تاثیر مصرف روغن سیاه دانه بر کبد چرب غیرالکلی

به گزارش مجله پریها، یک محقق تغذیه درباره پژوهش خود پیرامون تاثیر روغن سیاه دانه بر کبد چرب غیرالکلی گفت: نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف روغن سیاه دانه باعث بهبود التهاب و اختلالات لیپیدی و قند خون در بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی می گردد.

تاثیر مصرف روغن سیاه دانه بر کبد چرب غیرالکلی

محمد رشیدمایوان در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که این پژوهش به عنوان انتها نامه کارشناسی ارشد وی در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز صورت گرفته، گفت: حجم نمونه 44 نفر بود که 22 نفر در گروه مداخله و 22 نفر در گروه کنترل بودند.افراد در هر دو گروه به مدت هشت هفته روزانه یک گرم روغن سیاه دانه بعد از ناهار مصرف می کردند. همه شرکت نمایندگان دارای کبد چرب غیرالکلی بودند و توسط پزشک متخصص گوارش به این مطالعه ارجاع داده شده بودند.

وی اضافه کرد: در این پژوهش دو سو کور، پارامترهایی همچون قند خون ناشتا، بعضی فاکتورهای التهابی، آنزیم های کبدی و پروفایل لیپیدی بیماران مبتلا به کبد چرب غیرالکلی آنالیز شد.

این دانشجوی دکترای تغذیه در پاسخ به سوالی درباره عوارض مصرف روغن سیاه دانه گفت: مطالعاتی درباره عوارض روغن سیاه دانه بر موش صورت گرفته بود که نتایج آن نشان داد مصرف پنج گرم به ازای هر کیلوگرم وزن موش هیچ مسئله ای ایجاد ننموده بود. در مطالعه ما نیز یک نفر بعد از مصرف روغن سیاه دانه دچار ریفلاکس و سوزش سردل شده بود که از مطالعه خارج شدند. اما حساسیت در نتیجه مصرف روغن سیاه دانه به طوری که باعث ایجاد علائم مسمومیت گردد، هنوز در مطالعات بر روی انسان ذکر نشده است.

رشیدمایوان با بیان این که پس از مصرف روغن سیاه دانه آنزیم های کبد و قند خون ناشتای شرکت نمایندگان در مطالعه اندازه گیری شد، اضافه کرد: قند خون افرادی که روغن سیاه دانه مصرف نموده بودند فرایند کاهشی داشت. به طور کلی، برای ایجاد کبد چرب غیرالکلی چند مکانیسم وجود دارد که یکی از آن ها مقاومت به انسولین است. مقاومت به انسولین در نتیجه چاقی رخ می دهد. اگر مقاومت به انسولین بالا برود فرد انسولین دارد ولی دیابتیک نیست و گیرنده های آن درگیر شده به همین دلیل قند خون افزایش پیدا می نماید.

دانشجوی دکترای علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی مشهد درباره انواع روغن های سیاه دانه ای که در بازار وجود دارد گفت: روغن سیاه دانه ای که در بازار وجود دارد به دو شکل خوراکی و غیرخوراکی است. روغن سیاه دانه در مواردی که به صورت سنتی از آن روغن گیری شده، می تواند سمیت ایجاد کند. روغنی که ما در این مطالعه از آن استفاده کردیم با افشره سرد روغن گیری شده و از شرکت های معتبر داخلی خریداری شده بود. یعنی در این روش با استفاده از تغییر دما روغن سیاه دانه از آن خارج می گردد.

رشید مایوان در انتها اضافه کرد: بهتر است مردم از روغن سیاه دانه ای که به صورت صنعتی و تحت نظارت بهداشتی تهیه شده استفاده نمایند.

نتایج پژوهش وی در Journal of Diabetes & Metabolic Disorders منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3216

به "تاثیر مصرف روغن سیاه دانه بر کبد چرب غیرالکلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر مصرف روغن سیاه دانه بر کبد چرب غیرالکلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید