فیلمی شگفت انگیز از لحظه پرتاب فضاپیما از فضا

به گزارش مجله پریها، الکساندر گرست فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی، فیلم لحظه پرتاب فضاپیمای پروگرس را از فضا به ثبت رسانده است.

فیلمی شگفت انگیز از لحظه پرتاب فضاپیما از فضا

به گزارش خبرنگاران و به نقل از گیزمگ، ما همواره لحظه پرتاب فضاپیماها را از زمین نظاره گر بوده ایم، ولی فضانوردان ایستگاه فضایی بین المللی می توانند این لحظه را از فضا به تماشا بنشینند.

در تاریخ 16 نوامبر بود که فضاپیمای روسی پروگرس(Progress MS-10) از بایکونور قزاقستان، زمین را به مقصد فضا ترک کرد.

این پرتاب روز جمعه در آسمان صاف نیمه شب ناحیه بایکونور از سکوی شماره 1 به سوی ایستگاه فضایی صورت گرفت و کمتر از 9 دقیقه بعد ناو باربری پروگرس از مرحله سوم جدا شد و باتری های خورشیدی قدرتمند و آنتن های ناوبری خود را باز کرد.

الکساندر گرست(Alexander Gerst)، فضانورد آژانس فضایی اروپا(ESA) که هم اکنون در ایستگاه فضایی بین المللی به سر می برد، از لحظه پرتاب این فضاپیما فیلمی زیبا به ثبت رسانده است.

این ایستگاه هم اکنون در فاصله 400 کیلومتری از بالای زمین به دور ما در حال گردش است.

این برای اولین بار نیست که پرتاب یک فضاپیما از مدار زمین رؤیت شده و پیش از این نیز این امکان میسر بوده است. این فضاپیما حامل 1300 کیلوگرم محموله خشک شامل غذا، لباس، لوازم، آزمایش و قطعات یدکی بسته بندی شده در بخش باربری خود بود.

این اقلام به صورت دستی توسط خدمه ایستگاه تخلیه می شوند.

همچنین حدود 750 کیلوگرم سوخت، 440 کیلوگرم آب، 50 کیلوگرم اکسیژن و 24 کیلوگرم هوا با این سفینه به ایستگاه فضایی بین المللی رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1887

به "فیلمی شگفت انگیز از لحظه پرتاب فضاپیما از فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلمی شگفت انگیز از لحظه پرتاب فضاپیما از فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید