چرایی جراحی های غیرضروری در ایران ، نظام درمان در ایران چه زمانی سامان می گیرد؟

به گزارش پریها، خبرنگاران- فتانه انفرادی:تاکید بر جراحی های غیرضروری، حکایت تلخی است که از سوی برخی پزشکان در ایران تجویز و سبب می شود تا بیماری که نیاز نیست زیر تیغ جراحی رود، سال ها عوارض ناشی از یک جراحی غیرضروری را تحمل کند.

چرایی جراحی های غیرضروری در ایران ، نظام درمان در ایران چه زمانی سامان می گیرد؟

دوستی می گفت، پدرش را برای درمان نزد پزشک برده و پزشک بلافاصله جراحی را برای بیمار تجویز کرده است در حالی که وقتی با چند پزشک دیگر مشورت کرده است آن ها درمان های غیرجراحی را برای بیمار تجویز و اعلام کردند که جراحی برای او به دلایل متعدد مناسب نیست و عوارض دارد.

از این نمونه و امثال آن بسیار دیده و شنیده ایم، کافیست فقط پای درد دل بیمارانی بنشینیم که به عوارض ناشی از جراحی غیرضروری دچار شده اند، عوارضی که هم در کوتاه مدت و هم در درازمدت، پای ثابت زندگی آن ها شده است.

در این میان، بیش از همه بیمارانی آسیب می بییند که به پزشکی که برای درمان خود انتخاب کرده اند بسیار اعتماد می کنند و بدون مشورت با حداقل یک یا دو پزشک دیگر، راهی بیمارستان و اتاق عمل می شوند و خود را به تیغ جراحی می سپارند. آیا نتیجه این همه اعتماد بیمار به پزشک، نباید رضایت بخشی، آرامش و بهبود سلامتی برای بیمار باشد؟

مگرچند درصد از بیماران، از شرایط و امکاناتی برخوردارند تا بتوانند برای تشخیص درست بیماری خود به چند پزشک مراجعه کنند و براساس جمع بندی نظرات آنها تصمیم بگیرند و از روند بیماری خود به طور دقیق آگاه شوند و سپس تصمیم درست بگیرند؟ مگر چند درصد از بیماران نسبت به حقوق خود به عنوان بیمار آگاهی کامل دارند؟

به هزینه های انجام یک عمل جراحی، هزینه های بستری شدن و مراقبت های پس از جراحی را هم اضافه کنید. این در خوش بینانه ترین حالت است چرا که در برخی از موارد بیمار پس از جراحی، ممکن است به عوارض ناشی از جراحی هم دچار شود. آسیب های روحی و روانی بیمار را هم اضافه کنید به سایر عوارض ناشی از انجام یک جراحی غیرضروری، آن وقت شاید تا حدی بتوان، درد و آلام بیمارانی که اسیر جراحی غیرضروری شدند را حس و درک کرد.

انجام جراحی های غیرضروری آنقدر در ایران زیاد است که حتی صدای رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی را هم در آورد و دکتر حسینعلی شهریاری در اظهارنظری اعلام کرد که جراحی های غیرضروری در ایران بیداد می کند. شاید هریک از ما دلیل این اتفاق تلخ را می دانیم و نیازی به توضیح نیست اما چگونه و با چه تدبیری باید با برخی از پزشکان که علاقه بسیار به انجام جراحی های غیرضروری برای بیماران دارند، برخورد شود. جراحی های غیرضروری، نه تنها جیب بیماران را نشانه می گیرد و برای بیماران هزینه بر است که اقتصاد درمان را هم فلج می کند، آنهم در شرایط فعلی که باید تا حد امکان از هزینه های اضافی کاسته شود.

از سوی دیگر، هزینه های درمان برای قشر متوسط و پایین جامعه از نظر درآمدی که از بیمه تکمیلی درمان مناسب برخوردار نیستند همچنان بسیار بالاست آن ها حتی برای معاینه های دوره ای ضروری خود و خانواده هایشان از لحاظ مالی، مشکل دارند حال تصور کنید که پای یک جراحی غیرضروری به همراه عوارض ناشی از آن هم به خانه آنها باز شود.

مشکل کجاست که نظام درمان در ایران حساب و کتاب ندارد؟ اجرا نشدن پروتکل های درمانی مشخص، نادیده گرفتن اخلاق پزشکی از سوی برخی پزشکان، ضعف قوانین یا ضعف و نظارت ناکافی نهادهای مسئول و یا ...

شاید اگر سیستم ارجاع و پزشک خانواده در ایران، به شکل فراگیر اجرایی شود و پروتکل های درمانی مشخص برای درمان به طور کامل و مناسب اجرایی شود، تا حدی از تخلفات درمانی کاسته شود اما در هرحال، متولیان نظام سلامت ایران، چه قبول کنند و چه قبول نکنند، تخلفات درمانی همچنان وجود دارد و این همه هم برای بیماران و هم برای نظام سلامت ایران هزینه بر است و عوارض دارد.

همچنان و همواره قدردان زحمات پزشکان با اخلاق، متعهد و مسئولیت پذیری هستیم که پای بند اخلاق پزشکی هستند و نسبت به اعتماد بیماران خود متعهد؛ پزشکانی که رابطه آنها با بیمارانشان بر پایه یک ارتباط موثر انسانی است و نه هیچ چیز دیگر.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2258

به "چرایی جراحی های غیرضروری در ایران ، نظام درمان در ایران چه زمانی سامان می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرایی جراحی های غیرضروری در ایران ، نظام درمان در ایران چه زمانی سامان می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید