راهنمای خرید، چگونه خودروی مناسب خود را بخریم؟

به گزارش مجله پریها، هدایت تهیه نموده ایم که شما را با فرآیند خرید خودرو بیشتر آشنا می نماید.

راهنمای خرید، چگونه خودروی مناسب خود را بخریم؟
به گزارش خبرنگار، زمانی برای خرید خودرو، یا باید در صف ثبت نام نمایندگی خودروساز ها صف می کشیدیم، یا مستقیم سراغ نمایشگاه های ماشینی که می شناختیم، می رفتیم یا آخر هفته جایی که فروشنده های ماشین های دست دوم جمع می شدند، سر می زدیم. البته صفحه آگهی روزنامه ها هم حسابی پرطرفدار بودند. حالا دیگر همه چیز تغییر نموده و خیلی از کارها، از ثبت نام خودروی کارخانه ای گرفته تا خرید ماشین دست دوم را می توانیم اینترنتی انجام دهیم. با این حال همچنان بعضی کار ها هستند که در این عصر تجارت الکترونیک باید برایشان وقت بگذارید و از این طرف شهر به آن طرف بدوید. کار هایی که عموما در خرید خودروی دست دوم باید انجام شوند. از کارشناسی فنی خودرو برای مطمئن شدن از سلامت آن گرفته تا محضر و پلاک که یکی دو روز کاری از شما وقت می گیرند. اگر تا به حال خرید و فروش خودرو انجام نداده اید، ممکن است در پیچ و خم آن حسابی گیج شوید. در ادامه هدایت تهیه نموده ایم که به صورت مرحله به مرحله شما را با فرایند خرید خودرو آشنا می نماید.

قطعا گام اول در هر خریدی، انتخاب است. در خرید خودرو هم باید ببینید که احتیاجتان چیست، چه مدل ماشینی احتیاج شما را برآورده می نماید، چقدر پول دارید و می خواهید ماشین نو بخرید یا دست دوم. یکی از راحت ترین کار ها برای خرید خودرو های صفر کیلومتر داخلی، مراجعه به سایت فروش اینترنتی یکی از خودروسازان است. خودروسازان معمولا مدت زمانی محدود را برای فروش نقدی یا پیش فروش اعلام می نمایند. شما باید در بازه زمانی معین به سایت آن ها مراجعه کنید و خریدتان را انجام دهید. با این حال این کار دردسر هایی هم دارد. از جمله اینکه گاهی اوقات در تحویل خودرو تاخیر می نمایند یا اینکه همیشه آن مدل خودرویی را که قصد خریدش دارید، برای فروش نمی گذارند. مثلا ممکن است L90 اتوماتیک بخواهید، ولی این ماه آن را برای فروش نقدی نگذاشته باشند؛ بنابراین بسیاری از مردم ترجیح می دهند سراغ خرید خودروی صفر کیلومتر از دست یا خرید خودرو های دست دوم بروند.

اگر می خواهید از دست خودروی صفر یا دست دوم بخرید باز هم کافیست که پشت مانیتور بنشینید. سایت های مختلفی وجود دارد که فروشنده ها ماشین هایشان را با اطلاعات کامل و عکس برای فروش می گذارند. معمولا در این سایت ها می توانید بر اساس برند، مدل، نوع، رنگ و قیمت خودرو یا حتی شهر محل اقامت، خودروی مورد علاقه تان را پیدا کنید. به هر حال این کار خیلی آسان تر از گشت زدن در آن جمعه بازار های شلوغ خرید و فروش ماشین است.

بعد از اینکه خودرویی که به صورت اینترنتی پسندیدید را انتخاب کردید، با فروشنده تماس بگیرید و پس از صحبت های اولیه، جایی با او قرار بگذارید. خودرو را از نزدیک ببینید و اینک بسته به اطلاعاتتان از خودرو، می توانید درباره وضعیت سلامتی آن بیشتر بفهمید. اگر قبلا ماشین داشته اید، می توانید با گشت کوتاهی در شهر تا حدودی متوجه وضعیت آن بشوید. به بدنه و رنگ خوردگی ها هم دقت کنید؛ چراکه می تواند نشان دهنده سرگذشت پرتلاطم یا آرام ماشین باشند. جدا از همه دقت های اولیه ای که باید بکنید، حتما باید خودرو را پیش کارشناس ببرید. معمولا دو کارشناس باید خودرو را از نزدیک ببینند. یکی کارشناس بدنه است که وضعیت سلامت بدنه، رنگ شدگی، صافکاری و سوابق تصادف ماشین را برایتان توضیح می دهد و دیگری کارشناس فنی است که از وضعیت فنی خودرو برایتان می گوید.

اگر کارشناس آشنا سراغ دارید، از او بخواهید که به محل قرار بیاید یا اصلا ماشین را پیش او ببرید.

بعد از کارشناسی فنی و اطمینان از هماهنگی قیمت خودرو با سلامت آن می توانید همان جا قول نامه دستی بنویسید. در قول نامه اطلاعاتی مثل نام و نام خانوادگی، شماره تلفن، آدرس، نام پدر، شماره ملی، معینات کامل کارت ماشین و قیمت معامله را می نویسید. اگر دوست داشتید هم می توانید به یک نمایشگاه خودرو یا دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید تا قول نامه رسمی را روی کاغذ های مخصوصی که برای این کار فیلد های معین دارد بنویسید.

بعد از نوشتن قول نامه، باید حداقل مبلغی یکی دو میلیون تومانی را به عنوان بیعانه به فروشنده بدهید. سپس اگر نخواستید همان موقع به محضر و تعویض پلاک مراجعه کنید، می توانید ماشین را به یک پارکینگ عمومی ببرید. آن جا قبضی می نویسند و آن را به دو نیم تقسیم می نمایند. یک پاره را به دست فروشنده و پاره ای دیگر را به دست خریدار می دهند و زمانی که هر دو پاره با هم به پارکینگ برسند ماشین ترخیص می گردد. البته پارکینگ در شرایطی است که فروشنده و خریدار به هم اعتماد نداشته باشند در غیر این صورت ماشین می تواند پیش یکی از دو طرف باقی بماند.

بعد از قول نامه و دریافت خودرو از پارکینگ، به همراه مالک به مرکز تعویض پلاک خودرو می دهید. آنجا مالک باید مدارک مختلف شامل کارت خودرو، برگ سبز، فاکتور فروش خودرو، سند قطعی (در صورتی که خودرو دست مالک اول نباشد)، بیمه شخص ثالث، مدارک شناسایی و وکالت، عوارض شهرداری، برگه عدم خلافی و برگه احراز محل سکونت خریدار را همراه داشته باشد. البته اگر مالک حوصله ایستادن در صف تعویض پلاک را نداشته باشد، می توانید قبل از این کار با هم به محضر یا همان دفتر اسناد رسمی بروید و با تحویل همه مدارک به محضردار به شما وکالت بدهد که برای تعویض پلاک مراجعه کنید و با فروشنده خداحافظی کنید.

در محضر سند قطعی نوشته می گردد و مابقی پول ماشین را منهای بیعانه اولیه به فروشنده می دهید. انتقال پول می تواند با چک رمزدار یا کارت به کارت انجام گردد. بعد از این تقریبا کار تمام گردیده است و مالک همه مدارک بالا را به محضردار می دهد. البته بحث بیمه هم باقی می ماند. بیمه شخص ثالث مربوط به خودرو است و با خرید و فروش اتفاقی برایش نمی افتد. ولی بیمه بدنه باید با تغییر صاحب خودرو تغییر کند؛ بنابراین باید به یکی از شعب بیمه مورد نظر مراجعه کنید تا با یک الصاقیه تغییر مالک خودرو را معین کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 دی 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1156

به "راهنمای خرید، چگونه خودروی مناسب خود را بخریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید، چگونه خودروی مناسب خود را بخریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید