آیا حضور هوش مصنوعی در اتاق عمل ایده خوبی است؟ ، پرونده روبات قاتل همچنان باز است

به گزارش مجله پریها، پرونده مرگ یک بیمار بریتانیایی که طی عمل جراحی قلب جان خود را از دست داده بود، با گذشت 3 سال همچنان در دست آنالیز است.

آیا حضور هوش مصنوعی در اتاق عمل ایده خوبی است؟ ، پرونده روبات قاتل همچنان باز است

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب روبات های جراح از مدت ها قبل در بیمارستان های تشخیصی بریتانیا مورد استفاده قرار می گیرند. درواقع این روزها این روبات ها نقشی پررنگ در بهبود بیماران ایفا می نمایند. اما به نظر می رسد یکی از عملهایی که روبات ها در آن حضور داشته اند چندان رضایت بخش نبوده است.

اما ماجرای این مشکل از کجا شروع شد؟ در سال 2015، استفن پتیت، شصت و نه ساله، در بیمارستان فریمن نیوکاسل پس از عمل جراحی قلب با یاری ربات دچار ایست قلبی شد. این درحالی است که وی از مدت ها قبل به علت وجود مسائل در عروق کرنر تحت درمان های پزشکی قرار داشت.

پس از انجام این عمل و مرگ بیمار، معین شد که کارشناسان رباتیک که در حین جراحی به تیم جراحی یاری می نمایند، بدون اطلاعات کافی در بخش هایی از قلب عملیات هایی را ترتیب داده اند.

مرگ این بیمار باعث شد یک جنجال پزشکی بزرگ به راه افتاده و تحقیقاتی گسترده در بیمارستان نیوکاسل انجام گردد که شامل باز شدن یک پرونده توسط پلیس بود.

روبات هایی مانند روبات استفاده شده در این عمل جراحی دقیق باید روزنه ای به کوچکی یک سوراخ ایجاد نمایند که همزمان امنیت و سرعت داشته باشد.

نیجل کوپر، پاتولوژیست بیمارستان نیوکاسل در این خصوص گفت: اگرچه عمل جراحی مذکور با موفقیت به خاتمه رسید، اما در خاتمه عمل جراحی قلب بسیار ضعیف تر از حد انتظار ظاهر شد.

در نتایج اولیه تحقیقات، فردی که دستیار متخصص در استفاده از ربات پیشرفته بوده اشتباهاتی را مرتکب شده است..پرفسور نعیم سومرو مدیر جراحی روبوتیک این بیمارستان می گوید که این یک خطای نادر بوده و اعتماد با روبات ها 2،500 بار جواب داده است. این روبات ها برای بیش از 30 جراحی طراحی شده اند.در حال حاضر در حدود 60 روبات جراح در بیمارستان های تحت پوشش NHS وجود دارد.

منبع: انتخاب
انتشار: 4 فروردین 1398 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 1779

به "آیا حضور هوش مصنوعی در اتاق عمل ایده خوبی است؟ ، پرونده روبات قاتل همچنان باز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا حضور هوش مصنوعی در اتاق عمل ایده خوبی است؟ ، پرونده روبات قاتل همچنان باز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید