با مالدیو ایران آشنا شوید

به گزارش مجله پریها، حتی تصور قدم زدن در جزیره ای خالی از سکنه هم، هیجان انگیز و دور از فکر است. جایی که بی هدف روی ماسه های ساحل قدم بزنید و تا چشم کار می نماید، خودتان باشید و خودتان. جزیره ای که روی آن هیچ رد پایی از انسان به چشم نخورد. نه نشانی از جوامع کوچک و بزرگ کشاورزی، شبانی و صنعتی باشد و نه خبری از زندگی هر روز مردم و کنش ها و واکنش هایی که در بستر زمان و مکان رخ می دهد. در این جزیره خالی از سکنه، همه چیز شبیه روزی است که آدم و حوا راهی زمین شدند و خودشان را در محاصره طبیعتی دیدند که هیچ گونه دخل و تصرفی در آن اتفاق نیفتاده بود!

با مالدیو ایران آشنا شوید

روزنامه خراسان در ادامه نوشت: این بخش از کره خاکی که از آن حرف می زنیم، جزیره ای است که آن را با نام مالدیو ایران می شناسند و علت این نام گذاری هم موج های سربه زیر و آرام، آبی فیروزه ای و بی نهایت شفاف دریا و ماسه های سفید رنگی است که کنار هم قرار گرفتن شان، یادآور سواحل معروف این کشور است. جزیره مارو، شیدور و در زبان محلی ها شتوار، در خلیج همواره فارس و غرب استان هرمزگان واقع شده است و با این که هیچ امکاناتی در آن وجود ندارد، هر سال گردشگران زیادی برای تماشا آن به غرب هرمزگان سفر می نمایند. شما هم در این سفر کاغذی همراه ما باشید...

جزیره ای با مساحت یک کیلومتر مربع

جزیره خالی از سکنه شیدور، در مجاورت سومین جزیره مسکونی بزرگ ایران یعنی جزیره لاوان واقع شده است. لاوان نزدیک به 81 کیلومتر مربع مساحت دارد و با پیدا کردن آن روی نقشه، می توانید نقطه سبزرنگی را ببینید که در فاصله 5/ 1 کیلومتری آن واقع شده است. این نقطه سبزرنگ، همان جزیره خالی از سکنه شیدور است. مساحت این جزیره نزدیک به یک کیلومتر مربع است و پیمایش دورتا دور این جزیره، با پای پیاده و در عرض چند دقیقه ممکن است. برای رسیدن به جزیره شیدور، باید خودتان را به منطقه پارسیان استان هرمزگان که پیشتر گاوبندی نام داشت، برسانید و به سمت بندر مقام حرکت کنید. بندرمقام، یکی از زیباترین جاده های ساحلی کشور را دارد و این جاده، جایی است که کوه ها به دریا ختم می شوند و شما بر فراز آن، شاهد این تلاقی زیبا هستید. از بندر مقام، قایق ها با کرایه 600 تا 800 هزار تومانی شما را به جزیره شیدور می برند و در ساعت مقرر در پی تان می آیند.

مار های سیاه رنگ مرموز در مارو

زیست بوم شیدور، در ایران و حتی دنیا کم نظیر است. گونه های جانوری این جزیره و دنیای زیر آب دورتا دور آن، شگفت آور است و بد نیست بدانید که نام مارو از مار های این جزیره گرفته شده است. مار هایی سیاه رنگ و مرموز که وقتی صدای شما را بشنوند، به سرعت پنهان می شوند و به همین علت شانس تماشا آن ها، بسیار کم است. این مارها، اغلب در دل صخره هایی زندگی می نمایند که به آب منتهی می گردد و به ندرت در مرکز جزیره و جایی دور از صخره ها، مشاهده می شوند. این جزیره، مرجانی است و هنگام قدم زدن در اطراف آن یا شنا کردن در آب، منظره ها خارق العاده ای را می بینید که مرجان ها به وجود آورده اند. این مرجان ها محل زندگی ماهی ها و گونه های جانوری زیادی هستند و هنگام غواصی و شنا، باید مراقب آن ها بود و از شکستن شان خودداری کرد.

تنوع ماهی ها در چند قدمی ساحل

برای غواصی آزاد در جزیره، احتیاج نیست فاصله چند کیلومتری از ساحل داشته باشید و تا عمق زیادی پایین بروید. همین که چند قدم از ساحل فاصله بگیرید و سرتان را زیر آب فرو ببرید، کافی است تا انواع و اقسام ماهی های آب شور را ببینید. ماهی هایی که به صورت دسته ای حرکت می نمایند و تنوع شان آن قدر بالاست که هر لحظه یک گونه تازه پیش چشم تان ظاهر می گردد و بعد به سمتی شنا می نماید. تماشا این صحنه ها خارق العاده ترین چیزی است که در گشت این جزیره عایدتان می گردد. در این دنیای فیروزه ای با بی شمار گونه جانوری طرف هستید که می توانید از فاصله ای نزدیک، برای ساعت ها تماشای شان کنید.

تماشا سفره ماهی ها مجذوب کننده ترین بخش این سفر

سفره ماهی ها تا نزدیکی ساحل می آیند. مجذوب کننده ترین بخش این تجربه، تماشا همین سفره ماهی های بزرگ است که موقع حرکت، به بدن شان پیچ و تاب می دهند و دم شان انحنا پیدا می نماید. نیزه ماهی هایی که دسته ای حرکت می نمایند و به رنگ سفید و آبی شفاف اند هم از دیگر گونه های هیجان انگیز آن حوالی اند. موجوداتی هم که گرد و کوچک اند و کف آب به سرعت قدم برمی دارند، هرمیت ها هستند، هرمیت ها گونه ای خرچنگ اند که شکل و شمایل بامزه و چشمان متعجبی دارند. خوش شانس باشید، ماهی های مرکب با جثه کوچک و حرکات خیلی سریع را هم می بینید و بدنیست بدانید، این ماهی ها از خانواده هشت پا ها هستند. لاک پشت های پوزه عقابی در فصل های خاصی برای تخم ریزی به ساحل این جزیره می آیند، ضمناً هنگام غواصی و شنا مراقب تیغ توتیا های دریایی بزرگ زیر آب باشید.

تماشای دنیای زیر آب بدون تجهیزات

غواصی در سواحل جنوب ایران، تجربه منحصربه فردی است، اما به عنوان کسی که غواصی را در جای جای خط ساحلی جنوب کشور تجربه نموده است، به شما می گویم که هیچ کدام شبیه غواصی آزاد در جزیره شیدور نیست. غواصی آزاد با تجهیزات سبک و اندک انجام می گردد و تجهیزات سنگین و گران قیمت غواصی نظیر کپسول اکسیژن را شامل نمی گردد. غواصی در شیدور، به علت شرایط آب وهوایی گاه به لباس غواصی هم احتیاجی ندارد و بدون سایر تجهیزات دیگر هم می توانید آن را تجربه کنید. استفاده از این تجهیزات اگرچه برای تان رفاه و امنیت به همراه دارد، اما همین که یک عینک خوب و باکیفیت غواصی تهیه و از اسنورکل برای تنفس بهره ببرید، کافی است تا ساعت ها محو تماشای دنیای زیر آب شوید بدون این که به سختی بیفتید یا نگران چیزی باشید.

سوغات های ممنوع

ساحل شیدور، مملو از صدف هایی است که به یادگار بردن آن ها می تواند به تنوع زیستی منطقه ضربه جدی وارد کند. همان طور که اشاره کردیم، هرمیت ها در این جزیره زندگی می نمایند و این گونه زمانی که رشد می نماید از میان صدف های ساحل صدف های بزرگ تر را برای سکونت انتخاب می نماید. هرمیت ها در برابر گرمای خورشید بی طاقت اند و خیلی زود از بین می فرایند یا گرفتار زباله ها می شوند. صدف های شیدور و بعلاوه مرجان های ساحل، سوغات ممنوع هستند و اگر روزی گذرتان به این جزیره افتاد، جز عکس چیزی به یادگار نبرید. بعلاوه در گشت شیدور بد نیست چند کیسه زباله به همراه داشته باشید تا در صورت مشاهده زباله های رها شده، آن ها را جمع آوری و به سهم خودتان از زشت شدن چهره جزیره جلوگیری کنید.

توپ والیبال ساحلی هم با خودتان ببرید!

کمپ شبانه در این جزیره از چندماه پیش تا به امروز، احتیاجمند مجوز شده است و اگر روزی قصد سفر به شیدور را داشتید، از سایر جاذبه های طبیعی غرب هرمزگان و سواحل بی نظیر منطقه غافل نشوید. برای گشت وگذار در این جزیره، هر آن چه به آن احتیاج پیدا می کنید، نظیر زیرانداز، نوشیدنی خنک، وعده های غذایی اصلی و ... را به همراه داشته باشید و اگر از بالا و پایین پریدن روی ماسه های گرم ساحل لذت می برید، توپ والیبال ساحلی را هم در لیست ملزومات گشت جزیره تان قرار دهید.

منبع: فرارو
انتشار: 2 بهمن 1400 بروزرسانی: 2 بهمن 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4498

به "با مالدیو ایران آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با مالدیو ایران آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید