شناسایی چندین رنگین نگاره در غار علیصدر برای اولین بار

به گزارش مجله پریها، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، شناسایی چندین رنگین نگاره در غار علیصدر برای اولین بار صورت گرفت.

شناسایی چندین رنگین نگاره در غار علیصدر برای اولین بار

اسماعیل همتی ازندریانی، باستان شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی سینا همدان درباره شناسایی نقاشی های غار علیصدر که بتازگی خبر کشف آنها به وسیله یکی از غارنوردان منتشر شده گفت: با توجه به بررسی های ابتدایی که در سال 1400 برای نقشه برداری های سه بعدی از کار انجام دادیم، متوجه شدیم چندین نقش در داخل غار علیصدر و جایی که در حال حاضر بسته است و امکان بازدید عمومی ندارد وجود داشته است.

حدود 25 تا 30 نقش در طیف های رنگی مختلف روی دیواره های غار علیصدر شناسایی شده بودند که طیف رنگی سبز نارنجی زرد و سیاه دارد، این نقاشی ها ارزشمند بوده و در چند گونه نقش قابل مشاهده هستند، از جمله انسان کمان به دست در حال شکار، گوزن، بزسانان و انسان سوار براسب سانان. این قسمت از غار مربوط به ورودی اول آن در زمان کشف بوده است و بخشی که رو به آفتاب بوده است. این نقاشی ها مربوط به دوران پیش از تاریخ زمانی که انسانها زندگی خود را به وسیله شکار میگذراندند، است.! آنها این نقاشی ها را درون غار زمانی که آب کمتری در غار بوده کشیده اند.

وی توضیح داد: بررسی ها نشان می دهد که این نقاشی ها دارای طیف رنگی مختلف هست و از گل اخرا و خون حیوانات یا بعضی از گیاهانی که رنگدانه داشته اند برای کشیدن استفاده شده اند. البته برای بدست آوردن نتایج کامل تر و بررسی رنگدانه ها باید مطالعات بیشتری انجام گردد.

این محقق گفت: برای اولین بار گزارش های ضد و نقیض درباره وجود بعضی نقاشی ها روی دیواره غار علیصدر به وسیله مردم محلی اعلام شده بود اما تا مدت ها مکان وجود این این نقاشی ها شناسایی نشده بودند. با توجه به وجود نقاشی های درون غار احتمال وجود بقایای انسانهای پیش از تاریخ نیز در آنجا وجود دارد که این موضوع احتیاج به بررسی علمی بیشتری درباره نقش ها و بقایای یافته های باستان شناسی را اثبات می نماید.

همتی بیان نمود: در اصطلاحات علمی نقش پیش از تاریخ به دو دسته تقسیم می گردد، سنگ نگاره یا کنده نگاره و نقش نگاره یا رنگین نگاره. اینها در واقع نقاشی یا همان رنگین نگاره ها هستند.

نتایج این بررسی ها در مجله Rock art research استرالیا در دست انتشار است.

منبع: همگردی
انتشار: 30 تیر 1401 بروزرسانی: 30 تیر 1401 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4667

به "شناسایی چندین رنگین نگاره در غار علیصدر برای اولین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی چندین رنگین نگاره در غار علیصدر برای اولین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید