تنوع تاکتیکی پرسپولیس با ترابی

به گزارش مجله پریها، با حضور مهدی ترابی در پرسپولیس تعداد نفراتی که این تیم از ابتدای فصل تا به امروز جذب نموده به 10 بازیکن رسید در حالی که تنها 5 بازیکن را از دست داده است.

تنوع تاکتیکی پرسپولیس با ترابی

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه خبرنگاران ؛ پرسپولیس در ابتدای فصل با جدایی 6 بازیکن روبرو شد. مهدی ترابی، علی علیپور، شجاع خلیل زاده، بشار رسن، محمد نادری و محسن ربیع خواه که البته این دو بازیکن آخری گفته می شود در فهرست مازاد گل محمدی جا داشتند. جالب این که پرسپولیس در ازای جدایی این 6 بازیکن 9 بازیکن جذب کرد و حالا هم با جذب مهدی ترابی تعداد نفراتی که به این تیم منتقل شده اند، به 10 نفر رسیده تا گل محمدی دیگر بهانه ای بابت کمبود بازیکن نداشته باشد.

ترابی پس از نیم فصل جدایی از پرسپولیس بار دیگر به جمع سرخ پوشان بازگشت تا یحیی گل محمدی را بیش از هر کسی شاد و راضی کند. گل محمدی که تا پیش از این بارها در مصاحبه هایش تاکید نموده بود جدایی بشار رسن مسائل زیادی را برای او به وجود آورده، حالا با حضور مهدی ترابی می تواند این مشکل را به حداقل برساند چرا که ترابی به خوبی می تواند در پست هافبک هجومی به میدان رفته و جای خالی بشار را پر کند. جالب اینجاست با حضور ترابی دست گل محمدی در پست وینگر و هافبک پشت مهاجم به اندازه ای پر می شود که شاید دیگر لازم نباشد از نوراللهی به عنوان هافبک تهاجمی بهره ببرد.

در این بخش به آنالیز پست های احتمالی مهدی ترابی و پازل های تاکتیکی گل محمدی با حضور این بازیکن خواهیم پرداخت.

تک مهاجم در سیستم 1-3-2-4

مهدی ترابی این توانایی را دارد تا به عنوان تک مهاجم پرسپولیس در آرایش 1-3-2-4 به میدان رفته و جای مهدی عبدی را پر کند. در این صورت ترابی به عنوان تک مهاجم بازی می نماید تا وحید امیری به خط هافبک برگشته و به عنوان یکی از وینگرها بازی کند. در این سیستم احسان پهلوان، وحید امیری و سیامک نعمتی به عنوان سه هافبک پشت مهاجم به میدان می فرایند و نوراللهی هم به پست هافبک بر می شود تا از بین سرلک یا کامیابی نیا در پست هافبک دفاعی یک نفر به میدان برود.

مهاجم در سیستم 2-4-4

یکی از احتمالات حضور مهدی ترابی در پست مهاجم در سیستم 2-4-4 و تمایل یحیی برای استفاده از دو مهاجم است. در این آرایش ترابی هم می تواند کنار مهدی عبدی بازی کند و هم می تواند همراه با وحید امیری یا در صورت بازگشت آل کثیر به عنوان مکمل او به میدان برود. در این نقش، ترابی فاصله کمتری با دروازه حریف خواهد داشت و البته که با حضور امیری در خط حمله باز هم احمد نوراللهی می تواند در پست هافبک هجومی بازی نموده و نعمتی و پهلوان به عنوان دو وینگر چپ و راست بازی نمایند.

مهدی ترابی وینگر

پست مورد علاقه مهدی ترابی همین جاست. وینگر چپ یا راست و اگر قرار باشد یحیی گل محمدی از ترابی به عنوان وینگر استفاده کند، سیامک نعمتی به دفاع راست برمی شود تا نوراللهی و پهلوان به عنوان دیگر هافبک های هجومی بازی نمایند. طبیعی است که در این صورت سرلک و کامیابی نیا به عنوان دو هافبک دفاعی بازی خواهند کرد.

مهدی ترابی در پست هافبک پشت مهاجم

مهدی ترابی در پست هافبک پشت مهاجم نیز توانایی بازی دارد. یعنی همان نقشی که بشار رسن ایفا می کرد و بعد از او نوراللهی در این قالب بازی کرد. در این حالت و اگر گل محمدی تصمیم بگیرد از مهدی ترابی به عنوان هافبک پشت مهاجم بهره ببرد، نوراللهی یک خط عقب تر و به عنوان هافبک دفاعی بازی می نماید و پهلوان و امیری دو وینگر چپ و راست خواهند بود. طبیعی است که سیامک نعمتی باز هم مدافع راست خواهد بود. از این رو باید منتظر بود و دید یحیی گل محمدی با حضور مهدی ترابی از این بازیکن سرعتی و خلاق و تکنیکی در کدام نقش بازی گرفته و می تواند ترابی را به دوران اوجش در زمان کالدرون برگرداند یا نه.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4015

به "تنوع تاکتیکی پرسپولیس با ترابی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنوع تاکتیکی پرسپولیس با ترابی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید