شروع پرداخت های بانکی بدون کارت ، QR کد فراگیر می گردد

به گزارش پریها، یک مقام مسئول در نظام بانکی از شروع پرداخت های بانکی بدون کارت اطلاع داد و گفت: در این روش با استفاده از QR کد می توان بدون کارت بانکی مبلغ خرید را پرداخت کرد.

شروع پرداخت های بانکی بدون کارت ، QR کد فراگیر می گردد

مهر نوشت: محمدمهدی صادق امروز یکشنبه 12 آبان در نشست خبری با پریها از شروع پرداخت های بانکی بدون کارت در شبکه بانکی اطلاع داد و گفت: از این پس مشتریان نظام بانکی می توانند بدون همراه داشتن کارت بانکی خود تنها با استفاده از یک کد دوبعدی یا همان QR کد خرید خود را انجام دهند.

این مقام مسئول در نظام بانکی گفت: بر این اساس مشتریان نظام بانکی با نصب یک اپلیکیشن تعیین که مشابه آن در دستگاه کارتخوان پذیرنده به ثبت رسیده، بدون کارت بانکی خود می توانند خرید را انجام دهند به نحوی که خریدار با همراه داشتن موبایل و به وسیله اپلیکیشن در بخش خرید QR، کد فراوریشده توسط کارتخوان را اسکن و با انتخاب کارت بانکی مورد نظر و لمس گزینه پرداخت فرآیند خرید خود را تکمیل می نماید.

وی گفت: در این روش، پرداخت با یک بارکد دوبعدی در فروشگاه انجام می گیرد و در قالب آن اطلاعات کارت بانکی وارد می گردد و با رمز دوم و CVV2 در گوشی موبایل یک فراوری بارکد اتفاق می افتد که به وسیله آن پرداخت عملیاتی خواهد شد. اگر کارمزد تراکنش ها از سوی بانک مرکزی اصلاح گردد، به نظر می رسد پذیرنده ها و مردم تمایل بالایی به استفاده از روش های نوین پرداخت خواهند داشت اما تاکنون بانک مرکزی درباره تغییر کارمزدها به نتیجه نرسیده است.

این مقام مسئول اعلام نمود: هم اکنون حدود پنج درصد پذیرندگان یکی از بانک های بزرگ از روش QR کد استفاده می نمایند که سیاستگذاری های بانک مرکزی می تواند تعداد آنها را بیشتر کند اما باید توجه داشت هنوز جمع بندی تغییر کارمزدها از سمت بانک مرکزی انجام نشده است. شرکت های پرداخت پیگیر این موضوع هستند و امید می رود با عملیاتی کردن این موضوع بتوان روش های بیشتری در شبکه بانکی به کار گرفت که به کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری نظام بانکی می انجامد.

صادق درباره تسویه با پذیرندگان مبتنی بر روش QR کد اعلام نمود: تسویه برای پذیرندگان دستگاه های کارتخوان مبتنی بر روش QR کدخوان مشابه شاپرک است که البته در حال مذاکره برای تسویه آنلاین مبتنی بر کیف پول هستیم، به نحوی که بعد از انجام تراکنش کیف پول پذیرنده به صورت آنلاین شارژ گردد اما باید توجه داشت اجرای این روش ملاحظات قانونی خود را دارد که در صورت رفع کردن مسائل به لحاظ فنی این امکان به وجود خواهد آمد.

وی اعلام نمود: استفاده از روش مبتنی بر QR کد برای کسب و کارهایی که تعداد مشترکان بالا دارند می تواند بسیار موثر باشد. چرا که به صورت همزمان این امکان وجود دارد تعداد زیادی از افراد همزمان از یک دستگاه کارتخوان استفاده نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 11 تیر 1399 گردآورنده: pariha.com شناسه مطلب: 2993

به "شروع پرداخت های بانکی بدون کارت ، QR کد فراگیر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع پرداخت های بانکی بدون کارت ، QR کد فراگیر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید