از دلیل تا درمان سیاهی گردن

به گزارش مجله پریها، پوست گردن به دلیل هورمون ها، قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا سایر عوامل و شرایط مرتبط با پوست همواره مستعد تیره شدن است.گرچه اغلب علل سیاهی گردن به دلیل شرایط اضطراری پزشکی نیست اما همواره بهتر است به پزشک برای تشخیص مناسب دلیل مراجعه گردد.

از دلیل تا درمان سیاهی گردن

گردن سیاه

گردن سیاه برای توصیف وضعیتی استفاده می گردد که در آن پوست گردن شما به طور محسوسی تیره تر از پوست اطراف آن است. گاهی به آن گردن تیره نیز گفته می گردد. این تغییر رنگ ممکن است نگران کننده باشد. در بعضی موارد، محتمل است تیره شدن پوست نشانه بروز بیماری خاصی باشد، بنابراین برای معین علت و آغاز هرگونه درمان به پزشک مراجعه کنید.

بسیاری از افراد از داشتن لکه های پوستی تیره در اطراف گردن خود خجالت می کشند. این یک اختلال رنگدانه ای پوستی نسبتاً شایع است که به عنوان آکانتوز نیگریکانس شناخته می گردد. این یک عفونت نیست و مسری نیست.

پیری و قرار گرفتن در معرض آفتاب علت اصلی تغییر رنگ تیره در گردن است. دلایل دیگر دیابت، ژنتیک، سندرم تخمدان پلی کیستیک، عدم رعایت بهداشت و کاهش ناگهانی وزن یا افزایش وزن است.1

علت سیاهی پشت گردن چیست؟

علل احتمالی سیاهی گردن عبارتند از:
آکانتوز نیگریکانس
آکانتوز نیگریکانس می تواند موجب تیرگی و ضخیم شدن پوست گردن گردد. بعلاوه پوست ممکن است که بافتی شبیه به مخمل پیدا کند.

این بیماری می تواند به صورت ناگهانی بروز پیدا کند، اما واگیردار نیست و خطری هم برای سلامتی فرد ندارد. افراد چاق و کسانی که به دیابت مبتلا هستند، بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به این بیماری پوستی قرار دارند.

آکانتوز نیگریکانس در موارد نادری ممکن است نشانه یک بیماری حاد مانند سرطان معده یا کبد باشد.

درماتیت نگلکتا
درماتیت نگلکتا نوعی بیماری پوستی است که در اثر تجمع سلول های مُرده پوست، چربی، عرق و باکتری ها روی پوست به وجود می آید. این انباشت مواد زائد موجب تغییر رنگ پوست و به وجود آمدن پلاک های پوستی می گردد. گردن به علت عدم شستشوی کافی با آب و صابون و مالش برای از بین بردن سلول های مرده پوست، مستعد بروز درماتیت نگلکتا است.
دیسکراتوز مادرزادی
دیسکراتوز مادرزادی موجب ایجاد لکه های تیره روی پوست می گردد. بعلاوه ممکن است که گردن ظاهرا کثیف به نظر برسد. این بیماری پوستی علاوه بر لکه های تیره روی گردن، می تواند باعث ایجاد لک های سفید در دهان، ریختن ناخن ها و کم پشت شدن مژه ها گردد.
درماتوز خاکستری
درماتوز خاکستری موجب ایجاد لک های خاکستری تیره، آبی تیره یا سیاه به شکل نامنظم در گردن و بازو می گردد. لک ها گاهی اوقات روی سایر نواحی بدن نیز ایجاد می شوند. این بیماری پوستی خوش خیم است و نشانه ابتلا به هیچ بیماری زمینه ای نیست.
انسولین بالای خون
بالا بودن مداوم سطح انسولین خون می تواند موجب تیرگی پوست گردن خصوصا پشت آن گردد. این مشکل در بین زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک شایع است.
لیکن پلان هایپرپیگمنتیشن
لیکن پلان هایپرپیگمنتیشن که به آن خزه پوستی نیز گفته می گردد، یک بیماری التهاب پوستی است که موجب ایجاد ضایعاتی روی بدن می گردد. علائم این بیماری شامل لک های خاکستری و سیاه روی گردن و صورت است. لک ها خارش ندارند.
تنیا ورسیکالر
تنیا ورسیکالر عفونت ناشی از قارچ مالاسزیا است. در حالی که این نوع مخمر به صورت طبیعی روی پوست وجود دارد، مقادیر بالا یا رشد بیش از حد آن می تواند باعث به وجود آمدن لکه های تیره روی گردن، کمر، سینه و بازو گردد. چنانچه فرد اخیرا در معرض نور آفتاب قرار گرفته باشد، پوست ممکن است تیره تر نیز به نظر برسد. لکه های روی پوست ممکن است خارش داشته باشند. 2

گردن سیاه با چه علائمی همراه است؟

علامت اصلی سیاهی گردن، تیرگی پوست گردن است. در بعضی موارد، تیرگی ممکن است سایر منطقه ها بدن را تحت تأثیر قرار دهد که معمولاً زیر بغل است.

علائم دیگری که ممکن است با این شرایط همراه باشد، عبارتند از:

خارش

پوست ضخیم شده

پوستی که در هنگام لمس احساس نرمی می کنید.

بروز تیرگی ناگهانی پوست گردن احتیاج به مراجعه به پزشک دارد، زیرا می تواند نشانه یک بیماری زمینه ای جدی تر باشد.1

چگونه گردن سیاه تشخیص داده می گردد؟

از آنجا که گردن سیاه یک بیماری نیست بلکه علامت یک بیماری زمینه ای است، در صورت مشاهده تیرگی در هر قسمت از گردن، به پزشک مراجعه کنید.

AN به طور معمول می تواند با آنالیز پوستی تشخیص داده گردد، اما پزشک احتمالاً شما را از نظر دیابت نیز آنالیز می نماید و ممکن است آزمایش های دیگری مانند آزمایش خون و اشعه ایکس را بر اساس سایر علائم تجویز کند.1

درمان سیاهی گردن

زمانی که پزشک علت تیرگی گردن را تشخیص داد، درمان های مختلفی را توصیه می نماید.

درمان هر کدام از بیماری های بالا ممکن است شامل موارد زیر باشد که عبارتند از:

تنیا ورسیکالر
پزشک معمولا عفونت های قارچی را با پمادهای ضد قارچ درمان می نماید. در موارد حاد ممکن است داروﻫﺎی ﺿﺪﻗﺎرچ ﺧﻮراﻛﻲ نیز برای بیمار تجویز شوند.
درماتیت نگلکتا
لایه برداری یا اسکراب پوست با صابون اغلب می تواند باعث کم شدن تیرگی گردن ناشی از درماتیت نگلکتا گردد. ممکن است پزشک معالج از فرد بخواهد گردن خود را در وان حمام خیس کنید یا اینکه از کمپرس گرم برای از بین بردن انباشت سلول های مرده استفاده کند.
آکانتوز نیگریکانس
در حالی که کرم ها و لایه بردارهای روشن کننده پوست زیادی در بازار وجود دارند که مدعی هستند موجب کاهش تیرگی پوست ناشی از آکانتوز نیگریکانس می شوند، اما این محصولات معمولا اثری ندارند. برطرف کردن علل اصلی مانند کنترل قند خون و کاهش وزن ممکن است به کاهش تیرگی پوست یاری کند.
لیکن پلان هایپرپیگمنتیشن
درمان هایپرپیگمنتیشن ممکن است با کرم ترتینوئین امکان پذیر باشد که نوعی رتینوئیک اسید است که به پوست یاری می نماید تا خود را دوباره تجدید کند. بعلاوه روش های درمانی با لیزر ممکن است به کاهش هایپرپیگمنتیشن یاری کند.

سایر درمان ها نیز به شرایط سلامتی و بیماری زمینه ای فرد بستگی دارد.2

از بین بردن لکه و تیرگی گردن با ماسک های خانگی و گیاهی

راه و روش های مختلفی در طب سنتی و طب مدرن برای حل این مشکل پوستی تجویز می گردد که بخشی از آن استفاده از ماسک های گیاهی و طبیعی هستند که با هدف روشن شدن پوست از آنها استفاده می گردد.
1- لیمو و عرق گل
1 قاشق غذاخوری از هرکدام را با هم ترکیب کنید وتکه از پارچه کتان را به محلول به دست آمده آغشته نموده و روی گردن قرار دهید. پارچه آغشته به محلول باید شب تا صبح روی محل تیرگی گردن باقی بماند.
2- ماسک لیمو و زردچوبه
با اندازه کمی از زردچوبه و آب لیموی تازه ماسکی طبیعی تهیه کنید. این ماسک باید 15 الی 20 دقیقه روی پوست به جای مانده و با آب ولرم آبکشی گردد. تکرار استفاده از این ماسک تاثیر فوق العاده ای در برطرف سیاهی و تیرگی گردن خواهد داشت.
3- ماسک عسل و لیمو
ماسک لیمو و عسل یکی از برترین ترکیبات موثر در برطرف تیرگی پوست است. اندازهی عسل با کمی آب لیموی تازه را ترکیب کنید. ماسک به دستآمده را به پوست گردن بمالید و اجازه دهید تا به مدت 20 الی 25 دقیقه روی پوست باقی بماند. پس از مدت معین پوست را با آب ولرم آبکشی کنید.
4-ماسک لیمو و گوجه فرنگی
یک گوجه فرنگی رنده شده را با اندازهی آب لیمو ترکیب کنید. یک قاشق غذاخوری آب لیمو برای ترکیب با پوره یک عدد گوجه فرنگی میانه کافی خواهد بود. ماسک ضد تیرگی باید 30 - 35 دقیقه روی پوست باقی بماند . برای به دست آوردن نتیجه سریعتر می توانید از این ماسک روزی 2 مرتبه بهره ببرید.
5- ماسک لیمو ، روغن زیتون و عسل
ترکیب این سه ماده برای برطرف تیرگی و نرمی پوست فوق العاده خواهد بود. برای تهیه ماسک 1 قاشق غذاخوری عسل و 1 قاشق غذاخوری روغن زیتون را با 2 قاشق غذاخوری لیموی تازه له شده ترکیب کنید. پوست گردن را 25 الی 30 دقیقه با ماسک ضد تیرگی پوست ماساژ دهید و بعد از مدت معین با آب ولرم آبکشی کنید. 3

پینوشتها

1.www.pezeshket.com

2.www.drdr.ir

3.www.namnak.com

منبع: راسخون
انتشار: 6 بهمن 1400 بروزرسانی: 6 بهمن 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 4502

به "از دلیل تا درمان سیاهی گردن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دلیل تا درمان سیاهی گردن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید