رویدادهای نجومی آبان ماه با رصد زحل و بارش شهابی

به گزارش مجله پریها، ایسنا نوشت: عضو کمیته علمی مرکز نجوم ادیب اصفهان گفت: اجتماع سیارات و ستاره ها، مقارنه مشتری و عطارد، بارش شهابی ثوری و بارش اسدی از جمله رویدادهای نجومی آبان97 است.

رویدادهای نجومی آبان ماه با رصد زحل و بارش شهابی

عمران مرادی در خصوص مهم ترین رویدادهای نجومی آبان ماه سال جاری، اظهار کرد: نخستین رویداد، در روز دوم آبان ماه با مقابله زیبای سیاره اورانوس شروع شد که تا چند روز بعد از آن ادامه داشت.

وی با بیان اینکه در حالت مقابله، سیارات در موقعیت رصدی خوبی قرار دارند، توضیح داد: مقابله یعنی سیاره یا ستاره ای که بیرون مدار زمین به دور خورشید در حال حرکت است، دقیقا در نقطه مقابل خورشید در آسمان قرار می گیرد و از دید ما زمینیان از راستای خورشید دور گردیده اند و موقعیت رصدی بسیار خوبی دارد.

مدرس و پژوهشگر نجوم حداکثر کشیدگی شرقی عطارد را رویداد 5 آبان معرفی کرد و گفت: حداکثر کشیدگی زمانی اتفاق می دهد که زاویه جدایی خورشید با یکی از سیاره های داخلی منظومه شمسی به بیشترین مقدار خود برسد که اگر در این حالت سیاره در شرق خورشید قرار داشته باشد با حداکثر کشیدگی شرقی روبرو خواهیم بود. در حداکثر کشیدگی سه شنبه 5 آبان در ساعت 7 در افق غرب، جدایی خورشید و عطارد 23 درجه خواهد بود. در لحظه غروب خورشید ارتفاع عطارد درجه است و برای دیدن آن زمان کوتاهی در اختیار داریم.

مرادی ادامه داد: 6 آبان، در ساعت 6: سحرگاه می توان با استفاده از ابزار رصدی هلال آخر ماه صفر 44 را مشاهده کرد. علاقه مندان به رصد ماه نو توجه داشته باشند که برای رصد هلال ماه جدید باید پیش از طلوع و در سمت شرق به دنبال ماه باشند.

وی رویداد زیبای 8 آبان را اجتماع معرفی کرد و اضافه نمود: در ساعت 7:43، ماه، سیاره عطارد و ستاره قلب العقرب در یک ناحیه قرار می گیرند که در واقع سیاره عطارد و قلب العقرب در حالت مقارنه قرار دارند و سوژه زیبایی برای عکاسی نجومی است. این ستاره در میانه صورت فلکی عقرب است و ستاره پیری است که در حالت قرمز دیده می گردد.

مرادی به علاقه مندان به نجوم توصیه کرد: برای مشاهده سیاره زحل می توانند 2 آبان ساعت 9:45 با نگاه کردن به ماه، این سیاره زیبا را نیز مشاهده نمایند، مقارنه این سیاره و ماه کمتر از یک درجه خواهد بود.

وی توضیح داد: در روز دوشنبه 2 آبان، با رویداد بارش شهابی ثوری روبرو خواهیم بود که شهاب های این بارش را از 28 مهر تا 9 آذر می توان در آسمان رؤیت کرد. کانون بارش شهابی ثور در صورت فلکی ثور قرار گرفته است و بهترین فرصت برای رصد این پدیده بعد از نیمه شب از مکانی تاریک و دور از آلودگی نوری خواهد بود.

عضو کمیته علمی مرکز نجوم ادیب اصفهان اعلام نمود: 24 آبان مقارنه سیاره زهره و ستاره سماک اعزل در ساعت 4:43 قابل رصد خواهد بود و در ساعت 7:36 همین روز، کره ماه به تربیع اول خواهد رسید.

وی یادآور شد: معمولاً هر ساله در فصل پائیز شاهد بارش شهابی اسدی خواهیم بود. این بارش در شب های 26 تا 28 آبان ماه هر سال به اوج خود می رسد و گاه شامل تا 2 شهاب در هر ساعت می گردد. منشا بارش اسدی دنباله­ دار تمپل­ تاتل خواهد بود و کانون این بارش در صورت فلکی اسد قرار گرفته است و بهترین بخش آسمان برای دیدن شهاب ها فاصله 3 تا 4 درجه ­ای از کانون خواهد بود.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 آبان 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 750

به "رویدادهای نجومی آبان ماه با رصد زحل و بارش شهابی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویدادهای نجومی آبان ماه با رصد زحل و بارش شهابی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید