شهرت گلیم هرسین تا آن سوی مرزها، جهانی شدن هنر دست استان کرمانشاه

به گزارش مجله پریها، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه گفت: گلیم هرسین نشان بین المللی جغرافیایی را از سازمان جهانی دریافت کرد.

شهرت گلیم هرسین تا آن سوی مرزها، جهانی شدن هنر دست استان کرمانشاه

به گزارش ، پروانه حیدری از ثبت دنیای گلیم هرسین اطلاع داد و گفت: نشان جغرافیایی گلیم هرسین بعد از ملی شدن به درخواست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه و همچنین با همکاری فرماندار هرسین، شورا اسلامی شهر و شهرداری این شهرستان توسط دفتر بین المللی سازمان دارایی های فکری دنیای WIPO ثبت شد.

وی ادامه داد: گلیم هرسین با توجه به طرح و نقش و موتیف های خاص و روش بافت مختص خود به نام منطقه جغرافیایی هرسین ثبت شده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه نشان جغرافیایی گلیم هرسین را گام نخست در معرفی این منطقه به عنوان پایتخت گلیم دنیا دانست و گفت: در ادامه باید با تقویت نقشه، نگاره و نوع بافت گلیم هرسین و ثبت دنیای این هنر، هرسین را به عنوان مرکز گلیم دنیا معرفی کنیم زیرا گلیم هرسین دارای قدمت چند هزار ساله است.

حیدری گلیم هرسین را از رشته های صنایع دستی بومی استان مطرح نمود که از طرح و نقوش مختلف خاصی برخوردار است و تعداد زیادی صنعتگر و هنرمند در این رشته مشغول به فعالیت هستند.

وی ادامه داد: شهرستان هرسین در استان کرمانشاه پیش از این با کتیبه بیستون شهرت دنیای یافته بود و با اعطای نشان جغرافیایی به گلیم هرسین، بار دیگر نام این شهرستان ملی با طرح و نقش منحصر به فرد گلیم هرسین همچون طرحهای گل چینی، گل نخودی، روباه و غیره در کشور مطرح شده است.

ز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 13 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2189

به "شهرت گلیم هرسین تا آن سوی مرزها، جهانی شدن هنر دست استان کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرت گلیم هرسین تا آن سوی مرزها، جهانی شدن هنر دست استان کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید