صبحانه ارگانیک رو مغز بچه ها تاثیر میگذارد

به گزارش مجله پریها، پزشکان همواره از صبحانه و خصوصا صبحانه سالم و ارگانیک به عنوان مهم ترین وعده غذایی در طول روز یاد نموده اند.اگر بخواهیم اثرات مثبت صبحانه را روی افراد گوناگون به خصوص بچه ها و افراد کم سن آنالیز کنیم، مهم ترین مزیت خوردن صبحانه، تقویت عملکرد مغزی است. خوردن یک صبحانه مفصل با انواع مواد غذایی یاری زیادی به دانش آموزان می کند، طوری که عملکرد آموزشی، توانایی یادگیری، کاهش مسائل رفتاری و جلوگیری از اضافه وزن بچه ها را به همراه دارد.با توجه به رویکرد عصر حاضر در فراوری و تهیه مواد غذایی ارگانیک و همچنین نقش مهم محصولات ارگانیک در افزایش طول عمر و بالا بردن ارزش غذایی، وبسایت آموزش آشپزی از شما دعوت می کند تا این مقاله را مطالعه فرمایید.

صبحانه ارگانیک رو مغز بچه ها تاثیر میگذارد

پیشرفت درسی

پیشرفت در مهارت های یادگیری و توانایی بالا در تمرکز کردن در بچه هایی که صبحانه سالم و ارگانیک می خورند بیشتر مشاهده می گردد. مطالعات تغذیه ای که روی دانش آموزان مختلف انجام شد، نشان داد گروهی که صبحانه می خورند، نسبت به گروهی که صبحانه نمی خورند نمرات بهتری کسب می نمایند.

آنها در امتحانات خطاهای کمتری مرتکب شده و قدرت یادگیری بیشتری در کلاس درس خواهند داشت. به عبارتی، تغذیه سالم و ارگانیک پیش از حضور دانش آموزان در مدرسه مانند سوخت، انرژی لازم برای تفکر خلاقانه تر و بهتر را فراهم نموده، آنها را هوشیارتر می نماید و در طول روز آنها را پرانرژی نگه می دارد. علاوه بر این، دانش آموزان با خوردن غذای ارگانیک نمرات بهتری کسب می نمایند.موادغذایی ارگانیک به علت عدم وجود انواع افزودنی ها و مواد شیمیایی شامل هورمون ها و مواد نگه دارنده، تاثیر بسزایی در شادابی، نشاط و آرامش ذهنی دانش آموزان دارد.

صبحانه به طور کلی مهم ترین وعده غذایی محسوب می گردد و نه تنها مواد مغذی مورد احتیاج بدن در طول روز را از قبیل پروتئین ها، فیبر، کلسیم و کربوهیدرات تامین می نماید، بلکه عملکرد درسی دانش آموزان را نیز تا حد بسیار بالایی بهبود می بخشد. آنالیز ها نشان می دهد مصرف محصولات ارگانیک توسط دانش آموزان، عملکرد شناختی و نمرات امتحانات آنها را بخصوص در بچه ها کم سن و سال تا حد زیادی بالا می برد.

کاهش مسائل رفتاری

بچه های که با خوردن صبحانه سالم و ارگانیک روانه مدرسه می شوند مسائل رفتاری کمتری دارند. آن گروه از بچه های که صبحانه نمی خورند بیش فعالی بیشتری داشته و با سایر دانش آموزان براحتی کنار نمی آیند. وقتی کودک گرسنه می گردد، انرژی بدن کاهش یافته و انگیزه تمرکز روی دروس و در کل، یادگیری بشدت افت می نماید. به دنبال افت انرژی، بدن نیروی کافی برای فکر کردن و یادگیری ندارد و کودک بسرعت احساس خستگی می نماید.

علاوه بر موارد ذکر شده، خوردن صبحانه سالم، مواد مغذی لازم برای رشد کودک را فراهم می نماید و انتخاب های سالم تری از مواد غذایی را پیش روی آنها قرار می دهد. خوردن صبحانه خوب و مغزی به کاهش نمایه توده بدنی (BMI) یاری نموده و وزن را در حد تعادل حفظ می نماید. به عبارتی، نخوردن صبحانه هیچ یاریی به کاهش وزن ننموده و برخلاف تصور بسیاری از افراد، پرخوری را در طول روز افزایش و کیفیت تغذیه ای بچه ها را کاهش داده و باعث بالا رفتن نمایه توده بدنی می گردد. از سوی دیگر، خالی ماندن شکم در طول روز ممکن است بچه ها را در معرض ابتلا به بیماری های گوارشی قرار دهد. مطالعات نشان می دهد بچه های که پیش از رفتن به مدرسه صبحانه ارگانیک می خورند، نسبت به دانش آموزانی که صبحانه نخورده راهی مدرسه می شوند، در درس ریاضیات موفق تر بوده و نمرات بالاتری کسب می نمایند و کمتر از بقیه در کلاس ها غیبت می نمایند.به عبارتی محصولات ارگانیک بر روی خلق و خوی دانش آموزان امری مشهود بوده و پس از آنالیز های انجام گرفته اثبات شده است

دانش آموزانی که از غذاهای ارگانیک، متعادل و دارای قند پایین مصرف می نمایند در مدرسه تمرکز بیشتری دارند و نسبت به حل مسائل سخت در مقابل بچه های که صبحانه ای مملو از کربوهیدرات مصرف نموده اند، عملکرد بهتری از خود نشان می دهند. صبحانه ای که از قندهای کمتری تشکیل شده باشد، نسبت به صبحانه پرقند، تمرکز دانش آموزان را بالاتر نگه داشته و بچه ها خستگی کمتری در طول روز احساس می نمایند. حدود 50 گرم مغز گردو، همراه تخم مرغ نیمرو، اسفناج، فلفل و پنیر رنده شده صبحانه ای ایده آل به شمار می رود. وبسایت اشپزی نیز در قسمت دستورغذایی خود طرز طبخ غذا های سبک و همچنین شیرینی پزی را در دسترس عموم قرار داده که می توانید از آنها نیز استفاده نمایید.همچنین در ادامه جالب است بدانید که تحقیقات اثبات نموده دخترها در مقایسه با پسرها بعد از خوردن ترکیب پروتئین ها و کربوهیدرات ها به جای کربوهیدرات تنها، عملکرد مغزی بهتری از خود نشان می دهند.

یک صبحانه از نوع ارگانیک

پژوهشگران بر این عقیده اند که خوردن هرگونه مواد غذایی ارگانیک در وعده صبحانه بهتر از حذف این وعده از رژیم روزانه است.

صبحانه هایی که در آن فقط از کربوهیدرات هایی مانند شیرینی و نان تست استفاده می گردد، فقط به مدت 2 تا 3 ساعت انرژی لازم را در بدن دانش آموزان تامین می نماید و این در حالی است که صبحانه ارگانیک شامل مقادیر یکسانی از پروتئین، چربی و کربوهیدرات ها، ساعت ها سطح قند خون را پایین نگه می دارد. نان تست و کره بادام زمینی، میوه و شیر همراه با شیرین گندمک و نیز یک لیوان آب میوه 100 درصد طبیعی و نیز املت همراه با پنیر و کلم بروکلی می تواند یک صبحانه ایده آل به شمار رود.

در واقع، یک صبحانه سالم و ارگانیک که بتواند انرژی روزانه دانش آموزان را برای فعالیت یک روز تامین کند، شامل مصرف پروتئین ها و کربوهیدرات هاست که اثرات جسمی و ذهنی بی نظیری به جا می گذارد. آمارها نشان می دهد حدود 8 تا 12 درصد از دانش آموزان به طور کلی وعده صبحانه را نادیده گرفته و این آمار در سنین نوجوانی افزایش چشمگیری می یابد و تا بیش از 30 درصد می رسد.

غلات یکی از گزینه هایی است که باید در وعده صبحانه گنجانده گردد. معمولا غذاهای سرشار از غلات مملو از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی است و انواع موادی که حاوی غلات کامل هستند، غنی از ویتامین های خانواده B از قبیل تیامین، ریبوفلاوین و نیاسین بوده و انرژی زا هستند.

در کنار کربوهیدرات، مصرف پروتئین نیز می تواند باعث سیری دانش آموزان در طول روز گردد. یک فنجان شیر کم چرب ارگانیک حدود 8 میلی گرم پروتئین و 83 کالری بدون چربی دارد. مصرف قهوه و غلات سرد در صبحانه نیز گزینه مناسبی است. علاوه بر این، هر تخم مرغ حاوی 70 کالری، 6 گرم پروتئین، 5 گرم چربی و 186 گرم کلسترول است.

در واقع، تخم مرغ حدود 62 درصد از احتیاج کلسترول روزانه دانش آموزان را تامین می نماید؛ ولی پژوهشگران توصیه می نمایند مصرف مواد غذایی غیرارگانیک و یا مواد پرچرب مانند سوسیس و کالباس را در صبحانه محدود کنید. این مواد، خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی و دیابت را افزایش می دهد.

فیبرها همواره پای ثابت رژیم غذایی است و به طور کلی میوه ها و سبزیجات تماه گروه غلات و حبوبات را شامل می گردد. باید در طول روز مردان 38 و زنان 25 گرم فیبر مصرف نمایند که شامل فیبرهای محلول و غیرمحلول است. وجود 2 گرم فیبر در رژیم غذایی، اثرات کاهش کلسترول خون را به همراه دارد. سیب 4/4، پرتغال 1 /3 و دانه های خوراکی 2 تا 4 گرم فیبر دارند.

فیبرهای غیرمحلول نیز در جلوگیری از بروز یبوست موثر بوده و در غلات و حبوبات، دانه ها، میوه ها و سبزیجات یافت می گردد. کلسیم از دیگر موادی است که در وعده صبحانه باید گنجانده گردد. این ماده غذایی به ساخت استخوان ها و حفظ سلامت آنها یاری می نماید. باتوجه به سن و جنس، بدن انسان به حدود هزار میلی گرم کلسیم در روز احتیاج دارد که در این میان ماست، شیر و پنیر بهترین گزینه ها به شمار می رود.

انتشار: 15 دی 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1234

به "صبحانه ارگانیک رو مغز بچه ها تاثیر میگذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صبحانه ارگانیک رو مغز بچه ها تاثیر میگذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید