8 بازی که نمی دانستید ریشه در کتاب دارند!

به گزارش مجله پریها، ساخت اقتباس و الهام از آثار دیگران چیز جدید و عجیبی در رسانه هایی مثل بازی یا سینما نیست. سالیان سال است که سازندگان مختلف از ساخته های دیگران الهام می گیرند یا به طور مستقیم اقتباس هایی بر اساس آن ها می سازند. یکی از بهترین نمونه اقتباس ها که سرگذشت طولانی در صنعت بازی های ویدیویی دارد، به اقتباس از کتاب ها مربوط می گردد. با اینکه کیفیت نهایی این گونه آثار موضوع مورد بحث این مقاله نیست، اما تجربه نشان داده آن هایی که بر اساس کتاب ها ساخته می گردد نسبت به دیگر آثار معمولا کیفیت بهتری دارند. یکی از بهترین مثال هایی که می توان به آن اشاره نمود، مجموعه بازی های ویچر (The Witcher) است که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهیم کرد.

8 بازی که نمی دانستید ریشه در کتاب دارند!

در ادامه می خواهیم هشت نمونه از بازی هایی که بر اساس کتاب ها ساخته گردیده اند را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

The Witcher

سری بازی های ویچر بر اساس کتاب هایی با همین نام ساخته گردیده اند. آندری ساپکوفسکی که به عنوان نویسنده این کتاب ها شناخته می گردد، در ابتدای کار، این مجموعه را در قالب داستان های کوتاه منتشر کرد. در ادامه و به دنبال موفقیت داستان های کوتاه و انتشار رمان کامل این مجموعه، ساپکوفسکی و قصه های ویچر به محبوبیت بی سابقه ای در کشور لهستان دست پیدا کردند. با این حال انتشار شماره اول سری بازی های ویچر در سال 2007 باعث شد تا این رمان در سایر نقاط جهان شناخته گردد.

با اینکه هم کتاب ها و هم بازی ها از شخصیت های مشابه و یکسانی استفاده نموده اند، ولی زمان رویداد اتفاقات متفاوت از یکدیگر هستند.

بین سال های 1994 تا 1999 پنج کتاب از مجموعه ویچر منتشر گردیده اند. کتاب ششم این مجموعه هم پیش درآمدی برای وقایع قسمت اول کتاب محسوب می گردد که در سال 2013 منتشر شد.

Stalker

جهانی سری بازی های S.T.A.L.K.E.R با الهام از کتاب پیک نیک کنار جاده اثر برادران بوریس و آرکادی استروگاتسکی ساخته گردیده است. این رمان، قصه ردریک شوهارت را روایت می نماید؛ یک استاکر با تجربه که برای پیدا کردن آثار هنری ارزشمند پا به مناطق خطرناک و مرموز می گذارد.

طبق اتفاقاتی که در کتاب شرح داده می گردد، این مناطق زمانی در سیطره موجودات بیگانه قرار داشتند و پس از آن به حال خود رها شدند. همین ماهیت فرازمینی مناطق باعث گردیده تا ورود به آن ها خطرناک و دردسرساز باشد.

بازی های STALKER از فیلمی با همین نام هم تاثیر گرفته اند. فیلم استاکر که به کارگردانی آندری تاکوفسکی ساخته گردیده، در سال 1979 اکران شد. شاید جالب باشد که بدانید که فیلم نامه استاکر هم توسط برادران استروگاتکسی نوشته گردیده است.

با اینکه سالیان سال از انتشار آخرین قسمت بازی STALKER می گذرد، اما تجربه آن ها همچنان لذت بخش و منحصر به فرد است. مطمئن باشید که اتمسفری مشابه این سری بازی ها را به سختی می توان در صنعت بازی امروزی پیدا کرد.

رمان پیک نیک کنار جاده توسط فربد آذسن به فارسی ترجمه و منتشر گردیده است.

Parasite Eve

نکته جالبی که درباره بازی Parasite Eve وجود دارد این است که این اثر بیشتر از اینکه با الهام از کتابی ساخته گردیده باشد، دنباله ای برای منبع الهام خود محسوب می گردد و داستان آن را ادامه می دهد.

رمان ترسناک پاراسایت ایو به نویسندگی هیدکی سنا (داروشناس و رمان نویس) در سال 1995 منتشر شد. به نظرتان اگر یک داروشناس رمان بنویسد، نتیجه نهایی چه می گردد؟ یک رمان بسیار ترسناک که اصطلاحات پزشکی به وفور در آن یافت می گردد.

از آنجایی که این بازی تنها برای کنسول قدیمی پلی استیشن منتشر گردیده، تجربه آن ها ممکن است کمی سخت یا خسته کننده باشد. در هر حال، نوع ترسی که این بازی به مخاطب خود ارائه می دهد، نمونه ندارد. پس اگر دنبال یک تجربه نسبتا جدید هستید به هیچ وجه این بازی را از دست ندهید.

Assassins Creed

تاکنون تمام بازی هایی که معرفی نموده ایم کم و بیش اقتباسی کامل از یک کتاب بوده اند. اما در این بین بازی هایی وجود دارند که تعداد زیادی از ایده های خود را مدیون آثار ادبی هستند؛ یکی از این بازی ها که مطمئنا همگی با آن آشنا هستیم، مجموعه فرقه اساسین یا همان Assassins Creed است.

طبق گفته جید ریموند، تهیه کننده چند بازی ابتدایی این سری، قسمت اول بازی از رمان الموت نوشته ولادیمیر بارتول الهام گرفته است. وقایع این کتاب در قلعه الموت روایت می گردد؛ این قلعه که جزو آثار باستانی کشورمان به حساب می آید، در استان قزوین قرار گرفته است. در اوایل قرن یازدهم، قلعه الموت مقر اصلی حسن صباح و یاران او به حساب می آمد.

تقریبا بیشتر وقایع تاریخی ای که در کتاب الموت به آن اشاره شد، در سری بازی های Assassins Creed مورد استفاده قرار گرفتند. حتی جمله معروف هیچ چیز واقعی نیست، همه چیز مجاز است. (Nothing is true, everything is permitted) از این کتاب برداشته گردیده است.

Bioshock

مجموعه بایوشاک از آثار زیادی الهام گرفته است و هر گوشه آن اشاراتی به آثار مهم ادبی و فلسفی دارد. اما در این بین شاید بتوان گفت که سری بایوشاک بیشتر از هر چیز دیگری به جهانی کتاب های آین رند شباهت دارد و دیدگاه عینیت گرایی او را از زیر سوال می برد؛ از طراحی شهر رپچر (Rapture) بگیرید تا اسم شخصیت اصلی بازی همه و همه ارتباطات زیادی با نوشته های آین رند دارند.

البته همانطور که گفتیم، نویسنده بایوشاک یعنی کن لوین با این بازی خود، ادای احترامی به آین رند و نوشته های او ننموده، بلکه تمام عقاید این فیلسوف را زیر سوال برده است.

Metro 2033

بازی مترو 2033 بر اساس کتابی با همین نام و به نویسندگی دیمیتری گلوخوفسکی ساخته گردیده است. همانند بازی، وقایع کتاب هم در یک جهانی آخرالزمانی جنگ زده و در شهر مسکو روایت می گردد. شخصیت اصلی این داستان که با نام آرتیوم شناخته می گردد، هم در کتاب ها و هم در بازی به عنوان شخصیت اصلی داستان حضور دارد. جدا از آرتیوم، تعدادی دیگر از کاراکترهای کتاب هم در بازی قرار دارند.

کتاب مترو 2033 برای اولین بار در سال 2010 و همزمان با انتشار بازی در کشور ایالات متحده روانه بازار شد. برخلاف بسیاری از بازی های این لیست، گلوخوفسکی به صورت نزدیک با سازنده ها در ارتباط بود و در تمام مراحل ساخت بازی با سازنده ها همکاری می کرد.

هر دو رمان مترو 2033 و دنباله آن یعنی مترو 2043 به فارسی برگردانده گردیده و قابل تهیه هستند.

Bloodborne

بازی بلادبورن هم دقیقا مشابه سری بایوشاک سعی نموده تا به جای استفاده مستقیم از یک کتاب، از المان های مجموعه ای از کتاب های یک نویسنده ایده بگیرد. آثار اچ پی لاوکرفت (H.P. Lovecraft) منبع اقتباس جهان و داستان این بازی هستند. با اینکه در طول بازی اشاره ای به این موضوع نمی گردد، اما به محض قدم گذاشتن در محیط بازی و سر و کله زدن با هیولاهای آن، ناخودآگاه فضای آثار لاوکرفت در ذهنتان نقش می بندد.

تاکنون در صنعت بازی آثار زیادی با الهام از کتاب های لاوکرفت ساخته گردیده اند. سری Alone in the Dark، Eternal Darkness و Call of Cthulhu از دیگر بازی هایی هستند که از لاوکرفت الهام گرفته اند.

Spec Ops: The Line

بازی Spec Ops: The Line بر اساس کتاب دل تاریکی از جوزف کنراد ساخته گردیده است. با این حال بازی داستان خود را در دوره و فضای متفاوتی روایت می کرد؛ دقیقا همانند کاری که فیلم اینک آخرالزمان با همین کتاب انجام داد.

اتفاقات کتاب دل تاریکی در اواخر قرن 19 میلادی و در کنگو جریان دارد. در حالی که فیلم اینک آخرالزمان مخاطب خود را جنگ ویتنام در سال 1969 می برد. در اینجا هم سازندگان بازی تصمیم گرفته اند تا داستان خود را در منطقه خاورمیانه و کشور دبی به نمایش بگذارند.

Spec Ops: The Line جدا از اینکه روایت داستانی فوق العاده ای دارد، توانسته گیم پلی جذاب و نفس گیری را هم ارائه دهد. به همین دلیل، از این بازی به عنوان یکی از بهترین و متفاوت ترین آثار نسل قبل یاد می گردد.

کتاب دل تاریکی هم به فارسی ترجمه گردیده است.

در این مقاله تنها هشت اثری را معرفی کردیم که بر اساس کتاب ها ساخته گردیده اند یا اینکه از آن ها الهام گرفته اند.

در هر حال باید بگوییم که این هشت مورد تنها چند نمونه از این دسته بازی ها هستند. سری بازی های تام کلنسی، شرلوک هولمز، ارباب حلقه ها، آلیس و… از دیگر آثاری هستند که منبع اقتباسشان، کتاب ها بوده اند.

از سمتی ما کتاب های کمیک را هم داریم. بازی های بسیار زیادی هستند که از روی کمیک ها ساخته گردیده اند. سری مردگان متحرک (The Walking Dead)، بازی تاریکی (The Darkness) و بازی گرگ میان ما (The Wolf Among Us) تنها نمونه هایی از آثاری هستند که بر اساس کمیک ها ساخته گردیده اند.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 آذر 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 934

به "8 بازی که نمی دانستید ریشه در کتاب دارند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 بازی که نمی دانستید ریشه در کتاب دارند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید