کارت بازی شجاعیان برای حضور در استقلال باطل شده است

به گزارش مجله پریها، به گزارش خبرنگاران و به نقل از فدراسیون فوتبال، جمشید نورشرق در این باره عنوان کرد: در ابتدا لازم است این نکته را برای تنویر افکار عمومی روشن کنم که مقررات جابجایی فیفا و به تبع آن مقرراتی که در کشور ما جاری است در مورد جذب یک بازیکن خارج از پنجره جابجایی، بسیار قاطع و غیر قابل انعطاف است. فقط یک استثنا بر اساس بند یک ماده 6 جابجایی در این مورد وجود دارد و آن این است که مدت قرارداد بازیکن قبل از اینکه پنجره جابجایی بسته شود، به سرانجام رسیده باشد، که در آن صورت می توان آن بازیکن را پس از بسته شدن پنجره جابجایی نیز جذب کرد. در مورد آقای داریوش شجاعیان به این نکات باید توجه کرد:

کارت بازی شجاعیان برای حضور در استقلال باطل شده است

قرارداد شجاعیان با باشگاه استقلال برای سه فصل ورزشی منعقد شده و ما الان در فصل سوم هستیم که با توجه به شرایط ناشی از همه گیری ویروس کرونا که در تمام جهان در حال حاضر حاکم است، فیفا شرایطی را مقرر کرد که به موجب آن فصل مسابقاتی هنوز به انتها نرسیده است. یعنی فصل فوتبالی که در شرایط عادی باید به انتها می رسید. در واقع تمدیده شده و ما هنوز در جریان ادامه فصلی هستیم که علی القاعده باید الان به انتها رسیده باشد. در نتیجه قرارداد آقای شجاعیان هنوز به انتها نرسیده است. چون بازیکن نامبرده از سوی باشگاه، از لیست خارج شده است، قهراً کارت بازی وی ابطال شده و صدور کارت جدید منوط به ثبت مجدد وی در سیستم جابجایی است که آن هم در فرضی ممکن خواهد بود که پنجره ای باز بوده و این امکان را فراهم نماید. از سوی دیگر امکان گشایش مجدد و خارج از ضابطه پنجره جابجایی نیز به هیچ وجه وجود نداشته و همانطوری که گفته شد وی مشمول استثناء موضوع بند یک ماده 6 جابجایی نشده و از آن مجوز نمی تواند استفاده کند.

وی افزود: گرچه این موضوع برای ارکان فدراسیون فوتبال از قبیل کمیته های امور بین الملل، تدوین و مقررات و کمیته شرایط بازیکنان روشن بود، ولی به منظور کمک به باشگاه و اینکه تردیدی در این خصوص باقی نماند، فدراسیون فوتبال استعلامی را از فیفا انجام داد و از فیفا سوال کرد در چنین شرایطی که باشگاه بازیکنی را از لیست خارج کرده باشد، با توجه به ظرفیتی که باشگاه برای جذب بازیکن دارد، آیا شرایط بازگرداندن این بازیکن فراهم است یا خیر؟ همانطور که پیش بینی می شد فیفا گفت یا باید در قالب بند یک ماده 6 جابجایی اقدام کنید یا اینکه با توجه به دستورالعملی که پس از شیوع ویروس کرونا ارائه شد از بازیکنان رده های سنی استفاده کنید. نکته دوم اینکه قبل از شروع مسابقات در فصل جاری که به علت شیوع کرونا متوقف شده بود، کمیته جابجایی با اخذ مجوز از فیفا می توانست یک پنجره جابجاییی محدود را در این فاصله زمانی (گپ مربوط به کرونا) البته برای تمام باشگاه ها در نظر بگیرد که این موضوع یعنی گشایش پنجره جدید و استثنایی خارج از روال عادی برای تمام باشگاه ها، به لحاظ تبعات مختلف و اثراتی که بر جریان بازی ها ممکن بود ایجاد نماید، در آن زمان انجام نشد. بنابراین نه بر اساس بند یک ماده 6 جابجایی و نه بر اساس پاسخ صریحی که از فیفا گرفتیم امکان جذب داریوش شجاعیان به هیچ وجه برای باشگاه استقلال وجود ندارد.

نورشرق در انتها گفت: با توجه به مصدومیتی که برای آقای شجاعیان پیش آمده بوده اگر باشگاه در خارج نمودن این بازیکن از لیست، عجله نمی کرد و با اخذ نظریه پزشکی، کارت این بازیکن معتبر باقی می ماند، اکنون دارای کارت بازی معتبر بوده و می توانست برای باشگاه بازی کند. وقتی باشگاهی بازیکن را از لیست خارج می کند، کارت بازیکن به طور خود به خود لغو و از درجه اعتبار ساقط می شود، یعنی علیرغم اینکه این بازیکن با باشگاه قرارداد دارد، نمی تواند برای آن باشگاه بازی کند. در حقیقت باشگاه تبعات تصمیم خود در خصوص خارج از لیست قرار دادن این بازیکن را متحمل می شود و سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال نهایت تلاش خود را در این زمینه و برای حل مشکل باشگاه انجام داد که در نهایت فیفا نیز با این موضوع موافقت نکرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 مهر 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3594

به "کارت بازی شجاعیان برای حضور در استقلال باطل شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارت بازی شجاعیان برای حضور در استقلال باطل شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید