فواید بی نظیر خندیدن برای بدن

به گزارش مجله پریها، در ادامه این گزارش قصد داریم درباره معجزات خنده برای سلامتی صحبت نموده و با برترین فواید خنده، از سلامت قلب گرفته تا کاهش استرس و افزایش خلاقیت فردی، آشنا شویم.

فواید بی نظیر خندیدن برای بدن

چرا باید بخندیم؟

اینکه چرا باید بخندیم و یا خندیدن چه فایده های برای سلامتی بدن ما دارد همواره برای بعضی افراد افسرده و غمگین یک سوال بوده است. اما در جواب اینکه چرا باید بخندیم همین کافی است که خنده یک داروی عالی محسوب می گردد. حتی مزایای جسمی، روانی، عاطفی و اجتماعی را فراهم نموده و شما را از تفکر منفی دور می نماید.

وقتی یک نمایش کمدی را دیدن می کنید، شوخی می شنوید یا از بازگو کردن یک داستان خنده دار با دوستان و خانواده لذت می برید، کار های خوبی برای سلامتی خود انجام می دهید. صدای خنده می تواند هر کسی را شاد کند. در حقیقت، به نظر می رسد خنده از بین انواع مختلف رفتار های انسانی، ذاتی ترین و بی نظیرترین نوع رفتار ها است.

مردم برای بیان بخشی از احساسات خوب خود می خندند. خنده نه تنها به شما احساس خوبی می دهد بلکه به اطرافیانتان نیز حس بهتری را می بخشد.

خندیدن فایده های زیادی برای سلامتی جسمی و روانی بدن ما دارد، از جمله:

خنده داروی قوی است

خنده داروی قوی است. این روش افراد را به طریقی دور هم جمع می نماید که باعث تغییرات جسمی و عاطفی سالم در بدن گردد. هیچ چیزی به جزء خنده نمی تواند سریعتر یا قابل اطمینان تر فکر و بدن شما را به تعادل برساند. شوخ طبعی بار های شما را سبک می نماید. شما را به دیگران متصل نموده و متمرکز و هوشیار نگه می دارد. همچنین به شما یاری می نماید زودتر عصبانیت را برطرف نموده و دیگران را ببخشید.

توانایی خندیدن به راحتی و به طور مکرر منبع فوق العاده ای برای غلبه بر مسائل، تقویت روابط شما و حمایت از سلامت جسمی و عاطفی است. از همه بهتر، این داروی بی قیمت سرگرم نماینده، رایگان و کاربرد آسانی دارد.

در زمان کودکی، روزانه صد ها بار می خندیدیم. اما در بزرگسالی زندگی جدی تر و خنده کمتر اتفاق مففتد. اما با جستجوی فرصت های بیشتر برای شوخ طبعی و خنده، می توانید سلامت عاطفی خود را بهبود بخشید. روابط خود را تقویت کنید و حتی به عمر خود بیفزایید.

خنده یک تمرین داخلی محسوب می گردد

خندیدن یک روند ساده است، با این وجود برترین روش تمرین داخلی می باشد. خندیدن، دیافراگم، شکم، سیستم تنفسی و حتی شانه ها را ورزش می دهد. به همین علت است که عضلات شما بعد از یک خنده راحت و آرامش بیشتری دارند. همچنین، در خنده های شدید، مردم نفس های عمیق می کشند که به برطرف انسداد مجاری تنفسی یاری می نماید و باعث استنشاق و اکسیژن دریافتی می گردد.

هم اکنون، همراه با ورزش بدنی خود، برای گذراندن یک تمرین داخلی کامل، مدتی را به خندیدن با دوستان خود اختصاص دهید. یک خنده خوب و دلچسب تنش جسمی و استرس را برطرف می نماید و پس از آن تا 45 دقیقه عضلات شما را آرام می نماید.

خنده استرس را کاهش می دهد

خنده یک شکل عالی برای کاهش استرس است وباعث کاهش سطح هورمون های استرس مانند کورتیزول و اپی نفرین می گردد. در عین حال، خنده باعث افزایش سطح هورمون های تقویت نماینده سلامتی خواهد شد. به علاوه، خنده یک تمرین کامل برای عضلات و گردش خون را تحریک می نماید.

این به نوبه خود به کاهش بعضی از علائم جسمی استرس یاری خواهد نمود. دفعه بعد که استرس داشتید، فقط چند نمایش کمدی را مشاهده کنید، به زودی احساس بهتری خواهید داشت.

خنده کیفیت خواب را بهبود می بخشد

اگر در لذت بردن از خواب آرام شبانه مشکل دارید، خنده یکی از برترین دارو هایی است که می توانید امتحان کنید. خندیدن باعث می گردد بدن ملاتونین بیشتری فراوری کند و به شما یاری خواهد نمود خواب بهتری داشته باشید. بعضی تحقیقات علمی در زمینه خواب و بی خوابی نشان داده است که خنده به بهبود الگوی خواب یاری می نماید، که برای درمان بی خوابی مفید است.

در طول عصر، با اعضای خانواده یا دوستان خود بخندید. این به کاهش استرس و اضطراب یاری می نماید، و خواب عمیق و آرام را تقویت خواهد نمود.

خنده با افسردگی مبارزه می نماید

خنده می تواند به افرادی که از اختلال عاطفی فصلی (SAD) یا افسردگی کامل رنج می برند یاری کند. آنالیز ها نشان داده که خنده درمانی می تواند افسردگی را در افراد مسن کاهش دهد. خنده سطح هورمون های مرتبط با استرس را کاهش می دهد و هورمون های خوب را جایگزین آن ها می نماید. این بدان معناست که خنده باعث ایجاد یک فکریت مثبت می گردد و هنگامی که فرد نگرش مثبتی به زندگی دارد، کمتر احتمال تسلیم احساس افسردگی و ناامیدی وجود دارد.

اگر استرس، فرسودگی و افسردگی دارید، موثرترین استراتژی که می توانید به کار بگیرید خنده است. برای کسب برترین نتیجه می توانید به یک باشگاه کمدی بپیوندید.

خنده درد را تسکین می دهد

خنده به عنوان یک مسکن طبیعی عمل می نماید. افرادی که زیاد می خندند در مقایسه با افرادی که زیاد نمی خندند می توانند تقریباً 10 درصد درد بیشتری را تحمل نمایند. دز خوبی از خنده، اندورفین های خوبی را در سیستم شما آزاد می نماید که برای کاهش درد بهتر از مورفین کار می نمایند. همچنین، خندیدن می تواند شما را از فکر درد و رنج دور کند. همچنین معین شده است که خنده باعث از بین رفتن چرخه اسپاسم درد مشترک در بعضی از اختلالات عضلانی می گردد.

هنگامی که از هر نوع درد جسمی رنج می برید، به عنوان بخشی از درمان، یک میزان شوخ طبعی را در خود جای دهید.

خنده دیابت را کنترل می نماید

خنده همچنین می تواند به کنترل دیابت یاری کند. همچنین ممکن است به علت انرژی مصرف شده به وسیله عضلات معده هنگام خندیدن باشد. به علاوه، خنده می تواند به دیابتی ها یاری کند تا از عوارض مربوط به رگ های عروقی جلوگیری نمایند. اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید، روزانه حداقل 30 دقیقه یک برنامه شوخ طبعانه دیدن کنید.

خنده از قلب محافظت می نماید

اساساً قلب یک عضله است و با ورزش قوی تر شده و عملکرد بهتری دارد. این یکی از دلایلی است که خندیدن یک تمرین سالم برای قلب شما محسوب می گردد.

هنگام خندیدن، بافتی که پوشش داخلی رگ های خونی را تشکیل می دهد، منبسط می گردد و منجر به افزایش جریان خون عروقی می گردد. این نقش مهمی در مبارزه با تصلب شرایین و کاهش خطر حمله قلبی دارد. به علاوه، اثر آرامش بخش خنده به پایین آمدن سطح فشار خون پایه یاری می نماید. فقط 15 دقیقه خنده در روز می تواند قلب شما را سالم نگه دارد و از مسائل قلبی عروقی جلوگیری کند.

خنده شما را جوان نگه می دارد

دز روزانه خنده می تواند شما را جوانتر نشان دهد. وقتی لبخند می زنید و می خندید، حدود 15 عضله صورت با هم کار می نمایند. این باعث افزایش جریان خون در اطراف صورت می رگردد و شما را جوان تر و سالم تر نشان می دهد.

به علاوه، یک خنده خوب باعث بهبود سلامت جسمی و عاطفی می گردد. وقتی سالم باشید مطمئناً جوانتر از سن خود به نظر خواهید رسید. بنابراین، به جای جستجوی محصولی برای جوان تر به نظر رسیدن، در پی دلایل بیشتر خندیدن باشید. اما اطمینان حاصل کنید که پوست خود را سالم و مرطوب نگه دارید تا از خطوط خنده جلوگیری کند.

خنده سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید

اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید، می توانید با دز خنده منظم آن را بهبود بخشید. چندین آنالیز ثابت نموده است که خنده می تواند با افزایش تعداد آنتی بادی های ضد عفونت و همچنین سلول های T در خون، سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد.

سیستم ایمنی قوی تر برابر با مقاومت بهتر در برابر بیماری ها و بیماری ها است، بنابراین احتمال ابتلا به سرفه، سرماخوردگی و سایر عفونت ها کمتر خواهد بود؛ بنابراین وقت آن رسیده که روز خود را با دز خنده سالم آغاز کنید تا سالم بمانید.

خنده شما را پرانرژی می نماید

خنده همچنین می تواند به فکر و بدن شما انرژی ببخشد. هنگام خندیدن، هوا از ریه ها خارج می گردد و این باعث می گردد نفس های عمیق بکشید. این باعث افزایش جریان اکسیژن در اطراف عضلات و اندام های بدن می گردد و در نتیجه انرژی بیشتری فراوری می گردد. افزایش انرژی همچنین به معنای بهبود هوشیاری، خلاقیت و حافظه است.

برای سالم نگه داشتن سطح انرژی خود، باید به طور منظم ورزش بدنی انجام دهید و خنده را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

در کنار این فواید سلامتی، خنده می تواند زندگی اجتماعی شما را نیز بهبود بخشد و روابط شما را روان برقرار کند. به علاوه، چون خنده رایگان است و برترین دارو است، می توانید از آن لذت ببرید تا آنجا که می خواهید.

توانایی خندیدن، بازی کردن و تفریح تنها باعث لذت بیشتر زندگی نمی گردد، بلکه به شما در حل مسائل، ارتباط با دیگران و تفکر خلاقانه تر نیز یاری می نماید. افرادی که شوخ طبعی و بازی را در زندگی روزمره خود گنجانده اند، درمی یابند که این امر موجب تجدید روحیه آن ها و روابط آن ها می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 بهمن 1401 بروزرسانی: 19 بهمن 1401 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4780

به "فواید بی نظیر خندیدن برای بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فواید بی نظیر خندیدن برای بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید