کشف روشی جدید برای درمان سرطان لوزالمعده

به گزارش مجله پریها، به نقل از مدیکال اکسپرس، یک تیم عظیم بین المللی از محققان، به وسیله انجام مهندسی ژنتیک روی سلول های T به عنوان راهی برای مقابله با سرطان لوزالمعده این بیماری را درمان نمایند. این گروه مهندسی در مقاله خود که در مجله مهندسی پزشکی طبیعی منتشر شده است، انواع خاصی از سلول های T و چگونگی عملکرد این روش را هنگام آزمایش در شرایط آزمایشگاهی توصیف می نماید.

کشف روشی جدید برای درمان سرطان لوزالمعده

سرطان لوزالمعده یکی از کشنده ترین انواع سرطان هاست؛ تنها 5 درصد از بیماران مبتلا به این سرطان می توانند تا پنج سال پس از تشخیص زنده بمانند. دلایل بالا بودن میزان مرگ و میر، فقدان علائم تا سرانجام مرحله سرطان و گسترش سریع آن است. همچنین ثابت شده است معالجه بیماری از بیشتر انواع دیگر سرطان سختتر است. در سال های اخیر محققان پزشکی شروع به آنالیز امکان استفاده از ایمونوتراپی برای مقابله با بیماری نموده اند که طی آن، سعی می نمایند سیستم ایمنی بدن را وادار به حمله به تومور ها نمایند.

برای موثر بودن سیستم ایمنی درمانی، سلول های T باید بتوانند به تومور ها برسند و سپس آن ها را از بین ببرند. سلول های تومور در لوزالمعده به طور معمول توسط بافت استروما پوشانده شده است که استفاده از دارو برای از بین بردن آن ها را سخت می نماید، سلول های ایمنی چنین مسئله ای ندارند. همچنین تحقیقات قبلی نشان داده است که تومور های موجود در پانکراس ماده ای به نام CXCL16 ساطع می نمایند که سلول های ایمنی غیر سلول T را جذب می نماید که توانایی حمله به تومور ها را ندارند و وجود آن ها با سلول های ایمنی که قادر به حمله هستند، تداخل می نماید.

در این مطالعه محققان بر روی نوعی سلول T متمرکز شدند که توانایی تخریب تومور های پانکراس را نشان داده است، اما این کار را انجام نمی دهد، زیرا فاقد گیرنده مناسب است که باعث جذب آن به CXCL16 می گردد. برای غلبه بر این مشکل محققان با استفاده از مهندسی ژنتیک، گیرنده گمشده را به سلول های T رساندند.

محققان سلول های T مهندسی شده را به دو روش مختلف آزمایش کردند؛ در مرحله اول آن ها را به تومور های لوزالمعده که در زیر پوست موش های آزمایشگاهی قرار داشت، تزریق کردند. در مرحله دوم آن ها به بافت میزبان تومور های لوزالمعده که به لوزالمعده موش پیوند زده شده، تزریق شدند. در هر دو مورد سلول های T مهندسی شده فعالیت ضد توموری پایدار و همچنین میزان بقا را نشان دادند. محققان با الهام از نتایج خود فرایند شروع آزمایش های بالینی را شروع نموده اند.

منبع: همگردی
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4259

به "کشف روشی جدید برای درمان سرطان لوزالمعده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف روشی جدید برای درمان سرطان لوزالمعده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید