اعطای نشان جغرافیایی بین المللی به 7 اثر صنایع دستی ایران

به گزارش پریها، مراسم اعطای نشان جغرافیایی بین المللی به 7 اثر صنایع دستی با حضور مشاور خارجی دفتر وایپو(سازمان جهانی مالکیت معنوی)، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی و رئیس مرکز مالکیت معنوی ایران برگزار گردید.

اعطای نشان جغرافیایی بین المللی به 7 اثر صنایع دستی ایران

پویا محمودیان معاون صنایع دستی در مراسم اعطای نشان جغرافیایی به 7 رشته صنایع دستی که امروز یکشنبه 8 اردیبهشت 98 برگزار گردید، گفت: در حوزه صنایع دستی ایران به عنوان سومین کشور فراورینماینده از نظر تنوع در دنیا شناخته می گردد، همچنین ایران اولین کشور دنیا از لحاظ ثبت شهرها و روستاهای دنیای است، ما با 8 شهر و 2 روستای ثبت دنیای شده بر سکوی اول دنیا در این حوزه ایستاده ایم.

او توضیح داد: 31 استان ما با ظرفیت های بسیار زیاد در حوزه صنایع دستی در پهنه وسیع ایران با پراکندگی محصولات در این عرصه در دنیا می درخشند، با توجه به این حجم از آثار صنایع دستی ما برای دریافت نشان ملی، نشان ملی جغرافیایی و نشان بین المللی جغرافیایی کوشش کردیم.

محمودیان اضافه نمود: 40 پرونده در حوزه صنایع دستی پیروز به اخذ نشان ملی شده اند و 21 پرونده در دست آنالیز است، همچنین 7 رشته مینای اصفهان، ورنی مغان، آبگینه تهران، گلیم هرسین، منبت آباده، زیلوی میبد و نازک کاری چوب سنندج در حوزه بین المللی پیروز به اخذ نشان جفرافیایی شدند.

معاون صنایع دستی اضافه نمود: بسیاری از شهرهایی که نامشان در لیست نشان جغرافیایی بین المللی دیده می گردد، پیروز شدند نام شهر دنیای را هم از آن خود نمایند، آباده شهر دنیای میبد، اصفهان شهر دنیای صنایع دستی و سیرجان شهر دنیای گلیم شیرکی پیچ از طرفی به عنوان شهر دنیای شناخته می شوند و از طرفی نشان جغرافیایی را هم به خود اختصاص داده اند که این مهم نشان از ظرفیت بی انتها صنایع دستی دارد.

او یادآور شد: ما در این حوزه هنور ابتدای کار هستیم چراکه اخذ نشان جغرافیایی هنوز برای ما ارزش اضافه نموده ایجاد ننموده است، باید از این ظرفیت در جهت تجاری سازی صنایع دستی و ایجاد ارزش اضافه نموده استفاده کنیم، برای ارتقای کیفیت رشته هایی که پیروز به اخذ این نشان شدند نهادینه سازی کیفیت در دستور کار ما قرار گرفته است تا این فراوریات بتوانند در بازارهای بین المللی به رقابت بپردازند.

محمودیان توضیح داد: صنایع دستی با داشتن میراث اعصار تاثیر زیادی در جذب تمایلات گردشگران دارد، متاسفانه ما هنوز نتوانستیم از مزیت اخذ نشان جغرافیایی در روستاها و شهرها استفاده کنیم، نشان جغرافیایی یک داشته معنوی است و می تواند نقش عمیقی درتوسعه پایدار داشته باشد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اظهار کرد: ما باید با داشتن نشان جغرافیایی به مارکت های جدید فکر کنیم و در حوزه بازاریابی برندیگ ظرفیت سازی کنیم.

او یادآور شد: معاونت صنایع دستی از همکاری با وایپو برای ارتقای حوزه صنایع دستی که باعث غرور ایران است، استقبال می کنیم.

محمدحسن کیانی رئیس مرکز مالکیت معنوی کشور در این مراسم گفت: ما به لحاظ شرایط اقلیمی و پیشینیه فرهنگی و تاریخی دارای محصولات متنوع در حوزه فرش، صنایع دستی و گونه های کشاورزی هستیم که کیفیت و شرایط آنها وابسته به قلمرو فراوری است.

کیانی اضافه نمود: صنایع دستی نشان دهنده ذوق و هنر مردم ایران است و خوشبختانه مرکز مالکیت معنوی این شرایط را فراهم نموده که این آثار به نام ایران ثبت و بستر مناسب حقوقی برای حمایت حقوقی از این آثار فراهم گردد.

او ادامه داد: تاکنون140نشان جغرافیایی از کشور ما به ثبت رسیده که بیشتر آنها مربوط به حوزه صنایع دستی است، در حال حاضر تنها 29 کشور عضو موافقت نامه لیسبون هستند و با توجه به عضویت کشورمان در موافقت نامه مادرید که حدود 141 کشور عضو هستند برای حمایت از نشانه های جغرافیایی کشورمان باید از علائم تجاری نیز استفاده کنیم و از حمایت های مربوط بهره مند شویم.

رئیس مرکز مالکیت معنوی کشور توضیح داد: این مرکز آماده است با همکاری معاونت صنایع دستی، موضوعات مربوط به فراوریات این حوزه را در دستور کار قرار دهد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 تیر 1398 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2437

به "اعطای نشان جغرافیایی بین المللی به 7 اثر صنایع دستی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای نشان جغرافیایی بین المللی به 7 اثر صنایع دستی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید