افزایش 15 میلیون تنی ظرفیت تامین خوراک صنعت پتروشیمی

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: با بهره برداری از 6 طرح تأمین خوراک صنعت پتروشیمی، 15 میلیون تن به ظرفیت خوراک این صنعت افزوده می گردد.

افزایش 15 میلیون تنی ظرفیت تامین خوراک صنعت پتروشیمی

به گزارش خبرنگاران، بهزاد محمدی پس از بازدید از طرح پتروپالایش کنگان، در نشستی با حضور مدیران ارشد این پروژه با اشاره به این که این طرح یکی از بزرگ ترین طرح های تأمین خوراک صنعت پتروشیمی است، اظهار کرد: شش طرح تأمین خوراک در کشور وجود دارد که از این تعداد، سه طرح ان جی ال است که شامل ان جی ال 3100 در منطقه دهلران با دریافت خوراک از میدان های بالادست نفتی آن منطقه، ان جی ال 3200 در غرب کارون و دیگری ان جی ال خارک است که خوراک خود را از میدان های دریایی دریافت می نماید.

وی اضافه کرد: سه طرح دیگر شامل پتروپالایش کنگان در پایین دست پالایشگاه فاز 12 پارس جنوبی است که بزرگ ترین واحد تأمین خوراک محسوب می گردد. پس از آن طرح پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس است که تعداد متعددی از میدان های نفتی حوزه غرب کارون را پوشش می دهد و تأمین کننده خوراک الفین گچساران و نیز طرح های دیگر خواهد بود و طرح آخر نیز پالایش پارسیان سپهر است که خوراک خود را از پالایشگاه پارسیان دریافت می نماید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که برای این شش طرح تأمین خوراک، 8.3 میلیارد دلار سرمایه گذاری اجرا شده است، گفت: پس از بهره برداری از این طرح ها معادل 15 میلیون تن به ظرفیت خوراک صنعت پتروشیمی اضافه می گردد که سهم پتروپالایش کنگان از این میزان افزایش ظرفیت خوراک 3.5 میلیون تن است.

وی توضیح داد: با بهره برداری از این شش طرح تأمین خوراک در صنعت پتروشیمی، افزایش ظرفیت خوراک بسیار قابل توجه خواهد بود و در پایین دست آن طرح های مختلف پتروشیمی ایجاد خواهد شد.

محمدی درباره مزیت های طرح پتروپالایش کنگان ادامه داد: این طرح بزرگ و ارزشمند گاز خروجی فاز 12 پارس جنوبی را جداسازی و تفکیک نموده و 3.5 میلیون محصول دارای ارزش اضافه نموده بالا برای خوراک صنعت پتروشیمی فراهم می سازد. سبک ساخت پروژه، یکنواختی در تکمیل پروژه و وجود تجهیزات با کیفیت از نکات برجسته طرح پتروپالایش کنگان است.

بنا بر اعلام شرکت ملی صنایع پتروشیمی وی اضافه کرد: امیدواریم این پروژه تا سرانجام سال وارد فاز راه اندازی گردد، اما این موضوع نیازمند فعالیت بیشتر و قائل بودن به بازه زمانی حداقل 5 تا 6 ماه برای پیش راه اندازی است که البته با هم پوشانی و فشرده سازی کارها می توان این بازه زمانی را کوتاه تر کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 مرداد 1398 بروزرسانی: 3 مرداد 1398 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2492

به "افزایش 15 میلیون تنی ظرفیت تامین خوراک صنعت پتروشیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 15 میلیون تنی ظرفیت تامین خوراک صنعت پتروشیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید