بهره برداری از خط 2 مترو مشهد تا انتها امسال

به گزارش مجله پریها، معاون مالی شهرداری مشهد از تاسیس شرکت سرمایه گذاری زائر با هدف ساماندهی و جذب سرمایه های خرد در حوزه گردشگری مذهبی در شهر مشهد اطلاع داد و اضافه کرد: خط 2 قطار شهری مشهد الرضا تا خاتمه امسال به بهره برداری خواهد رسید.

بهره برداری از خط 2 مترو مشهد تا انتها امسال

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا مزجی در نشست خبری رونمایی از طرح های ملی هلدینگ زائر و بارش باران گفت: شهر مشهد در سال 2017 میلادی به عنوان پایتخت فرهنگی دنیا اسلام انتخاب شده است لذا چنین انتخابی اعتباری را فراهم می نماید که باید در همه عرصه ها از آن به خوبی استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه همه مردم ایران توجه ویژه ای به مشهد به لحاظ زیارت و حتی مسافرت های تفریحی دارند اضافه کرد: سالانه حدود 25 میلیون زائر داخلی به مشهد مقدس سفر می نمایند و بر اساس آمار حدود 2 میلیون نفر جمعیت خارجی نیز به این شهر سفر می نمایند که علاوه بر زیارت مقصد سفرهای سیاحتی گردشگران داخلی و خارجی نیز قرار می گیرد.

وی ادامه داد: بی تردید انتخاب مشهد الرضا به عنوان پایتخت فرهنگی دنیا اسلام می تواند ظرفیت بسیار خوبی باشد برای انتقال فرهنگ و هویت های ایرانی اسلامی و حتی ایجاد زمینه برای توسعه مالی این شهر لذا شهرداری مشهد نیز اقدامات گسترده ای برای بهره گیری از این ظرفیت ها در دستور کار خود قرار داده است.

وی تاکید نمود: شهرداری مشهد همانند سایر شهرداری ها برای کسب درآمدهای معقول و استفاده از ظرفیت های ایجاد شده از سومین دوره شورای اسلامی شهر مشهد پروژه های مشارکتی را شروع نموده است که در دوره سوم 1400 میلیارد تومان به صورت مشارکتی با طرف های مختلف عقد قرارداد پروژه های مختلف داشته که 14.8 درصد پیشرفت فیزیکی در این پروژه ها حاصل شد. معادل ریالی این پروژه ها در پیشرفت فیزیکی حدود 215 میلیارد تومان بوده این در حالیست که در دوره چهارم شورای اسلامی این شهر تا به امروز پیشرفت فیزیکی 53.5 درصد در پروژه ها را شاهد بودیم که مجموعا به همراه پیشرفت فیزیکی پروژه ها در دوره سوم پیشرفت 67.8 درصدی در پروژه های مختلف حاصل شده است. همچنین در دوره چهارم معادل ریالی پیشرفت فیزیکی پروژه ها حدود 908 میلیارد تومان برآورد شده است.

رئیس سازمان سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی شهرداری مشهد در تشریح فعالیت های این شهرداری در حوزه اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز گفت: پرهیز از تصدی گری در دوره فعلی شهرداری مشهد مورد توجه ویژه قرار گرفته است به طوریکه با پرهیز از تصدی گری زمینه ای را فراهم کردیم تا شرکای مالی شهرداری فعالیت های مالی خود را با فراغ بال دنبال نمایند که نتیجه آن پیشرفت فیزیکی قابل توجه در پروژه های این شهر بوده است. بی تردید پرهیز از تصدی گری موجب چابک سازی این شهرداری شده و نهایتا منجر به تعریف پروژه های جدید در شهر مشهد الرضا شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 1366 میلیارد تومان اعتبار پروژه های مشارکتی تصویب شده در شورای اسلامی این شهر است و پروژه بزرگی تحت عنوان اصلاح بافت فرسوده قلعه وکیل آباد نیز در قالب همین پروژه های مشارکتی تعریف شده است. در شهرداری مشهد در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی بستر فعالیت لازم را برای سرمایه گذاران فراهم می کنیم و اگر سرمایه گذاران حتی تمایل به شراکت شهرداری نداشته باشند برای ما این شراکت مهم نخواهد بود تا زمینه فعالیت آنها به درستی فراهم گردد.

وی ادامه داد: پروژه های مشارکتی بی نامی نیز به اعتبار 869 میلیارد داریم که این پروژه ها آگهی شدند و هر کس بخواهد می تواند در این پروژه ها سرمایه گذاری کند. در حقیقت مجموعا 7700 میلیارد تومان پروژه مشارکتی در شهر مشهد در دست داریم که رقم قابل توجهی است.

وی تاکید نمود: شهرداری مشهد در نظر دارد در صورت تصویب شورای اسلامی این شهر 7700 میلیارد تومان پروژه های مشارکتی را به رقم 12 هزار و 800 میلیارد تومان افزایش دهد که بی تردید در صورت تحقق این مهم با توجه به شرایط رکود فعلی کشور اتفاق بزرگی اتفاق افتاده که نشان از وجود جاذبه های بسیار برای سرمایه گذاران در پایتخت فرهنگی دنیا اسلام وجود دارد.

معاون مالی شهرداری مشهد از دایر کردن تالار بزرگ معادلات ملی مصالح ساختمانی تا خاتمه امسال در این شهر اطلاع داد و اضافه کرد: این تالار در مساحتی حدود 50 هزار متر مربع دایر خواهد شد که تولیدی های سراسر کشور می توانند مصالح ساختمانی خود را در آن عرضه نمایند و با مبادلات تهاتری مردم مصالح مورد احتیاج ساخت بنای خود را خریداری نمایند در حقیقت افرادی که می خواهند مصالح ساختمانی را خریداری نمایند هزینه مصالح را با پرداخت سهمی از بنای ساخته شده به جای پول می توانند پرداخت نمایند.

وی در مورد انتشار اوراق مشارکت در شهر مشهد برای پروژه های مختلف نیز توضیح داد: در امسال 1100 میلیارد تومان اوراق ویژه پروژه های مختلف منتشر شد و توسط مردم در سراسر کشور خریداری شده است. 1200 میلیارد تومان اوراق مشارکت در دوره سوم شورای اسلامی این شهر منتشر شده و 2500 میلیارد تومان نیز در دوره چهارم منتشر شده است این در حالیست که حدود 1300 میلیارد تومان دیگر نیز تمام الزامات قانونی اش اجرا شده و امیدواریم تا خاتمه امسال این اوراق به انتشار برسد.

وی اضافه کرد: در اوراق مشارکت دو سود وجود دارد، یک سود علی الحساب و یک سود قطعی که شهرداری مشهد برای اولین بار در کشور سود قطعی مشارکت را نیز پرداخت نموده است. معمولا در پرداخت سود اوراق مشارکت پرداخت سود قطعی اتفاق نمی افتد، این پرداخت با هدف معرفی شهرداری مشهد به عنوان یک شهرداری قابل اعتماد انجام شد بر همین اساس توانستیم با جلب اعتماد مردم در دوره چهارم اوراق مشارکت قابل توجهی را منتشر کنیم و یقین داریم در اوراق مشارکت آماده انتشار نیز مردم استقبال خوبی خواهند داشت.

محمدرضا مزجی در تشریح بدهی های حاصل از انتشار اوراق مشارکت نیز گفت: در زمانی که انتشار اوراق مشارکت به اتمام می رسد و فعالیت نیز به اتمام می رسد باید اصل پول به بانک پرداخت گردد و اگر این اتفاق نیفتد به عنوان بدهی باقی خواهد ماند. در ابتدای دوره چهارم 2200 میلیارد تومان از اوراق قبلی به عنوان بدهی برای شهرداری مشهد به جامانده بود که تا به امروز این بدهی به طور کامل تسویه حساب شده است. از دوره چهارم نیز 1000 میلیارد تومان تا خاتمه سال تسویه خواهد شد لذا امروز شهرداری مشهد شفاف ترین و چابک ترین شهرداری کشور است که تا خاتمه امسال دیگر هیچ بدهی نخواهد داشت.

وی با اشاره به وجود 2 میلیون زائر خارجی در شهر مشهد و افزایش روزانه تعداد زائرین در این شهر گفت: با کوشش های اجرا شده میانگین زمان اقامت زائرین خارجی در مشهد الرضا به 18 روز افزایش پیدا نموده است اما متاسفانه تا به امروز سود حاصل از خدمات ارائه شده به زائرین به این شهر نرسیده است بر همین اساس شهرداری مشهد با هوشمندی شورای اسلامی این شهر شرکتی به نام سرمایه گذاری زائر را تاسیس نموده است و این شرکت تا به امروز بیش از 3500 میلیارد تومان سرمایه گذار را توانسته جذب کند که تفاهم نامه این سرمایه گذاری ها به امضاء رسیده است.

وی ادامه داد: این شرکت سهامی عام است و تمام علاقمندان به حضرت ثامن الحجج می توانند پس از راه یافتن سهام این شرکت به بورس در سراسر دنیا سهام آن را خریداری نمایند.

معاون مالی شهرداری مشهد در تشریح طرح ملی بارش باران نیز گفت: در این شهر با یاری علمی و سرمایه گذاری فکری شورای اسلامی شهر به طرحی به نام بارش باران رسیدیم که در آن احساس می کنیم مردم باران هستند و به هر موضوعی متمرکز شوند در آنجا دریاها و رودهایی تشکیل خواهد شد. در حقیقت مردم در هر موضوعی ورود پیدا نمایند می توانند پروژه های بزرگی را در جهت برطرف مسائل اجرایی نمایند. در این طرح به این موضوع توجه شده که مردم دارایی نقد ندارند اما درآمد آینده دارند و باید زمینه ای فراهم گردد که بی پس اندازها هم قادر به سرمایه گذاری باشند لذا به وسیله هماهنگی با بانک های قرض الحسنه سرمایه لازم توسط شهرداری مشهد فراهم شده تا افرادی که علاقمند هستند در طرح بزرگ ملی بارش باران با سرمایه گذاری قرض الحسنه ای و کارمزد 2 و 4 درصد سرمایه گذاری نمایند.

وی ادامه داد: همچنین صندوق ها نیز یکی از ابزارهای کارآمد در پیشرفت مالی کشورها هستند و به عنوان ابزار مناسب بازار کسب و کار قلمداد می شوند لذا در شهر مشهد مقدس نیز صندوق ها مورد اقبال قرار گرفتند و امروز در حال تاسیس 3000 میلیارد تومان صندوق هستیم که محفل خوبی برای سرمایه گذاری شهفرایندان خواهد بود به طوریکه هر کس می تواند با 100 هزار تومان در صندوقی شریک گردد.

وی بهره گیری از صندوق ها را با نگاه استفاده از سرمایه های خرد شهفرایندان خواند و اضافه کرد: در طرح بارش باران حتی یک دانش آموز می تواند با پول تو جیبی خود در طرح سرمایه گذاری کند و از سود حاصل پس از سرمایه گذاری در طول سالیان استفاده کند.

مزجی در تشریح تاسیس شرکت سرمایه گذاری زائر توسط شهرداری مشهد و ظرفیت هایی که این شرکت ایجاد می نماید گفت: بی تردید این شرکت می تواند به فضای خدمات ناهماهنگ موجود در کشور یاری کند به طوریکه در حال حاضر بسیاری از هتل ها در فصول مختلف سال ظرفیت خالی بسیاری دارند که این شرکت می تواند با مدیریت مناسب از این فضاها در طول سال استفاده کند.

معاون شهردار مشهد در پاسخ به اقدامات شهرداری مشهد در مورد حاشیه نشین ها و ایجاد توازن شهری در مشهد تاکید نمود: رسیدگی به حاشیه نشینی در مشهد از اهمیت بسیاری برخوردار است لذا بودجه پروژه های اجرایی در جهت توازن شهری 60 درصد برای نقاط محروم و 40 درصد مابقی برای سایر نقاط تقسیم شده که در همین 40 درصد نیز اقشار متوسط بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.

وی در مورد آخرین شرایط متروی شهر مشهد توضیح داد: خط 2 قطار شهری مشهد تا خاتمه امسال به بهره برداری خواهد رسید که در فرایند بهره برداری این پروژه 500 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای این خط منتشر شده است. همچنین خط 3 متروی مشهد نیز از 9 ماه پیش عملیات حفاری آن شروع شده است که امیدواریم با اجرای این پروژه نیز خدمت مناسبی به زائرین و شهفرایندان سراسر کشور ارائه کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 فروردین 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 3259

به "بهره برداری از خط 2 مترو مشهد تا انتها امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری از خط 2 مترو مشهد تا انتها امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید