علت وقوع زمین لرزه های متعدد در مازندران چیست؟

به گزارش مجله پریها، ایسنا نوشت: رئیس مرکز زلزله نگاری مازندران، گرم شدن و حرکت پوسته زمین و جابه جایی گسل ها را به عنوان دلایل اصلی وقوع زلزله گفت.

علت وقوع زمین لرزه های متعدد در مازندران چیست؟

جمال باکویی درباره علت افزایش وقوع زلزله در منطقه کیاسر مازندران گفت: وقوع زلزله های بسیار در کیاسر به دلیل وجود مجموعه گسل های زیاد در این منطقه است.

رئیس مرکز زلزله نگاری مازندران اضافه کرد: گسل شمال البرز، مجموعه گسلهای آستانه و شاخه ای از گسل های لَلِه بند است که کیاسر بر روی آنها قرار گرفته است.

باکویی توضیح داد: عموماً گرمای زمین موجب افزایش زلزله می شود اما از آنجا که گرمایش هوا باید تا عمق بیش از 5 تا 10 کیلومتری زمین نفوذ کند این امر محتمل به نظر نمیرسد.

پیش از این رستم زرودی، یک کارشناس مدیریت بحران با ابراز تاسف از اینکه برخی از حوادث مانند زمین لرزه در مازندران قابل پیش بینی است اما برنامه ای برای کاهش تبعات آن وجود ندارد، گفته، لغزش و رانش موضوع مهمی در مازندران است که باید به صورت ویژه به آن توجه شود.

وی توضیح داده، برخی از نقاط استان در هر سال شاهد لغزش و رانش هست به طوریکه بخشی از زمین از بین می رود و کاری برای جلوگیری از آن انجام نمی دهیم و عامل آن نیز معین است.

وی با بیان اینکه بیشتر خسارت هایی که عامل تلفات انسانی می شود، به علت تخریب سازه است، گفته، در ژاپن مطالعات ریزپهنه بندی در هر منطقه ای اجرا شده است و با توجه به آن مجوز ساخت و ساز صادر می شود، به همین دلیل در این کشور با وجود وقوع زلزله های 7 و یا 8 ریشتری تلفات کمی شاهد هستیم.

زرودی با اشاره به اینکه مازندران به دلیل آنکه بر روی گسل قرار گرفته است جز استان های زلزله خیز کشور است و این امر ویژه در ارتفاعات بیشتر دیده می شود، اظهار کرد: مناطقی چون کیاسر، کجور و سوادکوه به دلیل آنکه برروی گسل قرار دارند به طور معمول ماهانه شاهد زمین لرزه های زیر 3 ریشتر هستند.

وی با بیان اینکه نظام مهندسی روستایی و شهری و همچنین دستگاه های اجرایی چون بنیاد مسکن، باید بیشترین دقت را داشته باشند، تصریح نموده، متاسفانه نسبت به زمین لرزه و تبعات ناشی از آن دغدغه کافی وجود ندارد، این در حالی است که باید به صورت مداوم بر روی سازه ها دقت بیشتری به عمل آورند.

این کارشناس مدیریت بحران به نقش ریزپهنه بندی در افزایش مقاومت سازه ها نسبت به زمین لرزه در مازندران، اشاره و خاطرنشان نموده، بررسی ریزپهنه بندی باید در اولویت کار مسئولان مربوطه در مازندران قرار بگیرد چرا که در این بخش خاک، محیط و مقاومت ساختمان ها مطالعه و معین می شود اما متاسفانه در سطح استان آنطور که باید انجام نشده است.

زرودی با اشاره به اینکه بر اساس سوابق و تجربه ، در زمین لرزه هایی تا 4 ریشتر، نگرانی آنچنانی به وجود نمی آید و تنها خانه ها و یا سازه های بسیار قدیمی با مشکل جزیی روبه رو می شوند، گفت: در مازندران زمین لرزه ای با 4.5 یا 5 ریشتر و بالاتر، تخریب کننده است و میزان تخریب به مقاومت سازه، بستگی دارد.

وی با بیان اینکه میزان مقاومت ساختمان ها نسبت به وقوع زلزله باید از سوی نظام مهندسی محاسبه شود، اظهار نموده، نظام مهندسی باید مقاومت سازه ها در برابر زلزله های بالای 8 ریشتر را لحاظ کند تا ساختمان ها تخریب نشود؛ در مطالعات ریزپهنه بندی معین می شود یک ساختمان تا چه اندازه ای مقاومت دارد و بعید به نظر می رسد این امر از سوی این نظام، مورد توجه قرار گرفته شود.

مدیرکل سابق مدیریت بحران مازندران با اشاره به اینکه برخی از مجوزها پس از پرداخت جریمه از سوی مالک، صادر می شود، تاکید نموده، قوانین کمیسیون ماده 100 شهری 99 روستایی یکی از ضعف هایی اساسی است که باید جلوی آن را گرفت.

زرودی با بیان اینکه باید دید، با توجه به روی گسل قرار داشتن مازندران و تعداد بالای زمین لرزه های ماهانه در این استان، مدیریت بحران تا چه میزان در آمادگی به سر می برد، گفت: در بحث زمین لرزه دستگاه هایی چون هلال احمر، شهرداری و مسئولان اجرایی باید پای کار باشند.

وی اضافه نموده، در گذشته پیش بینی شده بود که اداره کل بحران سالن های چندمنظوره را در سطح شهرستان های استان احداث کند تا در مواقع عادی از سوی ورزشکاران و مردم در زمینه های مختلف استفاده شود اما در مواقع اضطراری در اختیار اداره کل بحران به منظور اسکان افراد قرار گیرد، همچنین هلال احمر در شهرستان ها امکانات اولیه ای را در انبارهای خود دارند و پس از وقوع حادثه می توانند در مدیریت بحران کمک کار باشند.

مدیرکل سابق مدیریت بحران مازندران با تاکید بر اینکه مدیران شهرستان ها باید پیش از وقوع زمین لرزه نسبت به تبعات این امر پیش بینی لازم را داشته باشند و مکان هایی را برای مردم لحاظ کنند، گفته، شهرداران و مدیران شهری نیز باید در حوزه آواربرداری و غیره مطالعه کنند تا فرآیند پس از زلزله به سرعت انجام گیرد.

زرودی در ادامه با اشاره به اینکه زمین لرزه غیرقابل پیش بینی است و حادثه ای انسان ساز نیست، تصریح نموده، با وجود آنکه زمین لرزه یک حادثه طبیعی است اما عوامل انسانی در شدت و ضعف آن نقش دارد، به عنوان مثال اگر محاسبه دقیقی از سوی سازمان نظام مهندسی بر روی سازه ها صورت نگیرد شدت تخریب بیشتر است و میزان خسارت بیشتر می شود.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1928

به "علت وقوع زمین لرزه های متعدد در مازندران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت وقوع زمین لرزه های متعدد در مازندران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید