گردنبند هوشمندی که از روی عرق بدن سلامتی را ردیابی می نماید

به گزارش مجله پریها، محققان دستگاه جدیدی طراحی نموده اند که می تواند از روی نشانگر های شیمیایی موجود در عرق، سلامتی انسان را تشخیص دهد.

گردنبند هوشمندی که از روی عرق بدن سلامتی را ردیابی می نماید

به گزارش خبرنگاران، در مقاله جدیدی که در مجله Science Advances منتشر شده است، تیمی از دانشگاه استانی اوهایو یک حسگر بیوشیمیایی بدون باتری و بی سیم را به نمایش گذاشته اند که قادر است اندازه قند خون یا گلوکزی که انسان هنگام ورزش از پوست خود دفع می نماید را تشخیص دهد.

این تیم یک گردنبند هوشمند با یک قفل و آویز کاربردی طراحی نموده اند که با قرار گرفتن در اطراف گردن کاربران، می تواند بر سطح گلوکز انسان در حین ورزش نظارت کند. این گردنبند به جای باتری از یک مدار تشدید استفاده می نماید که سیگنال های فرکانس رادیویی ارسال شده به وسیله یک سیستم خواننده خارجی را منعکس می نماید. شرکت نمایندگان این آزمایش پس از 30 دقیقه دوچرخه سواری در داخل سالن، به مدت 15 دقیقه استراحت کردند. آنها در این مدت نوشیدنی های شیرین شده با شکر مصرف کردند و سپس دوچرخه سواری را از سر گرفتند.

محققان می دانستند که سطح گلوکز در عرق باید پس از نوشیدن مواد شیرین افزایش یابد. سوال این بود که آیا این حسگر می تواند آن را تشخیص دهد یا خیر. این حسگر توانست با موفقیت سطوح گلوکز خون را اندازه گیری کند. جینگهوا لی یکی از نویسندگان این مطالعه و استادیار علوم و مهندسی مواد در استان اوهایو می گوید: عرق حاوی صد ها نشانگر زیستی است که می تواند اطلاعات بسیار مهمی در مورد سلامتی انسان در اختیار ما قرار دهد. ما با استفاده از نسل بعدی حسگر های زیستی قادر خواهیم بود اطلاعات کلیدی موجود در مایعات بدن افراد را تشخیص دهیم.

بایومارکر (نشانگر های زیستی) موادی هستند که می توانند عمیق ترین اسرار بدن را فاش نمایند. همه چیز از جمله بیماری، عفونت و حتی شواهدی از ضربه روحی را می توان در مایعات بدن فرد مانند عرق، اشک، بزاق و ادرار یافت. محققان بر این باورند که این حسگر ها علاوه بر تجزیه و تحلیل عرق، روزی می توانند به عنوان بیوایمپلنت برای شناسایی انتقال دهنده های عصبی و هورمون ها مورد استفاده قرار گیرند. این کار می تواند به شناسایی اختلالات یونی در مایع مغزی نخاعی مرتبط با آسیب ثانویه مغزی یاری کند. با توجه به ساختار کوچک حسگر، این گردنبند هوشمند می تواند با استفاده از کمترین اندازه عرق کار خود را انجام دهد. اگرچه مدتی طول می کشد تا دستگاهی مشابه نمونه اولیه این مطالعه در دسترس عموم قرار گیرد.

لی می گوید: حسگر های ما به جای استفاده از تراشه های بزرگ موجود در تلفن ها و لپ تاپ ها، از مواد بسیار نازکی ساخته شده اند. این سبک طراحی، محصول ما را بسیار انعطاف پذیر می نماید و می تواند بطور ایمن با پوست انسان تماس پیدا کند. این دستگاه سبک وزن می تواند به راحتی در زندگی روزمره انسان ها و برای ردیابی سلامتی آن ها مورد استفاده قرار گیرد.

منبع: techxplore

منبع: فرارو
انتشار: 9 مرداد 1401 بروزرسانی: 9 مرداد 1401 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4677

به "گردنبند هوشمندی که از روی عرق بدن سلامتی را ردیابی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردنبند هوشمندی که از روی عرق بدن سلامتی را ردیابی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید