اندازه گیری ضربان قلب؛ ضربان قلب نرمال افراد در سنین مختلف چگونه است؟

به گزارش مجله پریها، ضربان قلب نرمال افراد در سنین مختلف چگونه است؟ یک قلب سالم برای هر کاری که بدن انجام می دهد، مقدار کافی خون را تأمین می کند. به عنوان مثال، هنگام ترس و شوکه شدن به طور اتوماتیک در بدن تان آدرِنالین ترشح خواهد شد. آدرنالین، هورمونی است که باعث افزایش ضربان قلب می شود. در نتیجه، به اکسیژن و انرژی بیشتری نیاز پیدا می کند تا توانایی مقابله با خطرات احتمالی را پیدا کند.

اندازه گیری ضربان قلب؛ ضربان قلب نرمال افراد در سنین مختلف چگونه است؟

خبرنگاران| ضربان قلب نرمال بستگی به سن و اندازه بدن دارد. شرایط قلب به عواملی مانند اینکه فرد در حالت نشسته و یا در حال حرکت، یا استفاده از دارو های مختلف و یا حتی دما و هوا بستگی دارد.

احساسات نیز بر روی ضربان قلب تاثیر گذارند. به عنوان مثال زمانی که شما هیجان زده یا دچار ترس می شوید، ضربان قلب شما افزایش می یابد. اما مهمتر از همه زمانی است که سرعت ضربان قلب کاهش می یابد. این کار به ساخت عضلات قلب کمک می کند و برای قلب موثر است.

دکتر مری می گوید: قلب یک ماهیچه است که با انجام فعالیت های صحیح می توانید عضلات آن را تقویت نماید.

اطلاعات داشتن درباره ضربان قلب به شما کمک می کند تا سطح تناسب خود را کنترل نمایید و به شناسایی دیگر بیماری هایی که سلامت شما را به خطر می اندازد کمک نماید.

اگر شما ورزشکار هستید و در هنگام تمرین دچار سرگیجه می شوید ابتدا باید تعداد ضربان قلب خود را بررسی نمایید، به عنوان یک قاعده کلی ، افرادی که دارای مشکل خاصی نمی باشد نیاز به بررسی دائم ضربان قلب ندارند.

ساده ترین مکان برای اندازه گیری ضربان قلب، روی مچ دست و کنار گردن می باشد. برای دانستن ضربان قلب واقعی، کافی است 2 انگشت خود را برروی این نواحی قرار داده و تعداد ضربات را در هر 60 ثانیه بررسی کنید؛ و همچنین می توانید این کار را در 20 ثانیه انجام دهید و عدد به دست آمده را در سه ضرب نمایید، البته این روش ساده تر از روش قبل است.

به دلیل آنکه ممکن است در انگشت شصت احساس ضربه کنید گاهی استفاده از این انگشت برای محاسبه تعداد ضربات، شما را دچار اشتباه می کند.

بررسی ضربان قلب در حالت استراحت:

نرخ قلب در حالت استراحت، در واقع ضربان قلبی است که در هنگام دراز کشیدن و یا نشستن وجود دارد و بهترین زمان برای بررسی این کار صبح، قبل از خروج از رختخواب می باشد.

ضربان قلب نرمال برای افراد بزرگسال بالای 18 سال بین 60 تا 100 ضربه در هر دقیقه است. البته این تعداد نیز بستگی به شرایط جسمی و سن فرد دارد.

برای بچه ها 6 تا 15 سال این تعداد بین 70 تا 100 ضربه در هر دقیقه است. افرادی که ضربان قلب آن ها کمتر از 60 است به معنای آن است که این افراد دارای مسائل پزشکی هستند. افراد فعال از تعداد ضربان قلب کمتری برخوردارند و این عدد برای افراد ورزشکار گاهی به 40 ضربه در هر دقیقه می رسد.

ضربان قلب در حالت استراحت کمتر از 60 است، می تواند در نتیجه مصرف برخی از دارو ها باشد، بسکمک از این دارو ها عبارتند از: قرص فشار خون، قرص مسدود کننده بتا، که باعث کاهش ضربان قلب می شود. باومن می گوید: اگر ضربان قلب پایین با علائمی همراه باشد، وجود یک مشکل در بدن را اعلام میکند.

ضربان قلب پایین در فردی که سرگیجه و سبکی سر دارد ممکن است نشانه وجود حالت غیر عادی در وی باشد که نیاز به توجه بیشتر دارد.

هیچ توصیه خاص پزشکی برای اینکه آیا در حالت استراحت، ضربان قلب فردی بالا است یا پایین وجود ندارد. اما بیشتر متخصصین پزشکی اعتقاد دارند که ضربان قلبی که همیشه بالا است می تواند فشار زیادی را به قلب و دیگر اندام ها وارد نماید. اگر فردی ضربان قلب بالایی در حالت استراحت داشت و علائم دیگری را نیز تجربه میکرد، دکتر ها می بایست عملکرد قلبش را مورد بررسی قرار دهند.

بر طبق نظر AHA، ضربان قلب نرمال هر فرد بین 50 تا 85 درصد ماکزیمم ضربان قلب او می باشد؛ و رایج ترین راه پیدا کردن ضربان قلب ماکزیمم از کسر سن فرد از عدد 220 بدست می آید.

برای مثال فردی 30 سال سن دارد، پس حداکثر ضربان قلب او 190 است.

ضربان قلب نرمال برای فرد سی ساله از رقمی بین 50 و 80 درصد حداکثر ضربان قلبش است، یعنی عددی بین 95 ضربه در دقیقه و 162 ضربه در دقیقه.

این فرمول برای افراد زیر 40 سال به خوبی جواب می دهد، اما برای افراد بالای 40 سال ممکن است تخمین بیشتری بزند. برای افراد مسن تر، فرمول بهتر برای محاسبه حداکثر ضربان قلب عبارت است از:

208 - (0.75*سن)

شما می توانید ضربان قلبتان را در هنگام ورزش یا مانیتور های نمایش ضربان قلب که به دور سینه تان وصل میشود و یا ساعت های ورزشی بدانید. آقای دکتر باومن معتقد است که بسکمک از افراد هیچ ورزشی انجام نمی دهند و من برای این دسته از افراد برای اینکه به ضربان نرمال قلب شان نیز دست یابند، کمتر نگران هستم و بیشتر برای یک دفعه بلند شدن و تکان دادن بدنشان نگران هستم.

ضربان قلب بالا ممکن است به دلایل عصبی، استرس، کم آب ماندن بیش از حد بدن رخ دهد. یک جا نشستن و نفس های سنگین و عمیق کشیدن می تواند باعث کاهش ضربان قلب شود و همچنین ورزش کردن نیز یکی دیگر از عوامل کاهش تپش قلب می باشد.

برخی شرایط برروی ضربان قلب افراد تاثیر می گذارد. آریتمی، باعث ضربان قلب سریع و در برخی موارد خیلی آهسته می شود که ریتم غیر طبیعی دارد. تاکیکاردی، شرایطی ا. ست که در حالت استراحت ضربان قلب به بالای 100 ضربه در دقیقه می رسد و عموماً به علت سیگنال های الکتریکی در دهلیز بالای قلب است که به درستی کار نمی کنند.

اگر ضربان قلب نزدیک 150 یا بالاتر باشد، اصطلاحاً شرایطی است که به آن تاکیکاردی حاد (svt) می گویند. در SVT، سیستم الکتریکی قلب شما که ضربان قلب را کنترل می کند، دیگر کار نمی کند؛ و در این شرایط مراقبت های پزشکی نیاز است که انجام گیرد.

برادیکاردیا، شرایطی است که در ان قلب بسیار آرام میزند و عموماً این ضربان زیر 60 ضربه در دقیقه است. این مورد می تواند ناشی از مسائل گره های سینوسی - دهلیزی در قلب باشد، که مثل یک ضربان ساز عمل می کنند، یا به قلب به صورت حملات قلبی و یا بیماری های قلبی عروقی آسیب وارد می کنند.

برخی افراد فشار خون بالا را با ضربان قلب بالا اشتباه می گیرند. فشار خون در واقع میزان فشار خون در دیواره های رگ های قلب است در حالیکه ضربان قلب، تعداد دفعات تپیدن قلب در هر دقیقه است.

هیچ ارتباط مستقیمی بین این دو موضوع وجود ندارد و فشار خون بالا لزوماً باعث ضربان قلب بالا نمی شود و برعکس. ضربان قلب در حین فعالیت شدید در تمرینات ورزشی سنگین، شاید به آرامی فشار خون را بالا ببرد.

استرس، اضطراب و نگرانی از جمله عواملی هستند که سبب افزایش ضربان قلب و نبض می شوند. با اندکی نشستن و کشیدن چند نفس عمیق می توان میزان ضربان قلب را کاهش داد.

بنا به گفته انجمن قلب امریکا، سرد کردن پس از فعالیت های ورزشی، بسیار حائز اهمیت است. علت این امر به دلیل دمای بالای بدن، ضربان تند و اتساع عروق است. به همین دلیل توقف ناگهانی سبب آسیب به بدن و بقیه اعضا آن می شود. قدم زدن و انجام حرکات کششی نمونه ای از حرکات برای سرد کردن هستند.

مهم است که تشخیص دهید ضربان قلب شما در محدوده طبیعی قرار گرفته است یا نه. اگر فرد بیمار بوده یا مسائل قلبی داشته باشد، اندام ها برای انجام فعالیت های خود به اندازه کافی خون دریافت نمی کنند. موسسات ملی بهداشت ایالات متحده (NIH) لیستی از نرخ ضربان قلب نرمال را منتشر کرده اند. ضربان قلب در فرایند رشد یک فرد و گذر از دوران کودکی به نوجوانی به طور مداوم کاهش می یابد. ضربان قلب نرمال برای بزرگسالان بالای 10 سال، از جمله بزرگسالان مسن بین 60 تا 100 تپش در دقیقه (bpm) است. ورزشکاران حرفه ای ممکن است ضربان قلب آرام تر از 60 بار در دقیقه داشته باشند و گاهی اوقات به 40 بار در دقیقه می رسد. در زیر جدولی از ضربان قلب در هنگام استراحت در سنین مختلف با توجه به NIH آورده شده است:

سن ضربان قلب عادی (bpm)

بیشتر از یک ماه 70 تا 190

بین یک تا یازده ماه 80 تا 160

یک تا دو سال 80 تا 130

سه تا چهار سال 80 تا 120

پنج تا شش سال 75 تا 115

هفت تا نه سال 75 تا 110

بالای ده سال 60 تا 100

ضربان قلب در هنگام استراحت می تواند در این محدوده طبیعی متغیر باشد و در پاسخ به تغییرات مختلف از جمله ورزش، دمای بدن، عوامل محرک و موقعیت بدن، مانند مدت کوتاهی پس از بلند شدن افزایش می یابد.

منبع: فرادید
انتشار: 27 فروردین 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4068

به "اندازه گیری ضربان قلب؛ ضربان قلب نرمال افراد در سنین مختلف چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندازه گیری ضربان قلب؛ ضربان قلب نرمال افراد در سنین مختلف چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید