خانه کوهکن جاذبه ای ناشناخته در گردشگری جهرم

به گزارش مجله پریها، خبرنگاران/فارس باید سرمان را خم کنیم و از دالان تاریک ساباط مانندی بگذریم تا به در نسبتاً کوچکی برسیم و با از گذشتن از آن، به حیاط نه چندان بزرگی می رسیم که به خانۀ سنگ تراش معروف است.

خانه کوهکن جاذبه ای ناشناخته در گردشگری جهرم

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات وکیل ویزای تحصیلی کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های کانادا انتخاب و طی کنید.

به گزارش ایسنا ، خانهٔ تاریخی استادرضا کوهکن معروف به آقارضا سنگ تراش، واقع در میدان مصلی جهرم، یکی از خانه های تاریخی جهرم با قدمت بیش از صدسال است.

این خانه دو قسمت دارد؛ بخشی از بنا حدود200سال و دیگری حدود 120سال پیش ساخته شده است. عمارت خانه از دو طبقه تشکیل شده، سرداب ها در زیر و اتاق های مهمان و سه دری و پستو در بالا و ایوانی که با دو راه پلۀ قرینه به حیاط متصل می گردد.

سرداب ها نورگیرهای سنگی با نقوش مشبک دارند و پنجره های اتاق های بالا، چوبی است و دو ارسی چوبی نسبتاً بزرگ با شیشه های رنگی نیز دارد که به دلیل پرهیز از سرقت از محل اصلی آن خارج شده است.

در سراسر نمای بیرونی این بنا، از دیوارهای حیاط و سرطاق ها و ورودی ها، نقوشی از تصاویر مختلف تخت جمشید، روی سنگ تراشیده شده و چهار طرف، عمارت ساخته شده است و کف سنگی و حوضی هندسی با عمق کم نیز دارد.

معماری آن از جهاتی چون حکاکی روی سنگ و ایوان و راه پله های قرینه، به منزل تاریخی طوفان در جهرم نیز شباهت دارد. این بنا به دلیل جنس سنگ مصالح، مراقبت و البته دالان ورودی ساباط مانند خانه تا حدودی از نظر ظاهری، پایدار مانده است.

صاحب خانه و معمار آن، آقارضا سنگ تراش، سنگ های به کار رفته در این بنا را از بزرگترین غار دست ساز خاورمیانه یعنی غار سنگ اشکن جهرم آورده و خانهٔ خود و چند خانهٔ دیگر در جهرم را با آنها ساخته است.

در تراش سنگ های این بنا، شخصی ایتالیایی به نام مسیو آرژانتی که در سنگ تراشی مهارت داشته نیز همکاری داشته است.

در حال حاضر، مالکیت این خانه در اختیار ورثهٔ مرحوم سنگ تراش است. مصلی نژاد، یکی از وراث و نوهٔ استاد کوهکن، با اشاره به پیشینهٔ این بنا، از تمایل وراث به مرمت اصولی و بازسازی این بنا، در صورت حمایت دولتی یا بخش خصوصی خبر داده است.

متأسفانه به دلیل تعمیرات غیراصولی، معماری این خانه تا حدودی شکل اصلی خود را از دست داده است و در صورت ادامه، اثری از معماری اصیل این بنای زیبا چیزی باقی نخواهد ماند.

انتهای پیغام

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اسفند 1398 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3155

به "خانه کوهکن جاذبه ای ناشناخته در گردشگری جهرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه کوهکن جاذبه ای ناشناخته در گردشگری جهرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید