بی توجهی گرجستان به درخواست بازدید کارشناسان روس از آزمایشگاه بیولوژیکی آمریکا

به گزارش پریها، وزارت خارجه روسیه با اشاره به نگرانی منطقی درباره وجود آزمایشگاه بیولوژیک آمریکاییریچارد لوگار در نزدیکی مرز این کشور، گفت: گرجستان هنوز به درخواست مسکو برای بازدید کارشناسان روس از این مرکز، پاسخ نداده است.

بی توجهی گرجستان به درخواست بازدید کارشناسان روس از آزمایشگاه بیولوژیکی آمریکا

با ما سفر کنید و با تور ارزان گرجستان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل پریها به نقل از خبرگزاری اینترفکس، وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای در وب سایت رسمی خود اعلام نموده است که گرجستان هنوز درباره توافق مربوط به بازدید کارشناسان روسی از آزمایشگاه بیولوژیک ریچارد لوگار که با بودجه آمریکا فعالیت دارد، پاسخی به مسکو نداده است.

در این بیانیه آمده است: موضوعی که مورد نگرانی ماست، این واقعیت است که واشنگتن شرح نمی دهد که چه فعالیت هایی در این آزمایشگاه که در مجاورت مرزهای روسیه قرار گرفته است، انجام می گردد. طبیعی است که این مسئله نمی تواند توجه مقامات مسکو را به تضمین امنیت ملی ما جلب ننموده و نگرانی هایی در این رابطه بوجود نیاورد.

وزارت خارجه روسیه همچنین تأکید نموده است که بسیاری از رجال اجتماعی روسی و حتی گرجستانی قبلاً اعلام نموده اند که فعالیت های آزمایشگاه لوگار نگرانی هایی را درباره پیروی طرف آمریکایی از تعهدات خویش در چارچوب کنوانسیون منع سلاح های بیولوژیکی و سمی، بوجود آورده است. گفته می گردد که این مرکز علمی، در حال اجرا مطالعاتی درباره استفاده از حشرات به عنوان حامل عفونت های خطرناک برای انسان است.

مقامات دیپلماتیک روس افزودند، علاوه بر این، در ایالات متحده یک هواپیمای بدون سرنشین جدید اختراع شده که می توانند پشه های آلوده به انواع میکروب ها را در هوا پخش کند. چنین اختراعاتی هم با روح و محتوای کنوانسیون منع سلاح های بیولوژیکی و سمی مغایرت دارد.

وزارت امور خارجه روسیه، بازدید از آزمایشگاه ریچارد لوگر توسط متخصصان روسی با امکان دسترسی تضمین شده آنها به کلیه امکانات آزمایشگاهی، از جمله ساختمان های تحت اختیار آمریکایی ها را اقدامی کاملاً منطقی و مناسب ارزیابی می نماید.

لازم به یادآوری است که آزمایشگاهی به نام ریچارد لوگار (سیاستمدار آمریکایی) در سال 2011 در خاک گرجستان افتتاح شدکه در زمینه تهدیدات بیولوژیکی در حال تحقیق است.

در اکتبر سال 2018 ، ایگور کیریلوف رئیس نیروهای پرتوهای شیمیایی و دفاع بیولوژیکی نیروهای مسلح روسیه گفت که در این آزمایشگاه ممکن است مواد شیمیایی بسیار سمی به روی انسان آزمایش گردد و ظاهراً در نتیجه این آزمایشات، 73 نفر در گرجستان مرگ مشکوکی داشتند.

روسیه در ماه ژوئن سال 2019 درخواستی برای فراهم شدن امکان بازدید از این مرکز توسط کارشناسان روسی به تفلیس ارسال کرد که هنوز پاسخی در این رابطه دریافت ننموده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 خرداد 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3369

به "بی توجهی گرجستان به درخواست بازدید کارشناسان روس از آزمایشگاه بیولوژیکی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی توجهی گرجستان به درخواست بازدید کارشناسان روس از آزمایشگاه بیولوژیکی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید