فیسبوک و گوگل همدست دولت استرالیا می شوند؟ ، طرحی که می تواند آینده کاربران را تغییر دهد

به گزارش مجله پریها، کمیته رقابت تکنولوژیک و نظارت بر مصرف کنندگان استرالیا گزارشی از تحقیقات و پیشنهادات خود، در مورد تأثیر غولهای تکنولوژی ایالات متحده بر امینت و حریم خصوصی کاربران منتشر کرد.

فیسبوک و گوگل همدست دولت استرالیا می شوند؟ ، طرحی که می تواند آینده کاربران را تغییر دهد

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، این گزارش حاوی پیشنهادهایی برای همکاری غولهای فناوری با ادارات دولتی است. افزون بر این ها، نظارت بر شرکت های مذکور ملزم خواهند شد با سرویسهای نظارت بر اخبار و تبلیغات استرالیا همکاری های لازم را داشته باشند.

این نهاد دولتی استرالیا پیشنهاد نموده است که اقداماتی سختگیرانه برای جلوگیری از نفوذ غولهای فناوری ایالات متحده در استرالیا انجام گردد.

تنظیم چگونگی انتشار اخبار گوگل و فیسبوک و جلوگیری از نصب مرورگر گوگل کروم در انواع موبایل، تبلت و... استرالیایی، از جمله توصیه های منتشر گردیده توسط کمیته رقابت و نظارت بر مصرف کنندگان استرالیا است.

این نهاد در بخشی از گزارش خود ابراز نگرانی نموده که غولهای تکنولوژی نوعی حباب خبری ایجاد نموده اند و تنها خبرهایی را در اختیار کاربران می کذارند که از فیلتر خودشان رد می گردد.

در گزارش خود ابراز نگرانی کرد که غول های تکنولوژیکی به رسانه های سنتی استرالیا آسیب رسانده اند و همچنین ایجاد حباب های فیلتر و اعتبار دادن به منابع خبری معتبرتر است.

در بخشی از این گزارش می خوانیم: بدون اطلاعات کافی و با انتخاب محدود، مصرف کنندگان قادر به تصمیم گیری آگاهانه نیستند، این موضوعی است که هم به مصرف کنندگان آسیب می رساند و هم مانع رقابت سالم می گردد.

اما این گزارش سراسر نقد نبود و یک پیشنهاد هم برای کروم داشت. درواقع دولت استرالیا به گوگل پیشنهاد داده که اگر مایل به ادامه فعالیت در استرالیاست، از اجرای مرورگر اینترنت گوگل به صورت پیش فرض روی تلفنهای همراه، کامپیوترها و تبلت ها جلوگیری کند. همچنین پیشنهاد داد گوگل را از موتور جستجوی پیش فرض در سایر مرورگرهای اینترنت مثل Internet Explorer مایکروسافت خارج کند.

گام عملی دیگری که توسط این نهاد ارائه گردیده است، پیشنهاد، یک مقام نظارتی جدید است که وظیفه آنالیز، نظارت و گزارش دهی در مورد سیستم های دیجیتالی بزرگ که تبلیغات و محتوای خبری را نمایش می دهند خواهد شد. این سیستم یک فیلتر دوم برای فعالیت های غولهای فناوری ایجاد می نماید.

این نهاد پیشنهادهایی مشابه را نیز به فیسبوک داده است. سخنگوی فیسبوک در استرالیا در بیانیه ای می گوید: ما گزارش اولیه نهاد نظارتی استرالیا را دریافت کردیم و در حال حاضر جزئیات را تجزیه و تحلیل و توصیه های آنها را آنالیز می کنیم. همانطور که در طی دوازده ماه گذشته سعی کردیم در برابر استرالیا صادق باشیم، به مسیر خود ادامه می دهیم.

سخنگوی گوگل نیز گفت: همانطور که ما همواره تاکید نموده ایم در صورت عدم نقض حقوق کربران مسئله ای با همکاری با نهادهای رسمی نداریم.

طی ماه های گذشته دولت استرالیا فشار شدید به غولهای فناوری مثل گوگل و اپل وارد کرد تا به اطلاعات شخصی کاربران دسترسی داشته باشد. اما این فشار فعلا در سایه قوانین نظارتی کمرنگ گردیده است. باید دید با پذیرش این قوانین از سوی غولهای فناوری، آیا دولت استرالیا نیز از مواضع سخت خود عقب نشینی می نماید یا خیر.

منبع: انتخاب
انتشار: 21 آذر 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1055

به "فیسبوک و گوگل همدست دولت استرالیا می شوند؟ ، طرحی که می تواند آینده کاربران را تغییر دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیسبوک و گوگل همدست دولت استرالیا می شوند؟ ، طرحی که می تواند آینده کاربران را تغییر دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید