افزایش گونه ای از پروانه ها همزمان با بارش ها در ایران

به گزارش مجله پریها، در روزهای اخیر شاهد موج حرکت پروانه های بی شماری هستیم که در مناطق مختلف کشور دیده می شوند و برای بسیاری این سوال پیش آمده که این پروانه ها از چه گونه ای هستند و چرا جمعیتشان افزایش یافته است.

افزایش گونه ای از پروانه ها همزمان با بارش ها در ایران

به گزارش مهر، علیرضا نادری کارشناس حشرات و پروانه شناس در معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در این باره گفت: این گونه با نام علمی Vanessa cardui گونه ای فراوان در مناطق وسیعی از اروپا، شمال آفریقا، آسیا و حتی استرالیا است. این پروانه با توانایی تطابق خود با شرایط مختلف اقلیمی قادر به ادامه زندگی در شرایط سخت است، شرایطی که سایر گونه های پروانه ها قادر به زندگی نیستند.

وی ادامه داد: لارو این پروانه قادر به تغذیه از طیف وسیعی از گیاهان است و همین موضوع به آن توانایی انتشار وسیع تری را داده است.

نادری در پاسخ به این پرسش که چرا سال جاری جمعیت آنها تا به این اندازه افزایش یافته است گفت: هر چند سال که دوره های بارشی در کشور تغییر می نماید و شاهد افزایش بارندگی می شویم و از طرفی زمستان ها معتدل تر می شوند و اقلیم بیشتر مدیترانه ای می گردد، گیاهان میزبان این پروانه بخش وسیع تری را می پوشانند و این گونه به سرعت با تخم گذاری بر روی این گیاهان وارد دوران دگردیسی می گردد و پروانه های بالغ در کمتر از سه هفته ظاهر می شوند.

وی اضافه نمود: این پروانه ها مجدداً تخم گذاری می نمایند و این چرخه را دوباره تکرار می نمایند تا جایی که هنوز پوشش گیاهی و رطوبت و دما مناسب باشد.

این پروانه شناس درباره علت جابه جایی های طولانی این گونه در مناطق مختلف گفت: بسیاری از این پروانه های تازه بالغ با پرواز قوی، خود را به نقاط دورتر می رسانند و حتی تا ارتفاعات 4000 متری نیز پیش می روند. آنها این موضوع را مدیون سیستم ذخیره چربی بالای خود هستند که آنها را قادر به پرواز طولانی و زنده ماندن در دماهای پایین تر نیز می سازد.

نادری گفت: آنها به ندرت روی محصولات کشاورزی تخم گذاری می نمایند و دلیل حضور آنها در اطراف این مزارع وجود منابع غنی شهد برای پروانه های بالغ و گیاه میزبان برای تخم گذاری است که در اطراف مزارع به صورت خودرو می رویند.

کارشناس حشرات سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در سال های گذشته بیش از 4 یا 5 بار موج ظهور این پروانه در کشور ما دیده شده است که البته در تمام کشورهای منطقه نیز دیده می گردد.

وی ادامه داد: از حدود اواسط دی ماه این پروانه ها از جنوب استان سیستان و بلوچستان با جمعیت بالا گزارش شدند و با گرم تر شدن فصل و رفتن به سمت بهار در عرض های شمالی تر دیده شدند و به زودی با بهاری شدن مناطق شمالی کشور، در تمام این مناطق به وفور یافت خواهد شد.

این پروانه شناس توضیح داد: این گونه همواره در هزاران سال در منطقه ما حضور داشته و همواره جمعیت آن در نوسان بوده است.

به گفته نادری، در سال های اخیر با تخریب زیستگاه های طبیعی مخصوصاً چرای بی رویه دام ها، گیاهان خاردار جایگزین گیاهان متنوع و خوش خوراک مناطق مختلف شده اند. برای مثال گیاه کنگر وحشی به عنوان یک گونه مهاجم در تمام عرصه های استان خوزستان، لرستان و بوشهر و بسیاری استان های دیگر از جمله استان های شمال شرقی و شمالی جای سایر گیاهان را گرفته و پوشش بسیار وسیعی را به وجود آورده است. از آنجایی که این گیاه از اصلی ترین و مهم ترین میزبان های لارو این پروانه است لذا به دلیل وجود غذای کافی جمعیت این پروانه جهش زیادی پیدا می نماید.

نادری افزود: با گرم شدن هوا و کاهش بارندگی ها این موج جمعیتی رو به کاهش خواهد گذاشت و منتظر شرایط مناسب در سال های آینده خواهد بود.

این پروانه شناس تاکید نمود: این گونه هیچ آسیبی به محصولات کشاورزی وارد نمی نماید و مسئله ای از جانب این پروانه برای مردم ایجاد نمی گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 تیر 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2414

به "افزایش گونه ای از پروانه ها همزمان با بارش ها در ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش گونه ای از پروانه ها همزمان با بارش ها در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید