیون قلبی است که احتمال وقوع آن در بیماران مسن (بالای 75 سال) و افرادی که به نارسایی قلبی، فشار خون بالا و یا دیابت مبتلا هستند بیشتر است. براساس آمارهای موجود یک مورد از هر سه حادثه سکته مغزی به فیبریلاسیون دهلیزی نسبت داده می گردد.

دکتر محمدحسین نجفی با شرح ساده ای از چگونگی عملکرد قلب به حاضران در رویداد جریان در شریان گفت: زمانی که دهلیزها ضربان را می سازند، منقبض می شوند و خون را به بطن ها منتقل می نمایند، اگر به هر علتی دهلیزها به صورت همزمان منقبض نشوند، ریتمی تحت عنوان فیبریلاسیون دهلیزی اتفاق خواهد افتاد که در این حالت بیمار احساس تپش قلب خواهد نمود. وی اضافه کرد: از آنجایی که در این حالت تمام ماهیچه های قلب با هم منقبض نمی گردد، در قلب لخته خون ایجاد گردیده که این لخته می تواند به سمت اندام های مختلف بدن حرکت کند. در اکثر مواقع این لخته به سمت مغز حرکت نموده و باعث سکته مغزی می گردد.

در این مراسم فریبا کوثری درباره ضرورت توجه به سلامت قلب و انجام معاینات عمومی منظم صحبت کرد. در محل برگزاری مراسم نیز، غرفه ای تعبیه گردیده بود که در آن به صورت رایگان فشار خون افراد اندازه گیری و توصیه های مرتبط به آن ها ارائه می شد.

لازم به ذکر است شرکت داروسازی عبیدی همواره در زمینه اطلاع رسانی و ایجاد آگاهی عمومی در خصوص بیماری های مختلف قدم برداشته است. این شرکت پیش از این نیز پویش سراسری عدد خود را بدانید را با هدف ایجاد آگاهی از بیماری فشار خون برگزار نموده است. در این پویش با مراجعه به چند شرکت بزرگ فشار خون بیش از 10 هزار نفر اندازه گیری شد که نتایج آماری حاصل گردیده از این فعالیت در حال آماده سازی برای انتشار است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 مهر 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 532

به "از هر سه سکته مغزی یک مورد به دلیل فیبریلاسیون دهلیزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از هر سه سکته مغزی یک مورد به دلیل فیبریلاسیون دهلیزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید