درمان نارسایی حاد کلیه با اوریگامی دی.ان.ای

به گزارش مجله پریها، ایسنا نوشت: پژوهشگران دانشگاه ویسکانسین- مدیسون(University of Wisconsin-Madison) و دانشگاه ایالتی آریزونا(Arizona State University) ایالات متحده آمریکا در مطالعه اخیرشان دریافته اند که می توان از نانوذرات اوریگامی دی.ان.ای برای درمان نارسایی حاد کلیه (AKI) استفاده کرد.

درمان نارسایی حاد کلیه با اوریگامی دی.ان.ای

اوریگامی دی.ان.ای(DNA origami) یک روش برای ساخت مولکول با شکل های مختلف از چهار نوکلئوتید استاندارد است. این اشکال می توانند به شکل های مختلف مانند لوله، اهرام و مکعب ساخته شوند و شکل این مولکول ها می تواند به طور قابل توجهی بر عملکرد آنها تأثیر بگذارد. نوکلئوتیدها مولکول های ترکیب های آلی هستند که مانند دی ان ای، اسید دئوکسی ریبونوکلئیک، آر.ان .ای و اسید ریبونوکلئیک، مونومر و یا پیش واحد اسیدهای نوکلئیک به حساب می آیند.

پژوهشگران دانشگاه ویسکانسین-مدیسون(University of Wisconsin-Madison) و دانشگاه ایالتی آریزونا(Arizona State University) ایالات متحده آمریکا و چند موسسه چینی موفق به توسعه نانوساختارهای اوریگامی دی.ان.ای برای محافظت از کلیه ها و درمان بیماری نارسایی حاد کلیه(AKI) شده اند. اثر این کار همانند اثر قرص استیل سیستئین(NAC) است. نارسایی کلیه به معنی کاهش شدید عملکرد کلیه است. نارسایی کلیوی دو دسته است، حاد و مزمن.

علل مختلفی می توانند موجب نارسایی حاد کلیه شوند که به سه دسته علل پیش کلیوی(نرسیدن خون کافی به کلیه مثلاً در اثر تنگی شدید شریان کلیوی)، علل کلیوی(مانند گلومرولونفریت و نکروز توبولار حاد) و علل پس کلیوی(انسداد مجاری ادرار مثلاً ناشی از سنگ کلیوی یا هایپرپلازی خوش خیم پروستات) تقسیم بندی می شوند. این مطالعه بر روی موش ها و همچنین بر روی سلول های کلیوی جنینی انسان انجام شد و این روش در هر دو مورد موثر بود. پروفسور ویبو کای(Weibo Cai) از دانشگاه ویسکانسین-مدیسون گفت: همکاری بین تمام رشته های علمی از جمله پزشکی نانو و تیم های تصویر برداری درون تنی(in-vivo) و تیم فناوری نانو فناوری دی.ان.ای منجر به نوشتن نانو ساختار اریگامی دی.ان.ای برای درمان نارسایی حاد کلیه شده است و این نشان دهنده یک افق جدید برای تحقیق در زمینه فناوری نانو فناوری دی.ان.ای است.

در این مطالعه، به منظور نشان دادن مکان هایی که نانوساختارهای دی.ان.ای در آن قرار دارند، تصویربرداری برش نگاری با گسیل پوزیترون(PET) مورد استفاده نهاده شد. این روش به شناسایی غلظت نانوذرات اریگامی دی.ان.ای که بهترین روش برای درمان است، یاری می نماید. برش نگاری با گسیل پوزیترون یا پت اسکن روشی نوین است که در علوم تشخیصی در فیزیک پزشکی به ویژه پزشکی هسته ای کاربرد پژوهشی و همه روزه فراوانی دارد.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 12 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1812

به "درمان نارسایی حاد کلیه با اوریگامی دی.ان.ای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان نارسایی حاد کلیه با اوریگامی دی.ان.ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید