پیگیری برای افزایش انتقال آب از پارک ملی لار برای مصرف شرب کلانشهر تهران

به گزارش مجله پریها، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: در حال حاضر حدود 170 میلیون متر مکعب آب از منطقه پارک ملی لار به تهران منتقل می گردد و به وسیله وزارت نیرو طرح هایی برای انتقال بیشتر آب برای مصرف شرب کلان شهر تهران در حال پیگیری است.

پیگیری برای افزایش انتقال آب از پارک ملی لار برای مصرف شرب کلانشهر تهران

به گزارش خبرنگاران، کیومرث کلانتری در حاشیه افتتاح پاسگاه محیط بانی کمر دشت در پارک ملی لار با اشاره به اینکه بر اساس تقسیم بندی اتحادیه جهانی حفاظت، مقررات خاصی بر پارک ملی حاکم است، اظهار کرد: ما در کشور بیش از 20 پارک ملی داریم که ذخیره گاه هایی هستند که ضمن استفاده اصولی این نسل، باید برای آیندگان حفظ شوند.

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست در این مناطق کفیل قانونی همه دستگاه ها است و هیچ گونه حق واگذاری ندارد. بهره برداری در این مناطق نیز باید اصولی و پایدار باشد تا بتوانیم این امانت الهی را به نسل های بعد تحویل دهیم .

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه با بیان اینکه پنج پاسگاه محیط بانی در استان تهران از ابتدای سال تاکنون افتتاح شده است، توضیح داد: پارک ملی لار اکوسیستمی است که در بین دو استان مازندران و تهران قرار گرفته که تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران است.

کلانتری با اشاره به اینکه منزلت پارک ملی لار در رده پارک ملی گلستان و پارک ملی دریاچه ارومیه است، اعلام کرد: وجود چشم اندازهای زیبا و کم نظیر از قله دماوند، تامین آب شرب کلان شهر تهران که یکی از بهترین آب های باکیفیت است، همچنین وجود مجموعه چشمه ها و رودهایی که حدود 340 میلیون مترمکعب آب را می تواند جمع آوری کند از جمله ویژگی های حائز اهمیت این منطقه است.

وی ادامه داد: در حال حاضر حدود 170 میلیون متر مکعب آب از منطقه پارک ملی لار به تهران منتقل می گردد و به وسیله وزارت نیرو طرح هایی برای انتقال بیشتر آب برای مصرف شرب کلان شهر تهران در حال پیگیری است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه چالش های متعددی در پارک ملی لار وجود دارد، توضیح داد: یکی از اصلی ترین چالش ها در این منطقه موضوع ساخت و سازها است و اگر جلوی آن گرفته نگردد و برخورد صورت نگیرد این منطقه نیز مانند بسیاری از مناطق دیگر دچار تخریب های غیرقابل جبران می گردد.

وی اضافه نمود: موضوع دیگر تملک و توسعه اراضی کشاورزی در منطقه است که این موضوع نیز باید به طور جدی توسط محیط زیست و دستگاه های متولی پیگیری گردد.

کلانتری با اشاره به اینکه یکی دیگر از مهمترین چالش ها در پارک ملی لار چرای بی رویه دام است، گفت: موضوع تخلفات شکار و صید در پارک ملی لار حائز اهمیت است، چرا که این منطقه زیستگاه یکی از بهترین گونه ماهی قزل آلای خال قرمز بوده و از سال 1336 رودخانه لار حفاظت شده است و این نشان از با ارزش بودن این پارک ملی دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در خاتمه با بیان اینکه شغل محیط بانی کار سختی است و محیط بانان عاشق این کار و دوستدار طبیعت هستند، اضافه نمود: این پاسگاه ها به همت همکاران ما در اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در کوتاه ترین زمان احداث شده و امیدواریم بتوانیم از این امکانات به بهترین شکل در جهت حفاظت از محیط زیست منطقه بهره ببریم.

همچنین محسن شریعتی -رئیس حوزه قضایی لواسانات- نیز در این مراسم ضمن قدردانی از اقدامات محیط زیست استان تهران در پارک ملی لار گفت: با توجه به اهمیت محیط زیست امکاناتی که در اختیار آن ها است اعم از نیروی انسانی و تجهیزات بسیار کم است.

وی با اشاره به اینکه در مجموعه پارک ملی لار که حدود 70 هزار هکتار مساحت دارد وجود این تعداد پاسگاه محیط بانی قابل توجیه نیست، اظهار کرد: وجود چنین پاسگاه هایی در این منطقه بسیار لازم است و باید بیشتر از این تعداد پاسگاه محیط بانی و محیط بان جهت حفاظت از منطقه موجود احداث و به کار گرفته گردد.

بر اساس گزارش روابط عمومی محیط زیست استان تهران، تا خاتمه سال جاری شمار پاسگاه های محیط بانی در استان تهران به عدد 34 افزایش خواهد یافت، همچنین محیط بانی کمردشت با 160 متر مربع زیر بنا، در دو طبقه و از محل اعتبارات استانی احداث شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1962

به "پیگیری برای افزایش انتقال آب از پارک ملی لار برای مصرف شرب کلانشهر تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیگیری برای افزایش انتقال آب از پارک ملی لار برای مصرف شرب کلانشهر تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید