اظهارات خوشرو در آخرین دیدار رسمی خود با گوترش

به گزارش مجله پریها، ایرنا نوشت: نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در دیدار خداحافظی خود با دبیرکل این سازمان، از گوترش خواست تا نسبت به قانون گریزی آمریکا موضع گیری کند.

اظهارات خوشرو در آخرین دیدار رسمی خود با گوترش

غلامعلی خوشرو ظهر جمعه به وقت محلی در انتها ماموریت خود با آنتونیو گوترش دیدار کرد که مسائل مهم بین المللی و منطقه ای مورد بحث و تبادل نظر نهاده شد. وی از دبیرکل سازمان ملل متحد خواست نسبت به قانون گریزی و اعمال تحریم ضد ایران موضع گیری کند. نماینده ایران در سازمان ملل متحد با تشریح خروج یک جانبه آمریکا از برجام و تهدید کشورهای عضو در همکاری با ایران، گفت در تاریخ سازمان ملل سابقه نداشته است که یک عضو دائم شورای امنیت بقیه اعضای سازمان ملل را به دلیل پای بندی به قطعنامه های شورا مجازات کند، جامعه جهانی باید در مقابل این اقدامات خودسرانه و فراقانونی ایستادگی کند.

خوشرو همچنین حملات سعودی ها را در یمن، فاجعه عمیق انسانی خواند و خواهان انتها دادن به این جنگ خانمانسوز و آغاز مصالحه سیاسی بین طرف های در گیر در یمن شد. دبیر کل سازمان ملل متحد هم در پاسخ، بر لزوم چند جانبه گرایی در برابر مسائل جهانی تاکید و اظهار امیدواری کرد جنگ در یمن بزودی انتها یابد تا از این فاجعه انسانی هر چه زودتر جلوگیری گردد. در ابتدای این دیدار هم خوشرو تابلو فرشی از تصویر گوترش را که با هنرنمایی هنرمندان ایرانی بافته شده بود به وی اهدا کرد تا در نمایشگاه ثابت سازمان ملل متحد مورد بازدید همگان قرار گیرد. دبیر کل هم با استقبال از این تابلو فرش فاخر، به عمق و گستره فرهنگ ایران اشاره نمود و شعر و نقاشی ، معماری و فرش بافی ایران را مورد ستایش قرار داد. خوشرو در این دیدار با دبیرکل سازمان ملل خداحافظی کرد و گفت با توجه به اصلاحیه جدید قانون بازنشستگی ماموریت وی در بیست و ششم آبان ماه انتها می یابد. غلامعلی خوشرو در هشتم بهمن ماه 1393 از برن سوئیس عازم نیویورک شد و به این ترتیب نزدیک به چهار سال در این مسئولیت مهم بین المللی نقش آفرینی کرد. نماینده ایران در سازمان ملل متحد در سال های اولیه پس از انقلاب (1361) دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه را به منظور تربیت دیپلمات های متعدد و متخصص تاسیس کرد و به مدت هشت سال ریاست این مرکز دیپلماسی را به عهده داشت.

این تصمیم که با عزم او و حمایت وزیر امور خارجه وقت و دیگر مسئولان اجرایی شد، منجر به تربیت دیپلمات های کارآمد و ارتقای سطح عملکرد این وزارت خانه شده است. خوشرو سپس به مدت هفت سال سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد بود و در دولت های هفتم و هشتم معاون وزیر امور خارجه در امور آموزش و پژوهش، سفیر ایران در استرالیا و معاون وزیر در امور بین المللی بوده است. وی همچنین در سالهای 84 – 1380 همزمان با اوج گیری مناقشات هسته ای، معاونت حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه را برعهده داشت و در مذاکرات هسته ای و طراحی نحوه تعامل با طرف های مذاکراتی نقش فعال داشت. خوشرو در دولت های نهم و دهم به طور داوطلبانه و زود هنگام بازنشسته اما دوباره در دولت های یازدهم و دوازدهم دعوت به کار و به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل متحد منصوب شد.

49311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1832

به "اظهارات خوشرو در آخرین دیدار رسمی خود با گوترش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات خوشرو در آخرین دیدار رسمی خود با گوترش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید