استفاده از شبکه های اجتماعی قطعا بر سلامت روان تاثیر می گذارد

به گزارش مجله پریها، پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا با مطالعه بر روی 143 دانشجو راجع به تاثیر شبکه های اجتماعی بر سلامت روان و احساس تنهایی افراد تحقیق کردند.

استفاده از شبکه های اجتماعی قطعا بر سلامت روان تاثیر می گذارد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از انگجت، انسان ها رابطه پیچیده ای با رسانه های اجتماعی پیدا نموده اند. شبکه های اجماعی می توانند راهی برای ارتباط گیری مجدد با دوستان قدیمی و نزدیک شدن به آنها باشند، اما همچنین می توانند سبب ایجاد احساس تنهایی شوند.

اکنون محققان دانشگاه پنسیلوانیا می گویند که به یک ارتباط عِلّی بین زمان صرف شده در شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، اینستاگرام و اسنپ چت و کاهش تندرستی رسیده اند.

در واقع مطالعه محققان تایید نموده است که کاربران هر چه بیشتر در شبکه های اجتماعی وقت بگذرانند، سلامتشان بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد.

مطالعات و نظرسنجی های بسیاری در مورد اثرات رسانه های اجتماعی بر سلامت روان کاربران در طول سالیان اخیر صورت گرفته است، اما براساس این تحقیق محققان دانشگاه پنسیلوانیا، یک رابطه علی که تا به حال هرگز ثابت نشده بود، در این ارتباط کشف شده است.

تیم محققان با یاری 143 دانشجوی کارشناسی، به آنالیز وضعیت سلامت روانی آنها پرداختند و از آنها خواسته شد تا از طی سه هفته به طور مداوم از میزان شارژ باتری موبایل خود اسکرین شات بگیرند.

آنها به دو گروه تقسیم شدند؛ یک گروه کنترل که رفتار فعلی و عادت وقت گذرانی در رسانه های اجتماعی را حفظ کردند و یک گروه آزمایشی که زمان استفاده خود از این شبکه های فیسبوک، اینستاگرام و اسنپ چت را به 10 دقیقه در هر کدام در روز محدود کردند.

محققان دریافتند که کسانی که زمان کمتری را در شبکه های اجتماعی صرف می نمایند، کاهش قابل ملاحظه ای در احساس تنهایی را نشان می دهند.

ملیسا جی. هانت رهبر تیم شرح داد: استفاده کمتر از رسانه های اجتماعی، معمولا به کاهش قابل توجه در افسردگی و تنهایی می انجامد. این تاثیرات به ویژه برای افرادی که افسرده تر هستند، برجسته بود.

وی اضافه نمود: ادبیات موجود در رسانه های اجتماعی نشان می دهد که مقیاس عظیمی از مقایسه های اجتماعی در آنها وجود دارد. هنگامی که شما به زندگی دیگران نگاه می کنید، به ویژه در اینستاگرام، این نتیجه گیری آسان است که زندگی همه باحال تر یا بهتر از شما است.

وی ادامه داد: این مطالعه کامل نیست و نتایج آنها توسط شرکت نمایندگان گزارش داده شده و محققان دقیقا نظارت نمی کردند که افراد چگونه از موبایل خود استفاده می کردند. آنها می توانند زمان خود را در فیسبوک، اسنپ چت و اسنستاگرام محدود نموده باشند، اما می توانستند آن موقع ذخیره شده را صرف رفتن به توییتر و دیگر رسانه های اجتماعی نموده باشند.

به همین دلیل است که هانت اذعان می نماید که نمی تواند بگوید که این نتیجه گیری برای همه شبکه های اجتماعی صادق است. وی همچنین نمی تواند بگوید که این موضوع برای گروه های سنی مختلف به همین قوت است یا خیر.

هر چند به طور قطع می توان گفت که محدود کردن استفاده از شبکه های اجتماعی، با بهبود سلامت روان و آسیب کمتر به آن همراه خواهد بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1800

به "استفاده از شبکه های اجتماعی قطعا بر سلامت روان تاثیر می گذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از شبکه های اجتماعی قطعا بر سلامت روان تاثیر می گذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید