علت اثربخش نبودن برخی رژیم های غذایی

به گزارش مجله پریها، داشتن عادات غذایی خوب به منزله دریافت رژیم غذایی نیست؛ در واقع، مطالعات نشان داده اند که رژیم های غذایی معمولا نه تنها کارساز نبوده، بلکه دارای اثرات معکوس نیز هستند و در فاصله زمانی کوتاه، وزن رژیم گیرنده به مقداری بیش از زمان آغاز رژیم غذایی، باز می شود.

علت اثربخش نبودن برخی رژیم های غذایی

به گزارش خبرنگاران، یکی از مهم ترین عوامل عدم کارآیی و اثربخشی برخی رژیم های غذایی را می توان به تفکیک مواد غذایی به صورت خوب و بد دانست. در حالی که واقعیت این است که در صورت رعایت اعتدال، کلیه مواد غذایی ارزشمند هستند. رژیم های غذایی باعث می شوند که افراد خود را از برخی مواد غذایی خاص محروم نمایند. این عمل سبب می گردد که احساس محرومیت در شخص به وجود آمده و بدن از پاره ای مواد مغذی، تهی گردد. این در حالی است که رژیم غذایی احتیاجمند تنوع غذایی است.

بهترین راه برای باقی ماندن در یک وزن سالم یا از دست دادن وزن در صورت احتیاج، این است که در طول روز از غذاهای مناسبی بهره ببرید. برای برخی از ما، این بدان معنی است که طرز فکر خود را در مود مواد غذایی تغییر دهیم.

امروزه مردم بیش از آنچه در قدیم غذا می خوردند و بیش از آن مقداری که احتیاج دارند، غذا می خورند. این بدان معنی است که آنها به صورت پیوسته کالری های بیشتری از آنچه می سوزانند به بدن خود وارد می نمایند. متاسفانه بیشتر ما، این واقعیت را که بیش از حد غذا می خوریم چون به لقمه ها و تکه های بزرگ عادت نموده ایم درک نمی کنیم.

افرادی که به طور مداوم پرخوری نمایند، به طور معمول اضافه وزن پیدا خواهند کرد. علاوه بر این مشکلات عدیده ای چون فشارخون بالا، کلسترول بالا، دیابت نوع دو، مشکلات استخوانی، مشکلات تنفسی، اختلال در خواب و در مواردی افسردگی هم ممکن است برای فرد ایجاد گردد. آگاهی و رعایت دو عامل اندازه وعده های غذایی و مقادیر توصیه گردیده مواد غذایی مختلف را می توان به غذا خوردن هوشمند تعبیر کرد.

نگاهی به برچسب های روی محصولات غذایی بسته بندی گردیده بیندازید و بخش اطلاعات غذایی را مطالعه کنید. بر خلاف باور عموم، مقادیر ذکر گردیده، میزان غذای مصرفی شما را نشان نمی دهد. این مقادیر تنها هدایت برای مصرف نماینده است که بداند با خوردن مقدار خاصی از آن ماده غذایی چه مقدار کالری، مواد مغذی، چربی، قند و نمک دریافت می نماید. برخی مواد غذایی مانند سبزیجات را حتی می توان بیش از مقادیر توصیه گردیده مصرف کرد، اما زمانی که نوبت به غذاهای پرکالری، شیرین یا چرب می رسد، مصرف زیاد این گونه مواد غذایی ممکن است سلامت شما را به خطر اندازد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، برچسب های روی محصولات غذایی به شما می گوید که با مصرف آنها، چه مقدار مواد غذایی دریافت خواهید کرد. این مقادیر به شما نمی گویند که چه نوع غذاهایی را برای سلامتی خود احتیاج دارید. بدین منظور محققان و سازمان های بین المللی تغذیه برنامه بشقاب غذایی من را مطرح نموده اند. بشقاب غذایی به چهار بخش میوه ها، سبزیجات، غلات و پروتئین تقسیم گردیده است که با قرار دریافت مواد لبنی در کنار آن، جمعا پنج گروه غذایی را شامل می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 آبان 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 819

به "علت اثربخش نبودن برخی رژیم های غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت اثربخش نبودن برخی رژیم های غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید