نقاشی 44 هزار ساله اندونزی؛ قدیمی ترین داستان پردازی تصویری دنیا

به گزارش مجله پریها، نقاشی غار لینگ بولو سیپونگِ جزیره سولاوزی در اندونزی به عنوان قدیمی ترین نقوش فیگوراتیو و داستان پردازی تصویری دنیا شناخته شده است.

نقاشی 44 هزار ساله اندونزی؛ قدیمی ترین داستان پردازی تصویری دنیا

پژوهشگران استرالیایی و اندونزیایی با روش سن سنجی سری اورانیوم قدمت قدیمی ترین نقاشی آیینی دنیا را معین کردند. این نتایج نشان می دهد که نقاشی غار لینگ در کشور اندونزی قدمتی حداقل بین 39 تا 44 هزار سال دارند و تا به امروز قدیمی ترین نقوش فیگوارتیو دنیا به شمار می فرایند. این نقاشی، تصویری از صحنه شکار را نشان می دهد که در آن انسان هایی با ویژگی های حیوانی در حال شکار حیواناتی چون خوک و بوفالو هستند.

جزیره سولاوزی و کشف نقاشی

در دسامبر سال 2017 میلادی یک کاشف غار اندونزیایی هنگامی که روی سطح بتنی در جزیره سولاوزی کار می کرد، متوجه دهانه ی غاری شد و با برداشتن تخته سنگ جلوی آن به کشف بزرگی در دنیای باستان یاری کرد. اکنون نتایج حاصل از این کشف در دنیای علم باستان شناسی از اهمیت زیادی برخودار شده است؛ چراکه در دیواره این غار تصاویری از دوارن پارینه سنگی حک شده است که دانشمندان آن را به عنوان اولین داستان پردازی تصویری دنیا معرفی نموده اند.

غار آهکی لینگ بولو سیپونگ 4 (Leang Bulu Sipong) نام مکانی است که این نقاشی در آن پیدا شد. این غار در جزیره ای به نام سولاوزی (Sulawesi) در کشور اندونزی قرار گرفته است. لینگ بخشی از مجموعه غارهای کارستی با نام ماروس پانگ کپ (Maros-Pangkep) است که پیش از این نیز نقاشی هایی با قدمت 40 هزار سال در آن ها کشف شده بود. قدمت انسان در این منطقه 40 تا 50 هزار سال تخمین زده شده است.

از دهه 1950 میللادی در سولاوزی، 240 سایت غار با هنر صخره ای به ثبت رسیده است. ابتدا تصور می شد قدمت نقاشی های این منطقه به 12 هزار سال می رسد؛ اما از سال 2014 تیمی به سرپرستی محققان دانشگاه گریفیت استرالیا، پژوهش روی این موضوع را آغاز نموده اند. این تیم تصاویری را کشف کردند که قدمت آن ها به 40 هزار سال می رسید و سن آن ها برابر با تصاویر غارهای اروپایی و حتی قدیمی تر هستند.

قدمت نقاشی

پژوهشگران برای مشخص قدمت این نقاشی از روش سن سنجی سری اورانیوم استفاده کردند. در این روش با معین ساختن زمان آغاز رشد مواد معدنی روی نقاشی، به مشخص سن اثر می پردازند. نتیجه این آزمایش، تاریخی حداقل بین 39 تا 44 هزار سال را نشان می دهد؛ بنابراین این تصویر اولین و قدیمی ترین اثر روایی بشر در قالب هنر دوران پارینه سنگی محسوب می گردد که تا به امروز شناخته شده است.

موضوع نقاشی

این هنر صخره ای 4.5 متر است که روی دیواره عقبی غار کشیده شده است. در این نقاشی تک رنگ هشت نقش انسانی با ترکیبی از انسان و اجزای بدن حیوانات مانند دم و پوزه شبیه به منقار و حیواناتی مثل خوک ها و بوفالوها (گاومیش) دیده می گردد. این تصویر در واقع صحنه یک شکار جمعی را نشان می دهد که در آن انسان نماها با وسایلی شبیه به طناب و نیزه در حال شکار حیوانات هستند.

اهمیت نقاشی

نقاشی غار لینگ اولین هنر صخره ای به جای مانده از دوران پارینه سنگی نیست. تا پیش از کشف این نقاشی در نقاط مختلفی چون فرانسه و آلمان مانند غار لاسکو و مناطقی در جنوب شرق آسیا، نقاشی هایی از این دوران زندگی بشر به دست آمده است؛ اما در این نقاشی ها تصویر انسان هایی که این جانوران را شکار می نمایند به ندرت دیده می گردد. محققان می گویند تصویر پیداشده در اندونزی صحنه شکار حیوانات را به وسیله انسان هایی با ویژگی های حیوانی نشانی می دهد. این چهره های ترکیبی انسان و حیوان در این هنر صخره ای تا به امروز دیده نشده است؛ بنابراین نقاشی غار لینگ در نوع خود بی نظیر است.

پژوهشگران معتقدند این نقاشی ها با نقش ترکیبی انسان - حیوان، کهن ترین مدرک معین از باورهای آیینی تجسم یافته در هنر اولیه است. موجودات انسانی - حیوانی این صحنه نشان می دهد انسان هایی که در این دوران در سولاوزی زندگی می کردند به موجودات ماورایی اعتقاد داشتند. آن ها دارای تفکر انتزاعی و معنوی بودند و شاید این اثر تا به امروز نخستین نشانه شناخته شده تفکر مذهبی و توانایی تجسم موجودات غیرواقعی در دنیا باشد.

این یافته به همراه نقش دست انسان با قدمت 40 هزار سال که قبلاً در این منطقه پیدا شده و نقاشی گاو وحشی با قدمت مشابه در غار کالیمانتان در جزیره برنئو نشان می دهد انسان های مدرنِ دارای هنر فیگوراتیو، بین 40 تا 50 هزار سال پیش در جزایر جنوب شرق آسیا حضور داشته اند.

شرایط نقاشی

در حال حاضر این نقاشی ها در معرض هوازدگی و تخریب قرار دارند. فعالیت کارخانه های اطراف غار و انفجار معادن در نزدیکی آن فرایند آسیب و تخریب این اثر بی نظیر را سرعت بخشیده است و نیازمند حفاظت و بازسازی است.

منبع: کجارو / nationalgeographic.com / sciencenews.org / nature.com
انتشار: 15 اسفند 1400 بروزرسانی: 15 اسفند 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4546

به "نقاشی 44 هزار ساله اندونزی؛ قدیمی ترین داستان پردازی تصویری دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقاشی 44 هزار ساله اندونزی؛ قدیمی ترین داستان پردازی تصویری دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید