پهپادهایی که هوای آلوده را شناسایی می نمایند

به گزارش مجله پریها، پژوهشگران دانشگاه رایس موفق به ابداع پهپادهایی گردیده اند که ابرهای ترکیبات آلی سبک موجود در هوا را تشخیص می دهد و می تواند به مقابله با آلودگی هوا یاری کند.

پهپادهایی که هوای آلوده را شناسایی می نمایند

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، ترکیبات آلی سبک یا فرّار(VOCs) که در هوا شناور می شوند، می تواند در طولانی مدت و کوتاه مدت منجر به فهرستی طولانی از عوارض سلامتی در انسان ها گردد. دانستن اینکه تجمع این ترکیبات در کجا و در چه سطوحی است، امکان فوق العاده ای برای جلوگیری از این عوارض است.

یک تیم از دانشمندان دانشگاه رایس(Rice)، موفق به توسعه پهپادهای خودران حساس به این گازها گردیده اند.

ترکیبات آلی فرار، گازهایی هستند که از محصولاتی نظیر اسپری و چسب مو، اگزوز خودروها و نشت و انفجارهای خطرناک ایجاد می شوند و هنگامی که توسط انسان استنشاق می شوند، می تواند موجب تحریک چشم و بینی، خستگی، حالت تهوع و سردرد گردد. در حالی که در طولانی مدت در معرض این گازها قرار دریافت، می تواند منجر به سرطان گردد.

محققان دانشگاه رایس به همراه محققان کالج پزشکی بیلور(Baylor) و موسسه فناوری هوستون(Houston) به دنبال بهره گیری از قدرت پهپادها در شناسایی ابرهای این گازها هستند. آنها به طور خاص، امیدوارند نشت و انتشار این گازها به جو را با این پهپادها شناسایی نمایند.

این پهپادهای خودران موسوم به ASTRO، از طیف سنج لیزری با رزولوشن بالا برای تشخیص گازها در زمان واقعی استفاده می نمایند.

برنامه این است که ناوگانی از این پهپادها را به پرواز دربیاورند تا بتوانند با استفاده از حسگرها و فرستنده ها برای ارتباط با یکدیگر، یک شبکه شناسایی نشت و انتشار گازهای آلی فرار را تشکیل دهند.

مجموعه این پهپادها یک مدل سه بعدی از مناطقی که توسط گازهای آلی سبک آلوده گردیده اند و برای انسان ها مضر هستند، ایجاد می نمایند که سپس می توانند ساکنین منطقه را آگاه نمایند.

ریکاردو پترولو محقق اصلی این مطالعه از دانشگاه رایس می گوید: در حال حاضر، اگر یک نشت شیمیایی وجود داشته باشد، ممکن است مردم تا چند روز از وجود آن آگاه نشوند، اما سیستم ما می تواند بلافاصله از طریق تلفن های همراه، آنها را آگاه کند.

دانشمندان چندی است که در حال توسعه این پهپادها هستند، اما به تازگی موفق به دریافت یاری از سوی بنیاد ملی علوم به میزان 1.5 میلیون دلار گردیده اند. این یاری، تیم را قادر می سازد تا فناوری های بی سیم و فناوری شناسایی را توسعه دهد و سپس به طور مطلوب، آنها را در مکان های آسیب پذیر قرار دهد و دیگر برنامه های بالقوه را پیگیری کند.

پترولو می گوید: این پلتفرم به طور کامل مستقل است و هیچ دلیلی وجود ندارد که دوربین ها و دیگر حسگرهای بی سیم را پشتیبانی نکند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آذر 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 963

به "پهپادهایی که هوای آلوده را شناسایی می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پهپادهایی که هوای آلوده را شناسایی می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید