به چه خودرویی، خودروی هیبریدی می‌گویند

به گزارش پریها، اگر برای حرکت یک خودرو از چند پیشرانه استفاده شود به آن خودروی هیبریدی می‎گویند. خودروهای هیبریدی تولید شده به طور معمول بنزینی‌الکتریکی هستند.

به چه خودرویی، خودروی هیبریدی می‌گویند

پژوسیتروئن برخلاف دیگر کمپانی‌هایی که دست به ساخت خودروهای بنزینی‌الکتریکی زده‌اند، محصولات هیبریدی خود را با پیشرانه دیزلی‌الکتریکی مجهز کرده است.

خودروهای بنزینی‌الکتریکی کارکردی ترکیبی بین خودروهای بنزینی و الکتریکی دارند. خودروی بنزینی یک باک بنزین دارد که منبعی برای تولید انرژی آن است. موتور بنزینی بسیار آلایندگی دارد، اما موتور برقی تقریبا هیچ آلایندگی ندارد اما با یک بار شارژ آن تنها 80 تا 160 کیلومتر می‌توان حرکت نمود، به همین دلیل کمپانی‌های خودروسازی برآن شدند تا موتوری تولید کنند که در عین این که آلودگی کمی داشته باشد، بتواند با یک بار شارژ شدن مسافت بیشتری را طی کنند.

در یک خودروی هیبریدی از بنزین و برق برای تولید نیرو به صورت مکمل استفاده می‌شود. اجزای موتور هیبریدی به شرح زیر است:

موتور بنزینی: کوچکتر و تکنولوژی بالاتری نسبت موتور معمولی دارد که آلودگی کم و کارایی بالایی دارد.

باک بنزین : بنزین می‌تواند انرژی بیشتری نسبت به باتری ایجاد کند. 7 پوند بنزین می‌تواند به اندازه 1000 پوند باتری، انرژی تولید کند. 

موتور الکتریکی: این موتور کاملا پیشرفته بوده و هم به عنوان موتور و هم به عنوان ژنراتور کاربرد دارد. این موتور با استفاده از باتری‌ها می‌تواند شتاب مورد نظر را ایجاد نماید و زمانی که خودرو نیازی به موتور الکتریکی ندارد. در یک سراشیبی در حال حرکت است این موتور الکتریکی به عنوان یک ژنراتور نیرو را به باتری ها بر می گرداند(با استفاده از سرعت در سراشیبی).

ژنراتور : ژنراتور بسیار شبیه به موتور الکتریکی عمل کرده و وظیفه تامین الکتریسیته مورد نیاز موتور را دارد.

باتری : باتری‌ها در خودروی هیبریدی وسیله ذخیره انرژی برای موتور را دارند و برخلاف بنزین موجود در باک که برای سوخت موتور بنزینی استفاده می‌شود می‌تواند به موتور بنزینی هم سوخت‌رسانی کند (یک انتقال یک طرفه از باک بنزین به موتور بنزینی). موتورهای الکتریکی علاوه بر کار فوق می‌توانند انرژی را به باتری پس بدهند. ولی موتور بنزینی قادر به انجام این کار نیست.

موتور هیبریدی انرژى را بازيابى و در باترى ذخيره می‌نماید و زمانی که شما پدال ترمز را فشار می‌دهيد شما در حال تلف‌كردن انرژى در خودرو می‌باشید. هر چه خودرو سريعتر حرکت کند انرژى جنبشى بيشترى دارد. ترمزكردن اين انرژى را هدر داده و به شكل گرما در خواهد آورد. در خودروهاى هيبريدى مقدارى از اين انرژى بازگردانده شده و در باترى براى استفاده مجدد ذخيره می‌شود. اين كار با سيستم ترمز احياء كننده انجام می‌گيرد. در اين حالت موتور الكتريكى به مانند يك ژنراتور رفتار می‌نماید و ضمن كند شدن حركت ماشين اين انرژى جنبشی را صرف شارژ كردن باترى می‌كند.

انتشار: 8 فروردین 1396 بروزرسانی: 11 تیر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 18

به "به چه خودرویی، خودروی هیبریدی می‌گویند" امتیاز دهید

4 کاربر به "به چه خودرویی، خودروی هیبریدی می‌گویند" امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به چه خودرویی، خودروی هیبریدی می‌گویند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید