سرطان پروستات و پستان شایع ترین سرطان ها در البرز

به گزارش مجله پریها، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: سرطان تا 20 سال پیش به معنی مرگ بود اما در جامعه امروزی این بیماری الزاماً مساوی با مرگ نیست و امکانات درمانی بسیاری وجود دارد تا فرد مبتلا بتواند بر سرطان غلبه کند.

سرطان پروستات و پستان شایع ترین سرطان ها در البرز

دکتر سیامک جبارنیا در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران با اشاره به نامگذاری اکتبر به عنوان ماه جهانی آگاهی بخشی درباره سرطان گفت: رژیم غذایی نادرست، نداشتن فعالیت بدنی، مصرف سیگار، عدم درمان عفونت ها، عوامل شغلی و آلودگی محیطی از جمله رفتارهای غلط و عواملی است که می تواند باعث بروز سرطان گردد.

وی در خصوص شایع ترین سرطان ها در استان البرز اظهار داشت: سرطان پروستات، ریه، روده بزرگ و مثانه به ترتیب شایع ترین نوع سرطان ها در میان مردان البرزی است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز توضیح داد: سرطان پستان، تخمدان و رحم نیز به ترتیب در بین زنان البرزی شیوع بیشتری دارد.

جبارنیا در ادامه با اشاره به پیشرفت هایی که در حوزه درمان سرطان اجرا شده است گفت: تشخیص به موقع نقش اصلی در درمان سرطان دارد چون هر چه تشخیص زودتر انجام گردد مراحل درمان نیز موفقیت آمیزتر خواهد بود.

وی در ادامه به اهمیت اطلاع رسانی برای مقابله با سرطان اشاره و خاطرنشان کرد: رسانه ها از بهترین منابعی هستند که می توانند به بهترین شیوه اطلاعات علمی و صحیح را درباره بیماری های سرطانی در اختیار جامعه قرار دهند.

جبارنیا با بیان اینکه بار اقتصادی و روانی ناشی از چنین بیماری هایی در خانواده و جامعه بسیار زیاد است اما اطلاعات و پژوهش های انجام گردیده در دانشگاه ها، بیمارستان ها و مراکزعلمی کشور ما کاملاً به روز گردیده است، گفت: جامعه ما به شدت تشنه و نیازمند دریافت این اطلاعات از طریق کانال های مورد اعتماد و با صلاحیت است، بنابراین در این میان رسانه ها و کانال های اطلاع رسانی باید با استفاده از این ظرفیت ها و ارتباط گیری با اندیشمندان و اساتید دانشگاهی این اطلاعات صحیح و قابل اعتماد را در اختیار خانواده ها و جامعه قرار دهند.

جبارنیا اظهار داشت: مدارس و مساجد نیز می توانند یکی از بهترین پایگاه ها برای اطلاع رسانی به خانواده ها باشند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز در خاتمه گفت: درجامعه ما یکی از قوی ترین نهادهای اجتماعی، خانواده است و با همه آسیب هایی که وجود دارد، هنوز هیچ نهاد اجتماعی نتوانسته نقش خانواده را در کشور ما برعهده بگیرد، بنابراین نهاد خانواده پتانسیل بالایی برای اطلاع رسانی و آگاهی دادن دارد و در این راستا می توان با آگاهی رسانی به این نهاد از بروز بسیاری مشکلات از جمله بیماری های صعب العلاج جلوگیری کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مهر 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 611

به "سرطان پروستات و پستان شایع ترین سرطان ها در البرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرطان پروستات و پستان شایع ترین سرطان ها در البرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید