در کثیف فضایی در روسیه

به گزارش مجله پریها، حدود یک هفته تا روز قبل از پرتاب هر سفینه سرنشین دار، فضانوردان از شهر ستاره ای در حومه مسکو به مرکز پرتاب های فضایی بایکونور پرواز می نمایند. در بایکونور، کیهان نوردان در هتلی به نام کاسمونافت(کیهان نورد در زبان روسی) ساکن می شوند.

در کثیف فضایی در روسیه

در روزهای بعد آنها ضمن انجام تمرین های مختلف، دادن آزمون های نظری و عملی، در مراسم مختلفی بر اساس سنت های مرسوم شرکت می نمایند. در روز پرتاب، قبل از خروج از هتل، کیهان نوردان طبق سنت مرسوم باید در اتاق خود را امضا نمایند. این رسم یادگاری از روز 2 آوریل 96 و بنیان گذار آن یوری گاگارین نخستین فضانورد دنیا است.

وی بعد از آنکه از اتاقش خارج شد تا به محل پوشیدن لباس فضایی و سپس سکوی پرتاب برود، در اتاق را به رسم یادبود امضا کرد. چند روز بعد از سفر گاگارین و بازگشت او به مسکو، مسئولان بایکونور تصمیم گرفتند با نصب قاب عکس بر روی این در، از امضای گاگارین حفاظت نمایند اما وقتی به سراغ اتاق گاگارین آمدند متوجه شدند پیرزنی که مسئول جارو و نظافت اتاق بوده به تصور اینکه کسی در را کثیف نموده، امضای گاگارین را به کلی پاک نموده است.

گرچه امضای گاگارین از بین رفت اما این کار به عنوان یک سنت باقی ماند و از آن تاریخ تا امروز همه فضانوردان در روز پرتاب بعد از ترک اتاق، در را امضا می نمایند. درها بعد از چند امضا، به موزه منتقل می گردد و در جدیدی جای آن را می گیرد! جالب آنکه موزه های زیادی در روسیه و حتی کشورهای دیگر که فضانوردشان از بایکونور به فضا سفر نموده مشتاق آن هستند که این درها را داشته باشند.

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 آبان 1397 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 760

به "در کثیف فضایی در روسیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در کثیف فضایی در روسیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید