علت برگشت خوردن هندوانه و گوجه فرنگی ایرانی از عمان، وزارت جهاد کشاورزی به موقع اطلاع رسانی نمی کند

رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی گفت: علت برگشت خوردن هندوانه و گوجه فرنگی ایرانی از عمان باقی مانده سموم نیست بلکه نداشتن گواهی باقی مانده سموم است که وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه اطلاع رسانی نکرده است.

علت برگشت خوردن هندوانه و گوجه فرنگی ایرانی از عمان، وزارت جهاد کشاورزی به موقع اطلاع رسانی نمی کند

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران،سیدرضا نورانی در گفت وگو با فارس در پاسخ به اینکه علت برگشت خوردن محصولات صادراتی ایران از جمله هندوانه و گوجه فرنگی از عمان چیست، گفت: متأسفانه به جای آنکه اطلاع رسانی دقیق و شفاف انجام گردد فقط به شایعات دامن زده می گردد. کشور عمان برای ورود محصولات کشاورزی به کشور خود پیش شرطی گذاشته که محصولات باید گواهی تأیید عدم باقی مانده سموم را داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه اینگونه موارد ممکن است قوانین به روز باشد که اطلاع رسانی آن باید از سوی وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی بازرگانی محصولات کشاورزی انجام گردد اعلام نمود: متأسفانه صادرکنندگان ما هیچ اطلاعی از این موضوع نداشتند چرا که کشورهایی همچون کویت و امارات چنین گواهی را نمی خواهند. اما از آنجایی که باقی مانده سموم کشاروزی که پی شتر از این از اردن راهی عمان می شد بالا بوده است عمان برای تمام محصولات وارداتی این پیش شرط را گذاشته است.

نورانی توضیح داد: جالب تر اینکه وزارت جهاد کشاورزی به صادرکنندگان گفته است که صدور گواهی باید توسط وزارت بهداشت انجام گردد در حالی که توزیع و مصرف کود و سم در بدنه این وزارتخانه اتفاق می افتد که باید مسئولیت آن را هم برعهده بگیرد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان محصولات کشاورزی به تقلای صادرکنندگان برای برطرف این مشکل اشاره نمود و اضافه نمود: کار به جایی رسید که صادرکنندگان حرفه ای خود با استفاده از آزمایشگاه های مرجع محصولات خود را نمونه گیری و نتیجه آن را برای صدور گواهی بردند و تا حدی کار جلو رفته است اما باید مشکل اصولی حل گردد.

طی هفته گذشته اخباری مبنی بر برگشت خوردن هندوانه و گوجه فرنگی ایران از عمان به دلیل باقی مانده سموم در این محصولات منتشر شد که بازتاب خوبی برای صادرات محصولات ایرانی به کشورهای اطراف نداشت.

خبرنگاران: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می گردد.

منبع: تسنیم
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 19 آبان 1398 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2898

به "علت برگشت خوردن هندوانه و گوجه فرنگی ایرانی از عمان، وزارت جهاد کشاورزی به موقع اطلاع رسانی نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت برگشت خوردن هندوانه و گوجه فرنگی ایرانی از عمان، وزارت جهاد کشاورزی به موقع اطلاع رسانی نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید