آمادگی 114 شرکت خارجی برای همکاری در پروژه های نفتی ایران

به گزارش مجله پریها، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: تاکنون 114 شرکت SME خارجی در کمیسیون انرژی اتاق ایران ثبت نام نموده اند و در نظر داریم که از ظرفیت آنها در حوزه های انتقال تکنولوژی و مشارکت در طرح های سرمایه گذاری استفاده کنیم.

آمادگی 114 شرکت خارجی برای همکاری در پروژه های نفتی ایران

به گزارش خبرنگاران، رضا پدیدار در حاشیه پانزدهمین نمایشگاه انرژی کیش با بیان اینکه نمایشگاه نفت و انرژی تجلی حضور فعالان این حوزه است و اهمیت بسیاری دارد، اضافه نمود: شرایط خاص اقتصادی کنونی و فضای تحریمی که بر کشور حاکم شده، به خصوص محدودیت های نظام پولی و اقتصادی کشور، سبب شده تا منابع کمتری در اختیار فعالان اقتصادی قرار بگیرد. از این رو، نمایشگاه امسال نسبت به سال های گذشته محدودتر شده است.

وی با اشاره به حاکمیت دولتی در اقتصاد ایران یادآور شد: از آنجایی که 84 درصد از ترکیب سبد مدیریت اقتصادی کشور در اختیار دولت، شرکت های خصولتی و صندوق های بازنشستگی است و از نظر محدودیت هایی که در دستورالعمل ها و منابع اقتصادی این سازمان ها وجود دارد، اجازه حضور فعال در نمایشگاه به آنها داده نمی گردد.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق تهران با تاکید بر اینکه فعالان بخش خصوصی با علاقه در این نمایشگاه حضور پیدا نموده اند، اظهار کرد: اگر وزنه مدیریت اقتصادی کشور از سمت دولت به سمت بخش خصوصی حرکت کند، بدون شک چنین نمایشگاه هایی با رونق زیادی روبرو می شوند. با این حال، شرایط محدودکننده بین المللی از یک سو و خودتحریمی در اقتصاد امروز از سوی دیگر، شرایطی به وجود آورد که نمایشگاه امسال رونق سنوات گذشته را نداشته باشد.

پدیدار اضافه نمود: در 9 ماهه گذشته، 57 درصد از درآمد ملی کشور را نفت و محصولات هیدروکربنی تشکیل داده است و بنابراین اقتصاد ایران، اقتصادی نفت محور است. بر این اساس، نفت و متعلقات آن که حوزه انرژی را تشکیل می دهند، باید بیش از این مورد توجه و حمایت دولت قرار بگیرند.

وی ابراز امیدواری کرد که برگزاری چنین نمایشگاه هایی، تلنگری برای تصمیم گیران کشور باشد تا ضمن راهنمایی جریان اقتصادی، حوزه های انرژی را حمایت نموده و به آن اعتبار دهند.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران در ادامه با تاکید بر اینکه در گام نخست، نفت یک کالای استراتژیک و در گام بعدی یک کالای مولد است، شرح داد: زمینه فراوری محصولات بسیاری را فراهم و به شکوفایی اقتصاد یاری شایانی خواهد نمود.

پدیدار از تامین اقتصادی به عنوان یکی از چالش های حوزه انرژی نام برد و اضافه نمود: چالش تامین اقتصادی در سنوات گذشته نیز وجود داشته، اما با این حال در امسال شرایط اقتصادی و تحریم های بین المللی به این مسئله دامن زده است. از این رو در کمسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران نیز این چالش با انجمن های تخصصی در حوزه انرژی مطرح و مورد آنالیز نهاده شد.

وی درمورد مشارکت با شرکت های خارجی گفت: در تعاملی که با شرکت های اروپایی از جمله شرکت های کوچک و متوسط اروپایی که از ایران بازدید کردند، داشتیم؛ ضمن دریافت اطلاعات از آنها، شرکت هایی که علاقمند به مشارکت و سرمایه گذاری در ایران بودند را شناسایی کردیم. تاکنون 114 شرکت SME در کمیسیون انرژی اتاق ایران ثبت نام نموده اند و در نظر داریم که از ظرفیت آنها در 2 حوزه انتقال تکنولوژی و مشارکت در طرح های سرمایه گذاری استفاده کنیم.

این کارشناس حوزه انرژی ادامه داد:با توجه به توافقی که تیرماه سال گذشته در کمیسیون انرژی اروپا انجام شد، در نظر داریم که در اردیبهشت سال آینده، این شرکت ها را به ایران دعوت کنیم تا با طرح ها و ظرفیت های ایران آشنا و زمینه شکل گیری طرح های توسعه ای مشترک ایجاد گردد.

پدیدار در مورد میزان صادرات و قیمت نفت در بودجه پیشنهادی دولت برای سال آینده، گفت: بر اساس بودجه پیشنهادی دولت در سال 1398، قرار است یک میلیون و 540 هزار بشکه نفت صادر گردد که با توجه به معافیت ها، درآمد حاصل از فروش به حدود 30 میلیارد دلار خواهد رسید؛ اگرچه این تناسب لازم برای طرح های سطح نگهداشت را تامین می نماید، اما برای طرح های توسعه ای کافی نیست. پیش بینی می کنم که دولت بتواند این میزان نفت را سال آینده صادر کند.

وی تاکید نمود: قیمت نفت در بودجه 1398، 54 دلار برابر هر بشکه در نظر گرفته شده که پیش بینی من، افزایش قیمت بین 60 تا 65 دلار در هر بشکه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 خرداد 1398 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2171

به "آمادگی 114 شرکت خارجی برای همکاری در پروژه های نفتی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمادگی 114 شرکت خارجی برای همکاری در پروژه های نفتی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید