رژیم غذایی مناسب بچه ها چیست؟

به گزارش مجله پریها، رژیم غذایی گیاهی، رژیمی است که عمدتا یا به طور کامل از غذا های گیاهی تشکیل شده است. رژیم های غذایی گیاهی می توانند از الگو های مختلفی پیروی نمایند که شامل مصرف اندک گوشت تا عدم مصرف گوشت یا محصولات حیوانی است و یا یک رژیم کاملا گیاهی در مقابل رژیمی که فقط از نظر گیاهان غنی است. آیا الگوی غذایی درست یا غلطی برای بچه ها در خصوص رژیم های گیاهی وجود دارد؟

رژیم غذایی مناسب بچه ها چیست؟

به گزارش ایسنا به نقل از هلث نیوز، از فواید رژیم های غذایی گیاهی اثرات زیست محیطی است که می تواند ردپای کربن شما را کاهش دهد. فراوری دام های حیوانی مسئول درصد بالایی از انتشار گاز های گلخانه ای است و کاهش اندک میزان گوشتی که می خورید می تواند برای محیط زیست مفید باشد.

حفاظت از حیوانات می تواند به عنوان واضح ترین علت برای مصرف رژیم گیاهی و علاقه به آن، در بین نوجوانان باشد. افرادی که از رژیم غذایی گیاهی پیروی می نمایند کمتر در معرض خطر بیماری قلبی قرار دارند.

محصولات حیوانی حاوی میزان زیادی چربی اشباع شده هستند و کاهش آن به دلایل متعددی برای سلامتی مفید است. رژیم غذایی گیاهی می تواند التهاب کلی را بهبود بخشد بعلاوه با تاثیر مثبت بر دیابت نوع دو همراه است.

آهن هِم در گوشت قرمز و فرآورده های حیوانی یافت می گردد، بنابراین پیروی از رژیم گیاه خواری یا گیاه خواری خطر دریافت ناکافی آهن را به همراه دارد. آهن غیر هِم موجود در فرآورده های حیوانی به میزان کافی برای بدن در دسترس نیست به همین علت مصرف منظم لوبیا و حبوبات، غلات غنی شده و میوه ها و سبزی ها غنی از آهن لازم است. بعلاوه، ترکیب آهن با غذا های غنی از ویتامین سی (C) به جذب آن یاری می نماید و بسیار توصیه می گردد.

کلسیم برای رشد استخوان ها اهمیت بالایی دارد. کودکی که از یک رژیم غذایی گیاهی شامل محصولات لبنی پیروی می نماید احتمالا در تامین احتیاج های کلسیم خود مسئله ای نخواهد داشت. اگر از لبنیات پرهیز کنید، کودک جایگزین لبنیات غنی شده مانند محصولات پروتئین سویا یا نخود می خواهد. بادام، سبزی با برگ تیره نیز منابع خوب کلسیم هستند. اگرچه میزانی که باید برای برطرف احتیاج ها بخورید زیاد است.

ویتامین ب 12 (B 12) به طور منظم در هیچ غذای گیاهی یافت نمی گردد. غلات غنی شده، شیر سویا و مخمر های مغذی راه هایی برای دریافت این ویتامین هستند، اما مکمل ها اغلب برای بعضی از افراد توصیه می گردد.

ویتامین دی (D) به جز شیر در غذا های محدودی یافت می گردد. می توانید از شیر غنی شده جایگزین یا آب پرتقال غنی شده بهره ببرید، اما مصرف مکمل اغلب توصیه می گردد، به خصوص اگر در مناطقی زندگی می کنید که آفتاب معمولی ندارند.

پروتئین اولین چیزی است که بیشتر افراد هنگام استفاده از گیاهان نگران آن هستند، اما منابع پروتئینی غیر گوشتی زیادی مانند لوبیا، حبوبات، لبنیات و جایگزین های لبنی مانند شیر بادام و جو دوسر و تخم مرغ وجود دارد.

درباره اینکه بچه ها به چه میزان پروتئین احتیاج دارند، باید بدانید بچه ها، معمولا آنقدر که ما فکر می کنیم به پروتئین احتیاج ندارند. توصیه های عمومی عبارتند از یک گرم پروتئین به ازای هر دو پوند وزن بدن به این معنی که یک بچه 60 پوندی به 30 گرم پروتئین احتیاج دارد که به راحتی می تواند از منابع حیوانی و غیرحیوانی به دست آورد.

رژیم غذایی غنی از گیاه برای تمام سنین مفید و کاملا یک الگوی غذایی توصیه شده است. با این حال، زمانی که به حذف کل یک گروه غذایی از رژیم غذایی می پردازید، باید با چالش های تغذیه ای، اجتماعی و رفتاری روبرو شوید.

یک برنامه غذایی سالم گیاهی یا گیاهخواری می تواند تاثیر مثبتی داشته باشد، اما به سادگی نخوردن گوشت نیست.

محققان اظهار کردند: مهم است که از هر گونه باور مطلق در خصوص غذا مطلع باشیم. ایده اجتناب از غذا های متعدد به طور بالقوه می تواند منجر به اختلال در رفتار های غذایی بچه ها و نوجوانان گردد و برای والدین بسیار مهم است که علت این انتخاب ها را ارزیابی نمایند.

منبع: فرارو
انتشار: 10 تیر 1401 بروزرسانی: 10 تیر 1401 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4648

به "رژیم غذایی مناسب بچه ها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی مناسب بچه ها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید